نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
کد خبر: ۹۷۷۴۳
2019 January 09 - ۱۲:۵۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: نارضایتی در بین ثبت‌نام‌کنندگان خودرو به شدت بالا رفته و حتی خریداران خودرو در محل غرفه خودروسازان در نمایشگاه خودروی تهران به آن‌ها اعتراض کرده‌اند. در این میان، خودروی پژو ۲۰۰۸ رکورددار تأخیر و ایران خودرو رکورددار خلف وعده در تحویل خودرو به پیش‌خریدکنندگان بوده است. پژو ۲۰۰۸ که با سروصدای زیادی تولید آن در ایران اعلام شد و رئیس‌جمهور شخصاً خط تولید آن را افتتاح کرد، اکنون نامی است که بیش از هر خودروی دیگری، ثبت‌نام‌‌کنندگان بلاتکلیف خودرو را به دردسر انداخته است......
به گزارش پدال نیوز، ثبت نام کنندگان پژو ۲۰۰۸ مشکلات زیادی دارند. مردم سالاری آنلاین، این مشکلات را بررسی کرده است.

نارضایتی در بین ثبت‌نام‌کنندگان خودرو به شدت بالا رفته و حتی خریداران خودرو در محل غرفه خودروسازان در نمایشگاه خودروی تهران به آن‌ها اعتراض کرده‌اند. در این میان، خودروی پژو ۲۰۰۸ رکورددار تأخیر و ایران خودرو رکورددار خلف وعده در تحویل خودرو به پیش‌خریدکنندگان بوده است. پژو ۲۰۰۸ که با سروصدای زیادی تولید آن در ایران اعلام شد و رئیس‌جمهور شخصاً خط تولید آن را افتتاح کرد، اکنون نامی است که بیش از هر خودروی دیگری، ثبت‌نام‌‌کنندگان بلاتکلیف خودرو را به دردسر انداخته است. مردم سالاری آنلاین، مشکلات مشتریان پژو ۲۰۰۸ را بررسی می‌کند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، در دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ اعلام شد که توليد انبوه پژو ۲۰۰۸ با حضور رئيس جمهور در سايت مرکزي گروه صنعتي ايران خودرو آغاز شده است. در این مراسم حسن روحانی طی سخنانی اعلام کرد که پژو ۲۰۰۸ به‌صورت مشترک و با سرمایه‌ گذاری پنجاه-پنجاه میان ایران و فرانسه تولید می‌‌شود.
ایران خودرو و پژو شرکت مشترکی به نام ایکاپ تأسیس کردند و قرار شد که پژو ۲۰۰۸ اولین محصول تولیدی در این شرکت مشترک باشد. دور جدید همکاری‌های ایران خودرو و پژو در فضای پسابرجام، با امضای قرارداد بین مدیران دو گروه خودروسازی و در حضور روسای جمهور ایران و فرانسه به امضا رسیده بود و این قرارداد نخستین قرارداد پسابرجامی ایران با کشورهای غربی بود. گفته می‌شد که صادرات ۳۰ درصد محصولات تولید شرکت ایکاپ از الزامات این قرارداد به شمار می‌آید و مشتریان پژوه ۲۰۰۸ اصلاً فکرش را نمی‌کردند که این شرکت حتی نتواند به مشتریان داخلی خود، خودرو تحویل دهد!
پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸ در تیرماه سال ۹۶ انجام شد. ایران خودرو از مشتریان پیش‌فروش عادی ۶۰ میلیون تومان گرفت و مجموعاً ۱۶ هزار نفر در این پیش‌فروش برای تحویل خودروی پژو ۲۰۰۸ ثبت‌نام‌کردند. ماه‌ها از آغاز این پیش‌فروش می‌گذرد، اما آن‌گونه که برخی از ثبت‌کنندگان به مردم سالاری آنلاین گفته‌اند، ایران خودرو و ایکاپ حتی به نیمی از تعهدات خود هم عمل نکرده‌اند!
یکی از ثبت‌نام‌کنندگان پژو ۲۰۰۸ به مردم سالاری آنلاین می‌گوید: «تیر ۹۶ مبلغ ۶۰ میلیون تومان به ایران خودرو پول دادیم. نوع قرارداد ما پیش‌فروش عادی بوده اما هنوز خودروهای موعد تحویل بهمن ۹۶ را تحویل نداده است. بعد از گذشت ۱۹ ماه از زمان عقد قرارداد و بعد از ۱۰ ماه تأخیر و بعد از ۷ ماه تخلف بیش از مهلت قانونی در عدم تحویل خودرو، هیچ جوابی به ما داده نمی‌شود».
