نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
کد خبر: ۹۷۸۰۹
2019 January 11 - ۱۰:۳۶ - ۲۱ دی ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
افزایش تولید خودروهای ناقص تحت تاثیر مشکلات قطعه سازان/
پدال نیوز: مشکلات قطعه سازان از مدت های پیش دامن گیر خودروسازان شده است و اکنون که مجموعه های قطعه سازی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند بر تعداد تولید خودروهای ناقص در کف کارخانه باقی مانده افزوده شده است.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، قطعه سازان مجموعه های خودرویی مدت هاست که با فشارهای موجود و بالا و پایین شدن نرخ ارز و بالا رفتن قیمت مواد اولیه تحت تاثیر نرخ ارز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از مجموعه های قطعه سازی در طول این مدت تعطیل شده اند و یا در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند.
 
 وزیر صمت نیز با برگزاری چندین جلسه با این مجموعه ها تلاش کرده است تا مشکلات آن ها را حل کند و به آن ها قول تامین ارز را داده است اما آنچه امروز با آن مواجهیم آن است که مشکلات قطعه سازان دامن گیر خودروسازان شده است و به گفته آرش محبی نژاد دبیر انجمن قطعه سازان همگن بنا بر آخرین آمار، خودروهایی که در این دو کارخانه به دلیل کمبود قطعات یدکیT تجاری نشده‌اند و در کف انبار خوابیده است امروز به بیش از ۹۰ هزار دستگاه رسید.  او تاکید می کند این موضوع نشان از این داردکه  سرمایه عظیمی از این دو خودروساز و قطعه‌سازان راکد مانده است.
 
محبی نژاد علت این موضوع را کمبود قطعات داخلی دانسته و عنوان کرده پرداخت نشدن مطالبات قطعه سازان داخلی  و افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی مزید بر علت شده تا نیاز امروز خودروسازان نیز تامین نشود.
 
بارها و بارها از سوی انجمن قطعه سازان اعلام شده است که مطابات قطعه سازان از سوی خودروسازان پرداخت نمی شود و لازم است تا هرچه سریعتر این اتفاق صورت بگیرد.اما همچنان این مشکل به قوت خود باقیست.
 
محمدرضا نجفی منش رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور نیز چندی پیش نیز بیان کرد در شرایط فعلی نیز به سمت توقف تولید در حال حرکت هستیم و تصمیمات دولتی ما را به هدف آقای ترامپ که تعطیلی صنایع، قطعه سازی ها و خودروسازی ها بود  نزدیک تر می کند.
 
قطعه سازان که خود را در بن بست دیده اند در موضوع قیمت گذاری همه تلاش خود را انجام دادند تا به تعلل در قیمت گذاری خودرو پایان دهند وبه اصلاح قیمت ها هرچه سریعتر رسیدگی شود تا با تزریق نقدینگی مشکلات آن ها هم حل شود اما به گفته فعالان این حوزه پس از زیان هفت هزار و 500 میلیارد تومانی خودروسازان و تعدیل نیروها در صنعت قطعه سازی، برای اعلام قیمت های جدید خودروها بسیار دیر شده است و این صنعت خودرو است که در حال جان دادن است.
 
آنچه امروز بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه خودرو به آن اشاره می کنند این است که پیش از تحریم های خارجی این تصمیمات دولتی و تعلل های صورت گرفته برای اعلام قیمت های جدید آتش به انبار مجموعه های خودرویی انداخته است و این تحریم های داخلی هستند که بیشترین ضربه را به آن ها زده اند. اکنون از سوی دولت مجوز افزایش قیمت ها برای خودروسازان و برای خودروهای پر تیراژ صادر شده اما  به نظر می رسد این موضوع تنها نوشداروی پس از مرگ سهراب است. به هرحال اگر فکری به حال این دو صنعت مهم کشور نشود در دوماه باقی مانده سال باید منتظر ورشکستگی صد در صدی این مجموعه ها و خودروهای ناقص بیشتری در کف کارخانه ها باشیم.

خودروکار
 
 
انتهای پیام/


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head