نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۱
کد خبر: ۹۵۱۳۷
2018 November 25 - ۱۴:۰۹ - ۰۴ آذر ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
فعالان و کارشناسان صنعت خودرو براساس آمار هفت‎ماهه پیش‎بینی کردند
پدال نیوز: کارخانجات خودروسازی به‎صورت قطره‎چکانی خودرو را به بازار وارد می‎کنند و در واقع خودرویی به بازار نمی‌دهند تا به دست مصرف‌کننده برسد، زیرا عملا امکان عرضه بیشتر را ندارند
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، روند تولید خودرو در کشور همچنان به‌صورت نزولی ادامه پیدا کرده است. به‌گونه‌ای که در هفت‌ماه اخیر تولید خودرو در کشورمان با کاهش بیش از 19درصدی نسبت‌به مدت مشابه سال پیش به عدد ۶۶۳هزارو۴۵۱دستگاه‌خودرو رسیده است. این درحالی‌است که سال‌گذشته طی هفت‌ماه خودروسازان به تولید بیش‌از 824هزاردستگاه خودرو دست پیدا کرده‌ بودند. بنا بر پیش‌بینی فعالان و کارشناسان صنعت خودرو، با ادامه این روند در پایان سال تولید خودرو چیزی در حدود یک‌میلیون‌دستگاه خودرو خواهد بود.

خودروسازان در مهرماه سال جاری ۸۳هزارو۲۷دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که نسبت‌به مدت مشابه در سال گذشته 39.8درصد کاهش تولید را نشان می‌دهد. مهرماه سال گذشته خودروسازان درمجموع ۱۳۷هزارو۹۱۴دستگاه خودرو تولید کرده بودند. همچنین تولید انواع سواری در مهرماه امسال ۷۶هزارو۹۰۹دستگاه بوده که نسبت‌به تولید ۱۲۸هزارو۸۳۸دستگاهی مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۴۰.۳ درصدی را تجربه کرده است.

از «فراز» به «نشیب» با جهش نرخ ارز

خروج خودروسازان بزرگ از کشورمان و همچنین نبود قطعات باعث شده است خودروسازان نتوانند مانند سال گذشته تولید داشته باشند و طی این مدت از کمیت و تنوع محصولات کاسته شده است. البته به‌نظر می‌رسد تولید همراه با زیان خودروسازان باعث شده است عرضه خودرو تا زمان بهبود قیمت‌ها و تصمیم‌گیری درخصوص میزان افزایش قیمت‌ها کمتر باشد. چراکه تولید خودروسازان در دو، سه ماه ابتدایی سال جاری نه‎تنها کاهشی نسبت‌به قبل نداشت بلکه رشد تولید نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته نیز دیده می‌شد. اما پس‌از جهش قیمت ارز و افزایش قیمت نهاده‌های تولید، میزان تیراژ خودروسازان نیز کاهش پیدا کرد.

مشکلات مربوط‌به ترخیص قطعات، کمبود برخی از قطعات به واسطه تحریم و مواردی از این دست باعث شد تا در مهرماه نیز همانند ماه‌های گذشته، تولید خودرو کاهشی باشد. با وجود این‎که در چند ماه گذشته، خودروسازان چندین مرحله پیش‌فروش خودرو با تعداد بسیار بالا داشته‌اند اما آن پیش‌فروش‌ها نیز باعث نشده تا تولید خودرو در کشور دوباره اوج بگیرد.

عرضه قطره‎چکانی؛ نتیجه ناگزیر تثبیت دستور قیمت

یکی از مشکلات بسیار بزرگی که این روزها صنعت و بازار خودرو کشورمان با آن روبه‌رو شده، بحث تعیین‌قیمت خودروها است. به‌گونه‌ای که هم خریداران و فروشندگان و هم خودروسازان را در یک وضعیت نامطمئن و بلاتکلیف گذاشته است. کسانی که فروشنده بودند، در انتظار افزایش قیمت خودرو و احتمالا آزادسازی آن هستند و خودروسازان نیز منتظر افزایش قیمت خودرو برای عرضه بیشتر خودروها همراه با سود هستند. این وضعیت بلاتکلیف باید هرچه سریع‌تر توسط وزارت صمت برطرف شود. چراکه ادامه آن قطعا باعث افزایش بیشتر قیمت خودروها خواهد شد. کسانی هم که درحال‎حاضر خواهان خرید خودرو هستند، مجبور می‌شوند با قیمت بیشتری خودرو را خریداری کنند.

در همین زمینه نعمت‎الله کاشانی‎نسب، بازرس اتحادیه نمایشگاه‎داران و فروشندگان می‌گوید: «کارخانجات خودروسازی به‎صورت قطره‎چکانی خودرو را به بازار وارد می‎کنند و در واقع خودرویی به بازار نمی‌دهند تا به دست مصرف‌کننده برسد، زیرا عملا امکان عرضه بیشتر را ندارند.»

وی می‌افزاید: «تعلل ستاد تنظیم بازار در اعلام قیمت‌ها بر شرایط فعلی بازار تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. علت عدم‌انجام معاملات در بازار خودرو همین امر است، زیرا مردم منتظر هستند بینند چه اتفاقی می‌افتد و بالاخره چه قیمت‌هایی اعلام می‌شود.»

به‌نظر می‌رسد کاهش تولید در خودروسازی‌ها نیز نتیجه تعلل دستگاه‌های مربوطه در اعلام قیمت جدید خودروها است. چراکه خودروسازان مدعی هستند طی شش‌ماه گذشته با زیان بسیار زیادی تولید کرده‌اند و نمی‌توانند به تولید با این وضعیت ادامه دهند. درصورتی‌که اگر قیمت‌ها اصلاح شود، بار دیگر شاهد افزایش تولید خودروسازان خواهیم بود.

وزارت صمت باید هر چه سریع‌تر نسبت‌به تعیین تکلیف وضعیت قیمت‌ها اقدام کند، در غیر این صورت سال آینده با بحران تقاضا مواجه خواهیم بود و قیمت خودروهای دست‌دوم نیز سر به فلک خواهد کشید.اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head