یکی دیگر از ثبت‌نام‌کنندگان پژو ۲۰۰۸ می‌گوید: «با وجود تعهد این شرکت به تحویل این ماشین در اسفند ۹۶ به بنده، هیچ مسئولی از ایران خودرو پاسخگو نیست. گذشته از این، پیگیری اینجانب و جمعی از ثبت‌نام‌کنندگان برای احقاق حق آشکار و بدیهی خود تا به حال به نهادهایی مانند وزارت صمت ، سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان بازرسی کل کشور ، تعزیرات حکومتی و نهاد ریاست جمهوری تاکنون متاسفانه به جایی نرسیده و یا هیچکس پاسخگو نیست و یا به همدیگر پاس می‌دهند!»
همان‌طور که مشخص است ایران‌خودرو تعهدات بهمن ماه سال گذشته خود در قبال تحویل پژو ۲۰۰۸ به مشتریان را هم به تمامی انجام نداده است. دولت ترامپ از همان زمان، ساز خروج از برجام را کوک کرده بود و مشخص نیست که ایران خودرو چرا از سال گذشته علی‌رغم دریافت ۶۰ میلیون تومان از هر مشتری، نسبت به تأمین قطعات اقدام نکرده بود. هرکس که جنسی را به پیش‌فروش می‌کند باید از پیش برای تولید آن برنامه‌ریزی کرده باشد؛ مشخص نیست چرا با وجود منابع مالی که از محل پرداختی ثبت‌نام‌کنندگان تأمین شده است، ایران خودرو در تولید پژو ۲۰۰۸ و عمل به تعهدات خود تا این میزان ناکارآمد ظاهر شده است.
 افتتاح خط تولید پژو ۲۰۰۸ در ایران با سر و صدای زیادی اعلام شد. با این وجود، تولید این محصول همواره از برنامه عقب بود. طبق آمار تولید خودرو منتشرشده توسط وزارت صنعت، تولید پژو ۲۰۰۸ طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۶، تنها ۴ دستگاه بوده است. برخی رسانه‌ها در اسفندماه سال گذشته، گزارش داده بودند که تولید این خودرو طی ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۶، فقط کفاف ۱۲.۵ درصد تعهدات این شرکت را می‌دهد! بنابراین، از همان ابتدا برنامه‌ریزی صحیحی در تولید پژو ۲۰۰۸ وجود نداشته و اکنون این مشتریان هستند که چوب ناکارآمدی ایران‌ خودرو را می‌خورند.
 
تأخیر تنها مشکل ثبت‌نام‌کنندگان پژو ۲۰۰۸ نیست!
تأخیر در تحویل خودرو تنها مشکل ثبت‌نام‌کنندگان خودروی پژو ۲۰۰۸ نیست. آنان این نگرانی را دارند که ایران خودرو آن‌ها را نیز مشمول افزایش قیمت خودرو کند و از ثبت‌نام‌کنندگان تقاضای پول بیشتری برای تحویل خودرو به آنان نماید!
در کل، طبق قانون خودروسازان نمی‌توانند با عدم صدور دعوت‌نامه‌های تحویل خودرو، قیمت محصولات خود را برای پیش‌خریدکنندگان افزایش دهند. ۶۰ میلیون تومانی که توسط هر مشتری در تیر سال ۹۶ به ایران خودرو پرداخت شده، ارزشی بسیار بالاتر از این مبلغ در حال حاضر دارد و ایران خودرو نمی‌تواند به این دلیل که خود در تامین قطعات قصور داشته، بهای گزافی از مشتریان طلب کند.
طبق قانون نیز زمان ارسال دعوت‌نامه توسط خودروساز ملاک قیمت خودرو در قراردادهای پیش‌فروش نیست، بلکه ملاک، قیمت خودرو در زمان تحویل مندرج در قرارداد بین خودروساز و مشتریان است. طبق ماده ۴  آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، مصوب ۲۲ فرودین ۹۵، قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد، ملاک عمل در تعیین قیمت خودرو در قراردادهای پیش‌فروش خودرو است. بنابراین، این اقدام خودروسازان که بخواهند خودروهایی که موعد تحویل آن‌ها گذشته است را مشمول افزایش قیمت‌ها ‌کنند، صراحتاً خلاف قانون است.
علاوه بر این، طبق همین آیین‌نامه، تحویل خودرو در قراردادهای پیش‌فروش نمی‌توانسته از ۱۲ ماه بیشتر باشد و از این حیث نیز ایران خودرو، مرتکب تخلف شده است.
