نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۵
کد خبر: ۹۷۵۹۹
2019 January 07 - ۱۰:۱۵ - ۱۷ دی ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
روابط عمومی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه:
پدال نیوز: روابط عمومی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: متروی تهران از نظر قیمت جزء ارزان‌ترین بلیت‌های جهان و بر اساس شاخص طول خطوط در میان ۲۰ مترو برتر جهان معرفی شده است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از  روابط عمومی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، با توجه به اینکه ساخت مترو در تهران سال‌ها بعد از دیگر مترو‌های جهان آغاز شد، اما با تلاش متخصصان، توانسته جایگاه خوبی را در میان مترو‌های جهان و رتبه نخست را در بسیاری از شاخص‌ها در میان متروی‌های خاورمیانه از آن خود کند.
این در حالیست که هنوز ساخت متروی تهران به پایان نرسیده و بر اساس برنامه توسعه خطوط تا پایان سال 1404 شبکه متروی تهران جمعاً دارای 12خط شامل 8 خط درون شهری و 4 خط برون شهری و مجموعا به طول 430 کیلومتر خواهد بود.
 
درحال حاضر متروی تهران در خاورمیانه رتبه اول را در طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ایستگاه‌ها و قیمت به خود اختصاص داده است و در میان 163 متروی جهان، نیز از نظر طول خطوط در رتبه 17 در جهان قرار دارد.
 
از نظر شاخص قیمت بلیت نیز متروی تهران ارزان‌ترین بلیت جهان را داراست. جایگاه متروی تهران و حومه در خاورمیانه از نظر تعداد خط، تعداد ایستگاه، طول خط و نظافت ایستگاه‌ها در رتبه نخست است.
 
گفتنی است ترافیک و آلودگی هوا دو چالش قدیمی پایتخت است. درمان این درد قدیمی تهران توسعه حمل و نقل عمومی است و مترو در میان مدل‌های حمل و نقل یکی از بهترین‌ها است چرا که ایمنی بسیار بالا، راحتی و آسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب، قیمت پایین از جمله مزیت‌های قطار شهری نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی است.
 
مصرف روزانه چندین میلیون لیتر بنزین و گازوئیل فقط در شهر تهران، خسارت‌های بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. مترو به عنوان پاک‌ترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل عمومی درون شهری، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی ناشی از معضل ترافیک دارد.
 
براساس آمار و اطلاعات سفر با مترو در شش ماه نخست سال 97 باعث شده است تا در مصرف 195 میلیون لیتر بنزین و 19 میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی شود و این میزان صرفه جویی در مجموع سفر‌هایی که از ابتدای بهره برداری از متروی تهران و حومه تا پایان شهریور ماه سال 1397 در این ناوگان انجام شده است به رقم 4 هزار و 859 میلیون لیتر در مصرف بنزین و 487 میلیون لیتر در مصرف گازوئیل می‌رسد.
 
البته در کنار آن انجام سفر‌های شهری با متروی تهران و حومه در شش ماه نخست سال 1397 باعث شده تا 520 هزار تن گاز Co2 وارد هوای تهران نشود، ضمن آنکه سفر‌های انجام شده با متروی تهران و حومه در این مدت مانع از انتشار 73 هزار تن گاز‌های Co، NOX، So2، PM10 و HC شده است.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head