نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
کد خبر: ۸۰۴۴۴
2018 April 16 - ۱۴:۳۱ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: بر اساس ابلاغیه اخیر دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته به گمرکات کشور بیش از ۶۴۰۰ خودرو به دلیل استفاده از ثبت سفارشهای غیر قانونی مشمول مقررات قاچاق کالا شدند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از  تسنیم: اواخر سال گذشته موضوع ثبت سفارش‌های شائبه‌دار و فاقد اصالت برای نخستین بار از سوی مرکز حراست وزارت صنعت رسانه‌ای شد. تا ابتدای سال جاری جزییاتی از ثبت سفارش‌های جعلی برای واردات خودرو از سوی وزارت صنعت منتشر نشده است، اما دفتر جرائم سازمان یافته گمرک ایران در ابلاغیه به گمرکات اجرایی بیش از ۶۴۸۱ خودرو را به دلیل استفاده از ثبت سفارش‌های جعلی مشمول مقررات کالای قاچاق اعلام کرده است.
 
بر این اساس تمامی خودرو‌هایی که ثبت سفارش آن‌ها از ۲۸ تیر ماه ۹۶ تا ۹ دی ماه سال قبل انجام شده باشد، به دلیل استفاده از ثبت سفارش‌های شائبه‌دار مشمول مقررات قاچاق شده است.
 
بر این مبنا، به موجب بررسی‌های به عمل آمده مستند بند ۶ بخشنامه ۱۲ دی سال ۹۵ معاون اول رئیس جمهور که مقرر می‌دارد شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالا‌های بادوام به تشخیص وزارت صنعت منوط به داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش خواهد بود، واردات خودرو و کالا‌های مشمول بدون پیش شرط مذکور ممنوع شد.
 
بر این اساس در تاریخ ۱۳ دی ماه همان سال این موضوع ابلاغ و از ثبت سفارش خودرو‌های وارداتی توسط غیر از نمایندگی‌های مجاز خودرو جلوگیری به عمل می‌آید. اما محدودیت دوم اعمال شده توسط سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، جهت عدم صدور ثبت سفارش خودرو با توجه به اعلام شماره ۲۴۷۷ مورخ ۱۸ دی ۹۶ اداره کل مقررات برای کلیه واردکنندگان خودرو اعم از شرکت‌های نمایندگی و غیرنمایندگی واردکننده خودرو بوده است و عملا نباید برای هیچ شخصی اعم از حقوقی و حقیقی دارای نمایندگی و غیر نمایندگیِ خودرو ثبت سفارش خودرو صادر می‌گردید. به این ترتیب از تاریخ ۲۸ تیر ماه سایت ثبت سفارش برای همه واردکنندگان مسدود شد.
 
اما تحقیقات تیم‌های بازرسی و نظارتی نشان می‌دهد برخی از ثبت سفارش‌های بارگذاری شده قبلی که خودروی آن‌ها نیز ترخیص شده، قابل رویت نبوده است. این در حالی است که در پاسخ به استعلام به عمل آمده از اداره کل مقررات وزارت وزارت صنعت اعلام گردیده که ثبت سفارش‌های موصوف مورد تایید اداره کل مقررات نمی‌باشد.
 
به این ترتیب گمرکات اجرایی مکلف شدند به قید فوریت ضمن بررسی مدارک ارسالی در خصوص خودرو‌های ترخیص شده و خودرو‌هایی که هنوز متوقف بوده، اما اظهار شده اند گزارش وقوع جرم بر علیه کلیه عوامل ذیمدخل را در اجرای (ماده ۲ دستورالعمل تشکیل و نحوه برگزاری جلسات کارگروه پرونده‌های سازمان یافته ملی موضوع بخشنامه ۱۳۹۶/۶/۲۰ مرکز جرائم) و همچنین به استناد (بند س. ماده ۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده ۷۳۴ به بعد قانون مجازات اسلامی) و حسب (بند ب. ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) و نیز (قانون جرایم رایانه ای) به مرجع قضایی منعکس کنند.
 
بر اساس ابلاغیه فروردین ۹۷ دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته به گمرکات بوشهر، غرب تهران، بندر لنگه، باهنر، رجایی، قم، گناوه، بندر انزلی، خرمشهر، البرز، قشم و شیراز خودرو‌هایی که ثبت سفارش آن‌ها در بازه مورد اشاره (اواخر تیر تا دی ماه ۹۶) می‌باشد مشمول مقررات بند ب. ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا شده‌اند.
 
بر مبنای لیست خودرو‌های قاچاق تاکنون بیش از ۶۴۸۱ خودروی سواری که طبق اعلام سازمان توسعه تجارت با ثبت سفارش‌های جعلی (شائبه دار) ترخیص یا در گمرکات دپو شده مشمول مقررات قاچاق شده اند.
 
لازم به ذکر است، گمرکات با توجه به بارگذاری مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت و در دسترس بودن اطلاعات ثبت سفارش در سامانه جامع گمرکی، با مطابقت مشخصات کالا و ثبت سفارش و پس از احراز دارا بودن نمایندگی رسمی و ضوابط فنی خودرو با اخذ حقوق ورودی و رعایت سایر مقررات نسبت به ترخیص خودرو‌ها اقدام نموده اند. ظاهرا در دو مرحله با انجام فرایند‌های کنترلی نسبت به اخذ تاییدیه اطلاعات ثبت سفارش‌ها نیز از طریق همان وب سرویس از سازمان توسعه تجارت در زمان اظهار اقدام شده است.
 
گفتنی است، گمرکات اجراییِ مورد اشاره از هرگونه انجام تشریفات برای ترخیص خودرو‌های مذکور و یا ابطال اظهارنامه آن‌ها به شدت منع شده‌اند. همچنین مدیران گمرکات اجرایی موظف شدند چنانچه از محل ثبت سفارش‌های غیر قانونی خودرویی ترخیص شده باشد با توجه به عدم تایید اصالت ثبت سفارش قبل از هرگونه اقدام استعلام لازم از دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته اخذ کنند.


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head