هاشم یکه‌زارع در تیر ۹۷ تولید پژوه ۲۰۰۸ را به نحو عجیبی از موفقیت‌های ایران ‌خودرو در سال ۹۶ برشمرده و گفته بود: «تمام محصولات ثبت‌نامی در سال‌جاری تحویل مشتریان خواهد شد». در آن زمان که یکه‌زارع این وعده را داده بود، دولت ترامپ از برجام خارج شده بود و ایران خودرو نمی‌تواند تحریم‌‌ها را به‌عنوان بهانه‌ای برای خلف وعده خود، مطرح سازد. چیز زیادی به پایان سال جاری نمانده است و باید دید آیا ایران خودرو طبق گفته مدیرعامل‌اش تا پایان سال، خودروهای پژو ۲۰۰۸ را به ثبت‌نام‌کنندگان تحویل خواهد داد یا خیر؟!
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
0
0
مطابق با قانون قبل از پیش فروش می بایستی از وزارت صمت مجوز اخذ گردد و می بایستی قطعات خریداری گردیده و یا از خرید آنها اطمینان حاصل گردد‌. در زمان پیش فروش پژو ۲۰۰۸ و با دلار اون موقع که حدود ۳۷۰۰ تومان بود قیمت جهانی این ماشین حدود ۷۰ میلیون تومان بود که با کسر هزینه های مونتاژ و سود شرکت قیمت قطعات کمتر از ۶۰ میلیون تومان بود که ایران خودرو از مشتریان در مرحله اول اخذ کرده است. بنابراین در صورتی که همان موقع اگر اقدام به خرید قطعه می کردند که به احتمال زیاد همین کار را کرده اند خودرو ساز سودش را حتی بیشتر از کشور سازنده خواهد کرد چرا که این ماشینو ۱۱۵ می فروشند. در هر صورت به فرض خرید نکردن قطعات در آن زمان این عدم مدیریت مربوط به ایران خودرو و وزارت صمت می باشد نه مشتری. بنابراین افزایش قیمت احتمالی به این دلیل فاقد وجاهت قانونی می باشد حتی به فرض عدم افزایش قیمت به بیش از ۱۱۵ میلیون افزایش قیمت ۱۱ میلیونی نیز حداقل برای افرادی که می بایستی قبل از تیر ۹۷ ماشینو می گیرند غیر قانونی است و باید برای آنها ۱۰۴ میلیون حساب بکنند. به فرض اینکه این ماشینو حالا حالاها ندند حالا افزایش قیمت برای سال بعد را هم باید مشتری بپردازد. تو دنیا خودرو سازها اصلا تاخیر ندارند و در صورت این کار کلی عذرخواهی ونهایتا تخفیف های زیادی به خاطر رضایت مشتری پرداخت می کنند ولی متاسفانه در اینجا تاوان کم کاری خودشان را در غالب افزایش قیمت از مشتری بی حامی طلب می کنند. سوال اساسی اینجاست اگر ایران خودرو با پول اوایل تیر ۹۶ مشتریان و به ازا هر نفر ۶۰ میلیون تومان اگر قطعه خریداری نکرده است پس چکارش کرده؟ لابد طلا، دلار و یا ملک خریداری کرده است و کلی سود کرده. در اولین سری این ماشین در ایران قیمت بازار آزاد ۱۲۰ میلیون تومان بود که میتوانستیم از بازار بخریم. تا الان ۲۰ ماه متتظریم و معلوم نیست کی و به چه قیمتی این ماشین دستمونو می گیره‌.
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
0
0
افزایش قیمت دلار از اواخر سال 1396 شروع گردید یعنی 7 ماه بعد از واریز پول ما به حساب ایران خودرو و تحریم امریکا نیز از اواخر برج 5 سال 1397 یعنی 14 ماه بعد از واریز پول ما به حساب ایران خودرو. اگر قطعه را خریداری کرده چرا ماشینو تولید نمی کنند و تحویل نمی دهند؟ و اگر خریداری نکردند این مسئله چه ارتباطی به ما دارد؟ تو این 15 ماه تا زمان تحریم خودرو با پول ما چیکار کردند؟ مگر آمریکا یک سال قبل از اینکه تحریم را شروع بکند نگفته بود؟ تازه برای تحریم ها زمان هم تعیین کرده بود. به خدا این آمریکائیها شرف دارند به این مدیران ایران خودرو چرا که حداقل همه چیزشون مشخص و تعیین شده است. حال پس از 20 ماه به ما می گویند که دلار قیمتش زیاد شده و ما گرون خریدیم. حتی احمق ها هم این حرف را قبول نمی کنند. خیلی خوب اگر ماشین ندارید در آن موقع ما با دلار 3700 تومان حدوداً 16216 دلار پول به شما دادیم همون اندازه بهمون دلار بدید و حتی سود دلارمون رو از شما نمی گیریم. نکنه پول ما با ریاله و مال شما با دلار؟ یا پول ما نره پول شما ماده؟ ول کنید این دروغ ها رو.
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head