نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
کد خبر: ۹۸۹۴۷
2019 January 31 - ۱۱:۳۵ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
قیمت‎گذاری صحیح، تامین نقدینگی قطعه‎سازان و تسهیل واردات مواد اولیه و قطعات
پدال نیوز: یک مجموعه بزرگ خودروساز باید زنجیره تامین داخلی را نیز در اختیار داشته باشد. بنابراین حضور سرمایه‎داران توانمند در شرکت‌های بزرگ با هدف ایجاد زنجیره‌های پایین‎دستی مورد حمایت ماست.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، تثبیت دستوری قیمت خودرو در 10ماه از سال جاری آن هم در حالی که هزینه‎های تولید از همان ابتدای سال با جهش نرخ ارز حدود 2.5برابر افزایش یافته بود، لطمات زیادی به تولیدکنندگان این کالای داخلی زد.
 
فریدون احمدی، نایب‎رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص می‌گوید: «مسیر حمایت از قطعه‎سازان و خودروسازان با سه‌راهکار هموار می‎شود که نخستین آن اصلاح یا آزادسازی قیمت خودرو است. باید این واقعیت را پذیرفت که قیمت محصول نهایی خودروسازان و قطعه‎سازان متاثر از نوسانات نرخ ارز و قیمت تمام‎شده این کالا است. بنابراین باتوجه‌به افزایش هزینه‌های تولید باید قیمت خودرو اصلاح شود تا قطعه‎سازان نیز قادر به تغییر قیمت تولیدات خود باشند.»
 
وی می‌افزاید: «بنابراین باید مسیر را برای اصلاح قیمت دوخودروساز بزرگ کشور هموار کنیم، زیرا محصولات نهایی شرکت‌های قطعه‎ساز داخلی بیشتر در این دوخودروساز استفاده می‎شود.»
 
احمدی درخصوص راهکار دوم می‎افزاید: «گشودن مسیر نقدینگی و تامین نیاز ارزی و ریالی قطعه‎سازان راهکار دوم است. بدین منظور سیستم بانکی کشور باید با ارائه شیوه‌های جدید برای حمایت از خودروسازان همت گمارد.»
 
وی راهکار سوم را این‌طور شرح می‎دهد: «باید به‌منظور تسریع در امر واردات مواداولیه و قطعات نیم‎ساخته نیز تدابیری راهگشا اندیشیده شود تا تولیدکنندگانی که نیاز به ثبت‌سفارش، تخصیص ارز و انجام مراحل گمرکی دارند، به‎راحتی به این مراحل اداری دسترسی داشته باشند.»
 
نیروی انسانی سرمایه خودروسازی است نه وبال آن
 
به گفته نایب‎رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، باید در رفع موانع تولید قطعه‎سازان همت گماشت و به قطعه‎ساز که در فرایندی پیچیده محصول نهایی موردنیاز خودروسازان را تامین می‌کند، اجازه فروش با قیمت واقعی داد.
 
وی درخصوص ایجاد شرایط امن برای سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو می‎گوید: «وظیفه نمایندگان مجلس این است که شرایط را به‌گونه‌ای برای سرمایه‎گذاری فراهم کنند تا با ایجاد فضای امن اقتصادی در حوزه خودرو که ذیل امنیت اقتصادی در کشور است، نگرانی‎های موجود در این زمینه را مرتفع سازند.»
 
احمدی می‎افزاید: «درحال‎حاضر باتوجه‌به ظرفیت‎های خوبی که قطعه‎سازان داخلی دارند، باید با ایجاد فضای امن اقتصادی از سرمایه‎گذاری، تولید و قعالیت موثر اقتصادی حمایت کنیم.»
 
وی ادامه می‎دهد: «مستقل از چگونگی مدیریت بنگاه‎های بزرگ اقتصادی باید این موضوع را مدنظر قرار داد که نیروی کار ایرانی و مهارت ایرانی نه‎تنها وبال صنایع قطعه‎ساز و خودروساز نیست بلکه با وجود این سرمایه‌ها می‌توان به استمرار و حرکت رو به جلو صنایع تولیدی امید داشت.»
 
 خصوصی‎سازی واقعی همراه با تحریم‎ستیزی
 
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس، علاج صنعت خودرو را در خصوصی‌سازی واقعی می‎داند و می‎گوید: «چنان‎چه بنگاه‌داری از حالت دولتی خارج شود، نجات پیدا خواهد کرد. البته ملاحظات کلانی مانند تحریم و عدم جابه‎جایی پول و غیره همچنان پابرجاست که دولت باید با آماده‎کردن زیرساخت‌های لازم این موانع را از سر راه تولید بردارد.»
 
وی با بیان این‎که موفق‌ترین بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌هایی با مدیریت‌های غیردولتی هستند، می‎افزاید: «یک مجموعه بزرگ خودروساز باید زنجیره تامین داخلی را نیز در اختیار داشته باشد. بنابراین حضور سرمایه‎داران توانمند در شرکت‌های بزرگ با هدف ایجاد زنجیره‌های پایین‎دستی موردحمایت ما است. البته شورای رقابت نیز باید بر روند سپردن اداره بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به بخش خصوصی نظارت داشته باشد.»
 
احمدی در پایان می‎گوید: «در انتصاب‌های دولتی امکان رانت و سیاسی‎کاری وجود دارد و گروه‌های سیاسی همواره با اعمال نظر قصد تعیین مسیر برای صنعت خودرو را داشته‎اند. بنابراین بر این نکته تاکید می‌کنم که نیاز امروز کشور حضور شرکت‌های بزرگ و توانمند بخش خصوصی در صنعت خودرو کشور است.»اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head