نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
کد خبر: ۹۲۳۹۹
2018 October 08 - ۱۳:۰۰ - ۱۶ مهر ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- ظرف مصرف بنزین در کشور لبریز شده و با رد شدن از مرز حدود ۱۰۰میلیون لیتر در روز، چراغ خطر آن روشن شده است. بنزینی که نرخ آن واقعی نیست و دولت مجبور به پرداخت یارانه پنهانی بابت بنزین است، تا جایی که گفته می‌شود دولت روزی ۳۰ میلیون دلار یارانه پنهان بابتی بنزین پرداخت می‌کند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از ایسنا ، در این راستا، محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به روند افسار گسیخته افزایش مصرف بنزین در کشور اظهار کرد: باادامه روند کنونی مصرف بنزین در کشور با قیمت فعلی  یارانه پنهانی که دولت باید بابت بنزین پرداخت کند از 30 میلیون دلار به 45 میلیون دلار در روز افزایش خواهد یافت.
 
به گفته وی، با احتساب نرخ تسعیر ارز به میزان 42000 ریال، یارانه پنهان بنزین حدود  ماهانه برای هر نفر460 هزار ریال بوده است که پیش بینی می شود در ماه های آینده این رقم به 700 هزار ریال افزایش یابد.
 
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به آمار پرداخت یارانه  توسط دولت برای بنزین در سال 1395 اشاره کرد و گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران برای سال 1395 بیش از 50 درصد مبلغ یارانه پنهان به سه دهک پردرآمد کشور اختصاص یافته و باقی مانده آن بین 7 دهک دیگر توزیع شده است. از 30 میلیون دلار یارانه‌ای که دولت در سال 1395 برای بنزین  پرداخت کرده است بیش از 15 میلیون دلار از این یارانه بین سه دهک درآمدی بالا تقسیم شده و باقی مانده آن بین 7 دهک دیگر توزیع شده است.
 
بر اساس این گزارش، آمار مصرف بنزین به صورت ماهانه توسط شرکت ملی پخش در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گرفت اما از تیرماه به بعد از آمار به صورت عمومی منتشر نمی‌شود و تنها آماری که از مصرف سوخت در کشور وجود دارد اطلاعیه‌ای است که چندی پیش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی منتشر کرد. در این اعلامیه گفته شده است که مصرف سوخت در کشور همچنان بالاتر از حد استاندارد است. طبق اعلامیه این شرکت میانگین مصرف سوخت در تابستان امسال 90 میلیون لیتر در روز بود که این روند تاکنون نیز ادامه دارد و تنها در یک روز (29 مردادماه) مصرف به بیش از 120 میلیون لیتر رسید که عوامل متعددی در آن دخالت داشت.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head