نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۷
کد خبر: ۹۴۱۲۸
2018 November 06 - ۰۸:۵۷ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: طرح ساماندهی بازار خودرو که از اردیبهشت ماه امسال از سوی بهارستانی ها مطرح شد و بارها مجلس شورای اسلامی بر سر آن بحث وبررسی انجام داد، اکنون اما در شرایطی که بیش از پیش به آن نیاز است، با تغییر در مفاد آن به طرح ساماندهی صنعت خودرو تغییر نام داده و به زودی نیز به کمیسیون مجلس می رود. در این زمان از جمله مهمترین تغییرات این طرح، ماجرای صفر شدن تعرفه خودروهای تمام برقی به کشور است.
به گزارش پدال نیوز، آنگونه که به تازگی یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است؛ صفر شدن تعرفه خودروهای تمام برقی وارداتی در در راستای طرح ساماندهی بازار خودرو مطرح شده است که او معتقد است این طرح، اقدامی مثبت ارزیابی می شود و در کنار این طرح نیز نباید حمايت از خودروسازان داخلی نيز فراموش شود.
 
پیش‌تر سيد جواد حسينی كيا- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- در تشریح مزايای طرح ساماندهی بازار خودرو گفته بود که در اين طرح قرار است ساماندهی بازار خودرو به گونه ای صورت گيرد كه در صورت لزوم تعرفه واردات خودروهای هيبريد صفر شده يا در نهايت كاهش يابد. همچنين حمايت از خودروسازان داخلی از ديگر مواردی است كه در طرح مذكور به آن اشاره شده تا خودروهای داخلی با رقابت پذيری درست در راستای افزايش كيفيت توليدات خود حركت كنند.
 
حالا اما برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خود نیز بیشترین نقش را در طراحی طرح ساماندهی بازار خودرو بر عهده داشتند، اکنون خودشان از جمله افرادی هستند که بیشترین موافقت را با اجرای صفر شدن تعرفه تمام برقی ها را دارند، این در حالی است که در حال حاضر مهمترین مشکل این بخش، کاهش تعرفه واردات هیبریدها است، چرا که اکنون زیر ساخت ‌های ورود هیبرید ها به کشور فراهم است، اما زیرساخت های تمام برقی ها فراهم نیست، اما مجلس سنگ کاهش تعرفه تمام برقی ها را به سینه می زند.  
 
البته این امر نیز برکسی پوشیده نیست که اثرات مثبت خودروهای تمام برقی در کنار خودروهای هيبريد در كشور به كمك محيط زيست آمده و تاثير بسياری در كاهش آلودگی هوا دارد اما در طرح مذكور توجه به واردات اين خودروها تنها به صفر شدن تمام برقی ها معطوف شده است.
 
نکته جالب دیگر اینجا است که گرچه واردکنندگان خودروهای تمام برقی در کنار هیبریدها به کشور استقبال خواهند کرد، اما پرسش اینجا است که چرا در حالی که هیچ زیرساختی برای واردت و استفاده از تمام برقی ها وجود ندارد، از آن حمایت می شود و هیبریدها که اکنون حتی در مراحل اولیه تولید داخلی نیز قرار گرفته اند و در برنامه های آینده صنعت خودرو است، مسکوت و مغفول مانده است؟
 
مطالبات مردمی از طرح ساماندهی مجلس بیش از تصمیمات فعلی است
مهناز رمضانی- کارشناس بخش حوزه های هیبرید- در همین زمینه می گوید: « با صحبت هایی که با طراحان این طرح در مجلس شورای اسلامی شده، اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بر این باورند که باید همچنان تعرفه خودروهای تمام برقی صفر باشد و برای سایر خودروها نیز، باید دولت به میزان مصرف سوخت و آلایندگی آن ها تعرفه ای مشخص کند که این وظیفه به بخش دولتی واگذار شده است».
 
این کارشناس بخش خودروهای هیبرید اظهار می کند:« اما این پرسش مطرح است که اگر قرار بود دولت در این زمینه تصمیم گیری کند، پس چرا مجلس با طرح ساماندهی بازار خودرو وارد میدان شد؟ چرا که این طرح در ابتدا با عنوان طرح ساماندهی بازار خودرو مطرح شد، اما اکنون با تغییر بندهایی از آن به طرح ساماندهی صنعت خودرو تغییر نام داده و برخی مفادش کاملا حذف شده است و گویی شیرازه اصلی این طرح به گونه ای دیگر شده است».
 
به گفته او، اکنون قرار است این طرح همچنان در مجلس بررسی شود و پس از آن به دستور جلسه راه یابد.
 
رمضانی با اشاره به بندی از این طرح تاکید می کند: « دریکی از بندهای این طرح آمده است؛ خودروهای سواری تمام برقی مشمول سود بازرگانی است و وضع هر گونه حقوق گمرکی به این خودروها ممنوع است. که البته این بند تنها توضیحی است که در باره تعرفه هیبریدها اعمال شده است».
 
 او ادامه می دهد: « در بخشی دیگر نیز آمده است که دولت موظف است در زمینه تولید داخلی خودروهای برقی یا هیبرید را در مدت پنج سال فراهم کند».
 
رمضانی با اشاره به ممنوعیت واردات خودرو از سوی دولت و ایجاد موقعیت خود تحریمی برای صنعت خودرو تصریح می کند: « در رابطه با موضوع واردات خودروهای هیبرید یا تمام برقی، علاوه بر موضوعاتی همچون کاهش آلودگی هوا و چند دلیل دیگر، موضوع بر سر ورود تکنولوژی و علم به کشور است و نیاز به حمایت بیشتری دارد».
 
او در تشریح طرح هایی که بارها در این باره به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام شده است، می افزاید:« به طور مثال با شرکت های خودروساز خارجی به توافقی رسیده شود که تنها تولیدات هیبرید هر کشوری وارد شود که این امرحمایت مجلس از هیبریدها خواهد بود؛ اما در حال حاضر بر سر موضوعی تصمیم گیری می شود که هنوز وجود ندارد».
 
این کارشناس بخش خودروهای هیبرید اظهار می کند:« مطالبات مردمی از طرح ساماندهی بازار یا همان صنعت خودرو در حال حاضر بسیار بیشتر از این بوده و هنگامی که تعرفه دولتی نتوانسته است واردکننده را راضی کند و منجر به افزایش قیمت شده است؛ همچنین تاثیر مستقیم آن به سمت مصرف کننده سوق داده شده و تحویل خودروها نیز با وقفه همراه شده است. دراین زمینه نیز دود افزایش تعرفه به چشم مصرف کننده رفته و در مقابل فضا برای تسهیل شرایط تغییری نیافته و مجددا اجرای آن به دولت واگذار شده است. همچنین در حال حاضر نیز در مجلس ودراین طرح، برای آنچه اکنون وجود ندارد، تصمیم گیری می شود».
 
از حدود هفت ماه گذشته پیگیری طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی مجلس آغاز شده و حدود یکماه است که این طرح به صورت جدی تر توسط کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

خودروکار
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head