وانت و نیسان سرویس جدید دانش آموزان روستایی!
به گزارش پدال نیوز به نقل از تسنیم، حمایت میرزاده درباره نبود خودروی امن و مناسب برای حمل‌ونقل دانش‌آموزان روستایی و جان باختن تعدادی از آنها در تصادفاتی که هر سال رخ می‌دهد، اظهار‌ کرد: تا این لحظه گزارشی درباره وضعیت سرویس دانش‌آموزان در مناطق محروم و روستایی به دست مجلس نرسیده است.
 
وی افزود: متأسفانه در بحث حمل و نقل دانش‌آموزان روستایی، بیشتر خودروهای مورد استفاده وانت، نیسان یا پراید است که آن هم از میان خودروهای گذری یا خودروی ساکنان همان روستا است.
 
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: معمولاً سرویس‌های ناامن و تهدید جان دانش‌آموزان در مناطقی است که چون تعداد دانش‌آموزان کم است نمی‌توان مدرسه تشکیل داد؛  از سوی دیگر آموزش‌وپرورش در مباحث مالی به صورت جدی مشکل دارد و نمی‌تواند خودروی مورد نیاز برای حمل‌ونقل دانش‌آموزان روستایی را تأمین کند.
 
یک واقعیت تلخ از شرایط تحصیل روستاییان
 
میرزاده ادامه‌داد: در نبود سرویس مناسب برای حمل و نقل دانش‌آموزان روستایی، یک وانت یا پراید که از روستا به شهر می‌رود، جابه‌جایی آنها را انجام می‌دهد چون هیچ ماشین دیگری برای این کار نیست و این یک واقعیت تلخ از شرایط تحصیل دانش‌آموزان روستایی است.
 
مدارس شبانه‌روزی باید تقویت شوند
 
وی مطرح‌ کرد: یکی از روش‌های حل این مشکل، تقویت مدارس شبانه‌روزی است و ما چاره‌ای جز این نداریم این کار باعث می‌شود دانش‌آموزان روستایی هر روز در زمستان مجبور نباشند فاصله خانه تا مدرسه را با خودروهای ناامن طی کنند، متأسفانه مدتی است که مشکلات و فشار مالی باعث شده است مدارس شبانه‌روزی دچار مشکل شوند.
 
سخنگوی کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس بیان‌ کرد:‌ بحث روستا مرکزی و خوابگاه‌های مرکزی نیز از سایر راهکارهاست که دانش‌آموزان روستایی می‌توانند در این خوابگاه‌ها مستقر شوند البته راه دیگر تأمین سرویس حمل‌ونقل ایمن است اما با شرایط فعلی، بعید است آموزش‌وپرورش بتواند در این عرصه گام بردارد مگر اینکه متولیان حمل و نقل در این زمینه احساس مسئولیت کنند.
 
دستگاه‌های مسئول فقط متولی حمل‌ونقل در شهرها هستند؟!
 
میرزاده گفت:‌ بخش زیادی از دانش‌آموزان و معلمان روستایی برای رفتن به مدرسه از خودروهای استاندارد استفاده نمی‌کنند و دستگاه‌های متولی در زمینه حمل‌ونقل باید بدانند که ایران فقط شهرها نیست، روستاها نیز بخشی از کشور هستند و مردم شریف آن تولید‌کننده بوده و هیچ هزینه‌ای برای این کشور ندارند، آیا مسئولان مربوطه نمی‌خواهند به وظیفه خود عمل کنند؟ آیا فقط متولی حمل‌ونقل داخل شهرها هستند، چه کسی متولی حمل و نقل روستاییان است، 40 سال از انقلاب گذشته است و هنوز در بحث رفت‌وآمد روستاییان مشکل داریم.
 
وی بیان‌کرد:‌ باید دستگاه‌های متولی کاری کنند که وسایل حمل و نقل استاندارد حتی از بخش خصوصی تأمین و دولت نظارت را عهده‌دار شود، یعنی وسایل حمل‌ونقل در ساعات مشخص به روستاها بروند و حمل‌ونقل دانش‌آموزان و سایر افراد را عهده‌دار شوند.
 
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود:‌ حاکمیت در بحث آموزش و بهداشت وظایفی دارد یا باید در روستاها بیمارستان و مدرسه بسازند که این کار دشوار است یا وسایل حمل‌ونقل مناسب را تأمین کنند، متأسفانه دستگاه‌های متولی تصور می‌کنند فقط وظیفه حمل‌ونقل داخل شهرها را برعهده دارند!
 
پیش از این مدیرکل آموزش‌وپرورش هرمزگان گفته بود: از آنجایی‌ که  80درصد جاده‌های شهرستان  بشاگرد خاکی و سخت گذر هستند برای جابجایی دانش‌آموزان در طرح روستا مرکزی،  در 6 روستا فقط امکان تردد برای خودروهای نیسان مقدور است.