کیسه های هوایی که باز نشدند؛ خودروسازان مقصرند؟
به گزارش پدال نیوز؛ حوالی ساعت ۷ صبح ۲۰ دی، تصادفی زنجیره ای در محور بهبهان در جنوب کشور رخ داد که " ۵ فوتی و ۴۱ مصدوم" حاصل برخورد ۵۹ دستگاه خودرو در خوزستان محور بهبهان رامهرمز بود.

از همان دقایق ابتدایی این تصادف، ارگان های مختلف از پلیس گرفته تا اورژانس و هلال احمر در محل حادثه حاضر شدند و به دنبال ساماندهی اوضاع بودند.

در همین حین تنها کاری که اوژانس و پلیس می توانست انجام دهد انتقال جانباختگان  و مصدومان به بیمارستان های سطح شهر بود.

 جاده‌ ناهموار،‏ شرایط آب و هوایی نامناسب، خودروهای فرسوده و عدم رعایت فاصله مناسب از طرف رانندگان از جمله دلایل این تصادف بود.

پس از وقوع حادثه و از همان ساعات ابتدایی هر ارگانی به دنبال پیدا کردن مقصر اصلی بود.

راهور به سرعت جاده ها با شرایط جوی نامناسب را مسدود می کند

رئیس پلیس راهور پس از دو روز از این حادثه اعلام کرد که علت این تصادف باز نشدن کیسه های هوا در خودروها بوده است.

هادیانفر گفت: ما در شرایط زمستانی ابلاغ کردیم هر جا همکاران احساس نگرانی در تردد کردند، مسیر را به سرعت مسدود کنند و اجازه تردد ندهند، اما بعضا شرایط جوی پایدار است و کمتر از نیم ساعت یا ۲۰ دقیقه شرایط جوی نامساعد می‌شود.

به گفته او؛ در تصادف بهبهان کیسه های هوای هیچ یک از خودروها باز نشده است.

نقاط حادثه خیز، یکی از مقصران تصادفات جاده ای

طبق آمار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، در کشور یک هزار و ۵۰۰ نقطه حادثه خیز وجود دارد که تنها یک سوم آن اصلاح و رفع خطر شده اند.

نقاط حادثه خیز جاده ای

عارف شرهانی، مدیر روابط عمومی اورژانس علوم پزشکی اهواز در روز حادثه گفت: به دلیل مه شدید در محور مواصلاتی بهبهان - رامهرمز روبروی روستای دودانگه حدود ۵۹ خودرو دچار سانحه و تصادف زنجیره‌ای شدند.

این جاده دو طرفه بود و مسیر رفت آن هیچ مشکل خاصی نداشت، رانندگان در مسیر رفت با احتیاط عبور کردند و هیچ حادثه‌ای رخ نداد.

در مسیر برگشت، یک دستگاه تریلی با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت وارد مِه شده و در یک لحظه به دلیل بالارفتن تراکم زیاد مه، دید راننده محدود شد و وی با ترمز گرفتن و توقف، سعی داشت با سرعت کم مسیر را طی کند، اما خودرو‌های پشت سر به علت عدم رعایت فاصله طولی و توجه به جلو با تریلی برخورد کرده بودند.

به گفته رئیس پلیس راهور؛  بار‌ها نسبت به شرایط جوی، استفاده از زنجیر چرخ و دید کافی اطلاع‌رسانی شده و  نمی‌توانیم به ازای ۳۷ میلیون وسیله نقلیه ۳۷ میلیون پلیس برای کنترل گذاشت.

کیسه های هوایی که باز نشدند؛ خودروسازان مقصرند؟

نصب کیسه های هوا در خودروهای ایرانی الزامی است

نصب کیسه هوا در خودرو‌های داخلی همچون دیگر استاندارد‌های اجباری از سال ۸۵ به خودروسازان تکلیف شده است. 

نصب این گزینه از ابتدا نیز با پیگیری پلیس راهور اجرایی شد و حالا، اما رئیس پلیس راهور می‌گوید که خودروسازان در این زمینه کوتاهی کرده‌اند.  

هر چند تا دیروز که سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا مدعی تخلف تولیدکنندگان خودرو در این زمینه شد، خودروسازان واکنشی نشان ندادند، اما یکی از مسئولان در سازمان ملی استاندارد با تاکید بر بررسی بیشتر در این مورد اظهار کرد که اگر پلیس گزارش تخلف خودروساز را بدهد، از مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم.

قفل عمدی کیسه های هوا صحت دارد؟

 اما یکی از مسئولان در قوه قضائیه به یک نکته دیگر نیز در مورد این حادثه اشاره کرده و گفته: ممکن است کیسه های هوا در خودرو‌ها به عمد قفل شده باشند، موضوعی که به دلایلی در بین مالکان خودروی کشورمان رواج دارد.

در ۲ روز گذشته نیز ۲ تصادف زنجیره‌ای دیگر به دلیل غلظت بالای مه صبحگاهی در محور آبادان و اهواز - رامهرمز اتفاق افتاده  که در محور آبادان ۷ خودرو و دیگری ۲۸ خودرو با هم برخورد کردند.


باشگاه خبرنگاران