نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
کد خبر: ۸۲۱۴۵
2018 May 12 - ۰۸:۴۰ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
تعمیرکار خود باشید - قسمت سی و دوم
پدال نیوز: پاره ای از ایرادهای خودرویی بسیار ساده و روش برطرف کردن آن ها نیز آسان است. "تعمیرکار خود باشید" با بیان ساده شما را به رفع مشکل پیش آمده دعوت و تا زمان رفع مشکل مرحله به مرحله راهنمایی می کند.
به گزارش پدال نیوز، در یک خودرو معمولی هزاران هزار قطعه متحرک وجود دارد که طول عمل و صحت عملکرد هریک از آن ها وابسته به دقت مالک در نگهداری از آن ها است. روانکاری قطعات متحرک خارجی خودرو (غیر از موتور، گیربکس و دیفرانسیل) معمولا از طریق حفره هایی با نام گریس خور (شیرهای کوچک سوپاپ دار یک طرفه) و به کمک دستگاهی با نام پمپ گریس انجام می شود.

گریس کاری/ابتدایی ترین قدم در نگهداری از خودرو

گریس نوعی روغن روان کننده است که به دلیل قوام و انسجامی که دارد نمی تواند جاری شود. از این رو اعمال آن تنها از طریق فشار پمپ گریس ممکن خواهد شد. در زیر خودرو هرجا که گریس خور دیده شود به این معنا است که در بازه های زمانی مشخصی باید در آن ها گریس پمپ کرد.

گریس کاری/ابتدایی ترین قدم در نگهداری از خودرو

گریس کاری/ابتدایی ترین قدم در نگهداری از خودرو

گریس کاری/ابتدایی ترین قدم در نگهداری از خودرو

به عنوان مثال گریس خورها بر سر سیبک ها، قرقری های فرمان، توپی چرخ های جلو و عقب، اتصالات عرضی محور (مخصوصا در خودروهای دودیفرانسیل)، اتصالات بازوهای کنترلی، محل قرارگیری بوش ها در سیستم تعلیق، چهارشاخ های گاردان و محور، و سایر قسمت های متحرک قرار دارد.

پمپ گریس بخریم یا نخریم؟
یک پمپ گریس مناسب از برندی معتبر امروزه بیش از 200 هزار تومان قیمت دارد. سوال این است که برای گریس کاری خودرو که شاید هر چند هزار کیلومتر یک بار انجام می شود آیا لازم است مالک پمپ گریس باشیم؟

گریس کاری/ابتدایی ترین قدم در نگهداری از خودرو

حقیقت آن است که اگر قرار باشد خودتان این کار را انجام دهید تملک آن اجتناب ناپذیر است. از سویی دیگر دقت داشته باشید که با خرید یک پمپ گریس خود را از تعمیرکار و پرداخت اجرت انجام کار بی نیاز می کنید. از این سو تملک یک پمپ گریس ایده بدی نیست. توجه داشته باشید که خرید یک پمپ گریس ارزان می تواند بزرگ ترین اشتباه و به معنای دور ریختن پول باشد.

رویه انجام کار
1- گریس مناسب را تهیه کنید. برای قطعات متحرک سرعت بالا همچون توپی چرخ جلو که با ترمزگیری هم داغ می شود معمولا از گریس نسوز استفاده می کنند. در تهیه گریس با کیفیت اقتصادی برخورد نکنید. ترجیحا باکیفیت ترین گریس را به کار ببرید.

2- پمپ گریس را از گریس مناسب پر کنید و آن را آماده پمپاژ نگه دارید.

3- سر هر یک از گریس خورها را پیش از انجام گریس کاری با فرچه و اسپری انژکتورشور به خوبی تمیز کنید تا خاک و گل وارد گریس نشود.

4- تا زمانی که اندکی گریس از میان نازل پمپ گریس و گریس خور بیرون بزند به پمپ کردن گریس ادامه دهید.

5- رویه را برای همه گریس خورها تکرار کنید.

6- پس از چند روز رانندگی با خودرو، محل گریس کاری را بررسی کنید و در صورت نیاز و به منظور حصول اطمینان، مقدار دیگری گریس در محل ها پمپ کنید تا از فراوانی گریس در گریس خورها مطمئن شوید.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head