نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶
کد خبر: ۹۹۳۴۸
2019 February 10 - ۰۹:۴۲ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: کمبود قطعات خودرو در حالی که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم صنف تعمیرکاران خودرو را با چالش جدی مواجه کرده و از سویی دیگر عرضه لوازم یدکی تقلبی و بی کیفیت که هیچ خدمات پس از فروشی برای آن ها وجود ندارد نیز در بازار افزایش یافته است.
به گزارش پدال نیوز، به ماه های پایانی سال و روزهای آخر سال که نزدیک می شویم حجم مراجعات مردم به مکانیکی ها برای اورهال کردن خودروهایشان برای آغاز مسافرت های نوروزی آغاز می شود و تعمیرکاران با موج عظیمی از خودروهای نیازمند تعمیر روبه رو می شوند. به همین نسبت نیاز به قطعات و لوازم یدکی نیز افزایش می یابد.
 
اما در این بخش از چندی پیش با مشکلاتی که در صنعت خودرو واردات قطعات نیز به وجود آمد این نگرانی به وجود آمد که در بازار شب عید با کمبود لوازم یدکی مواجه شویم و در همین راستا علیرضا نیک آیین رییس اتحادیه تعمیرکاران چندی پیش در این زمینه هشدار داد  و عنوان کرد که  مسوولین باید وضعیت شب عید را حساس بدانند چون ما با یک بازار سنتی شب عید را نه تنها در خودرو که در بسیاری از کالاها داریم که باید پیش بینی های لازم در این مورد انجام شود و تامین قطعه صورت بگیرد.
 
او در مصاحبه های متعدد خود نیز از اینکه حجم تامین و توزیع قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده گلایه کرده و درخواست کرده است اجازه ترخیص قطعات در گمرک مانده صادر شود تا بازار شب عید با چالش مواجه نشود. اگرچه که شاید قطعات بی کیفیت و تقلبی درجه چند کار مردم و تعمیرکاران را راه بیاندازد اما آنچه بعد از آن باید شاهد آن باشیم حج بالای تصادفات و تلفات انسانی در جاده ها خواهد بود.
 
موضوع دیگری که کمتر به آن توجه می شود خدمات پس از فروش قطعه است که یکی از مشکلات این بخش شمرده می شود و  به همین دلیل تعمیر کاران خودرو به دلیل خرید قطعه و نصب آن در خودرو متحمل پرداخت خسارات زیادی می‌شوند، زیرا امکان تشخیص قطعه تقلبی از اصلی وجود ندارد. بسیاری از این قطعات بی کیفیت بی نام و نشان نیز به گفته فعالان این حوزه جنس درجه چندم چینی است که هیچ نام و نشان تولید کننده ای نیز بر آن ها نیست و قانونی هم وارد کشور و بازار شده است.
 
رییس اتحادیه لوازم یدکی خودرو  نیز برای این امر تاکید کرده و عنوان کرده است ورود قطعه اصلی به کشور به دلیل روند تعیین شده در دریافت ارز نیمایی و شکل واردات به سختی انجام می‌شود و این موضوع در بازار زمینه را برای سودجویی متخلفان فراهم کرده است.
 
او درباره نظارت اتحادیه بر واحد‌های فروش نیز عنوان کرده است که  اتحادیه اطلاعی از واردکنندگان و اجناسی که وارد می‌شود ندارد و از سوی هیچ مرجعی نیز این اطلاعت را در اختیار اتحادیه قرار نمی‌دهند و به همین سبب اتحادیه کاری از دستش بر نمی آید.
 
حجم قطعات بی کیفیت در بازار بالا رفته است  وقطع به یقین کیفیت و کاربرد این قطعات بر عملکرد خودروهای تازه اورهال شده تاثیر خواهد گذاشت باید امیدوار باشیم تا دولت با تسهیل روند ترخیص قطعات با کیفیت از گمرک به بهبود شرایط کمک کند تا در سال جدید شاهد تلفات انسانی در جاده ها نباشیم.
 

خودروکار
 
انتهای پیام/
 


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head