نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۶
کد خبر: ۷۹۷۱۷
2018 April 06 - ۱۱:۵۱ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- با ثبت رکوردی کم نظیر، در فاصله زمانی حدود یک ماه، واحد NHT (تصفیه نفتا) فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مدار بهره برداری وارد شد و نفتای تصفیه شده در فاز دوم آماده ارسال به واحدهای تصفیه کاتالیستی و ایزومریزاسیون است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از تسنیم، ستاره خلیج فارس عنوان پالایشگاهی است که بهره برداری کامل از آن نه تنها ایران را در تأمین نیاز داخلی بنزین خودکفا می کند، بلکه ظرفیت های صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی را نیز برای ایران فراهم خواهد کرد.
 
فاز نخست این پالایشگاه با ظرفیت پالایش روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی با تثبیت تولید 12 میلیون لیتری بنزین یورو 5 در روز دهم دی ماه 96 و تثبیت تولید گازوئیل یورو 5 با تکمیل واحد GOHT در پایان بهمن ماه سال 96 به بهره برداری کامل رسید.
 
با بهره برداری کامل از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 5 و 3.5  میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو 5 و همچنین تولید روزانه 700 هزار لیتر گاز مایع محقق شد.
 
همزمان با تکمیل فاز نخست، فرآیند تولید بنزین یورو 5 در فاز دوم آغاز شد. با راه‌اندازی فاز دوم این پالایشگاه، تکمیل واحد تصفیه نفتا در برنامه قرار گرفت و متخصصان کشورمان موفق شدند با ثبت رکوردی کم نظیر، در فاصله زمانی حدود یک ماه، در روز 28 اسفندماه سال 96 واحد NHT (تصفیه نفتا) فاز دوم را به مدار بهره برداری وارد کنند.
 
با وارد شدن این واحد به مدار بهره برداری، نفتای تصفیه شده در فاز دوم آماده ارسال به واحدهای تصفیه کاتالیستی و ایزومریزاسیون است که این واحدها نیز مراحل نهایی تکمیل را پشت سر می گذارند.
 
پیش بینی ها حاکی از این است که تولید بنزین در فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تکمیل واحدهای مختلف این فاز، تا پایان فروردین ماه محقق شده و در اواسط بهار سال جاری شاهد تثبیت تولید 12 میلیون لیتری بنزین در این فاز خواهیم بود.
 
تولید بنزین کشور که با بهره برداری کامل از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به 77 میلیون و 400 هزار لیتر در روز رسیده، با تولید فاز دوم این پالایشگاه، به ظرفیت 90 میلیون لیتر در روز خواهد رسید.
 
مصرف بنزین نیز به جز روزهای نوروز، در محدوده 80 میلیون لیتری است که پیش بینی شده در سال جاری رشدی 8 تا 9 درصدی در مصرف بنزین داشته باشیم. با این حساب و در صورت عدم اعمال سیاست های کنترل مصرف، متوسط مصرف بنزین در سال 97 به حدود 87 میلیون لیتر در روز خواهد رسید که با بهره برداری کامل از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهار سال جاری، میزان تولید بنزین کشور به روزانه 90 میلیون لیتر در روز می رسد و خودکفایی محقق شده در تولید بنزین، تحت الشعاع قرار نمی گیرد.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head