نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
کد خبر: ۹۱۸۰۵
2018 September 29 - ۱۱:۵۷ - ۰۷ مهر ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: اگرچه تسهیلات مذکور مربوط به دهه 80 و 90 است اما علاوه بر آنکه جمع آن مبلغ قابل توجهی است، تفاوت نحوه پرداخت آن با عموم اقشار جامعه، قابل توجه است و نشان می دهد نظام بانکداری کشور باید فکری به حال تغییر این روش کند.
به گزارش پدال نیوز، یکی از موضوعاتی که همواره مد نظر رسانه ها و افکار عمومی بوده، تفاوت اعطای وام و تسهیلات خرد به آحاد مردم با وام های دهها میلیونی است که در اختیار برخی افراد قرار می گیرد و همین موضوع باعث شده تا نحوه رفتار بانک های خصوصی و دولتی در این بخش، مورد توجه اهالی رسانه قرار بگیرد چراکه هرچند این وام ها قانونی و تحت ضوابط صحیح اداری است، اما به علت همین تفاوت ها، برای بخشی از افکار عمومی حساسیت برانگیز است.

از سوی دیگر، تسهیلات خاصی که در سالهای گذشته به برخی مدیران بانک ها و بیمه های دولتی یا نزدیک به نهادهای مهم کشور پرداخته و با تیتر "وام های نجومی" در کنار حقوق های نجومی مطرح شد، موضوع پرداخت تسهیلات قابل توجه با سود پایین به این مسئولان وابسته به نهادهای دولتی و عمومی را حساس تر کرده است.

این عرف و رویه قانونی، به گونه ای است که بسیاری از اقشار جامعه توان دریافت این مدل وام ها را ندارند و به همین خاطر، میزان و نحوع پرداخت آن مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. در جدیدترین بررسی ها، اسناد مالی بانک سینا به عنوان یکی از بانک های با سابقه کشور مورد توجه قرار گرفته که جدیدترین آن مربوط به تابستان امسال و مبتنی بر بررسی سال مالی 96 بانک است.

طبق این اسناد، 2 مقام مسئول در بانک سینا طی سالهای اخیر مبادرت به دریافت چندین وام کرده اند که یکی از آنها عضو هیئت مدیره بانک و دیگری معاون مدیرعامل محسوب می شود. طبق این اعلام، علیرضا تقدیری عضو هیئت مدیره بانک مجموعا 7 وام دریافت کرده که اولی مربوط به سال 1379 و مابقی از سال 1385 به بعد است و جمع خالص پرداختی تسهیلات به وی 392 میلیون تومان می باشد.

جزییات تهسیلات دریافتی توسط 2 مدیر ارشد بانک سینا/ 400 میلیون تومان تسهیلات یک مسئول از سال 88 +سند

این وام ها شامل 104 میلیون تومان تسهیلات فروش اقساطی مسکن و مجددا 224 میلیون تومان فروش اقساطی مسکن با سود 9 درصد، 38 میلیون تومان فروش اقساطی خودرو با سود 7 درصد و چند تسهیلات با مبالغ پایین و سودهای زیر 10 درصد است.

مسعود پشم چی معاون معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک سینا نیز 7 فقره تسهیلات دریافت کرده که جمع خالص دریافتی وی بیش از 412 میلیون تومان است و از سال 1388 دریافت شده. 2 تسهیلات اصلی دریافتی توسط وی شامل یک فقره 104 میلیون تومانی فروش اقساطی مسکن با سود 9 درصد در سال 88 و مجددا یک فقره تسهیلات فروش اقساطی مسکن در سال 93 با رقم 224 میلیون تومان با سود 9 درصد در سال 1393 است.

وی همچنین یک فقره تسهیلات فروش اقساطی خودرو به مبلغ 38 میلیون تومان نیز در سال 96 دریافت کرده که سود آن 7 درصد است.

با توجه به شباهت های زمان و مبلغ پرداختی به این 2 مقام مسئول در بانک سینا، مشخص است که این موضوع یک تصمیم جمعی و سازمانی در بانک مذکور بوده اما در صورتهای مالی، توضیحاتی درباره سایر گیرندگان این تسهیلات وجود ندارد. همچنین وام های فروش اقساطی مسکن در 300 ماه یعنی 25 سال بازپس داده خواهد شد و برای خودرو نیز این رقم در 60 ماه باز می گردد.

صبحانه انلاین
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head