نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
کد خبر: ۷۷۸۹۳
2018 March 10 - ۰۸:۳۱ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
با وجود کاهش تولید در بهمن‌ماه صورت گرفت
پدال نیوز- جدیدترین آمار تولید خودروهای داخلی در شرایطی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که طبق آن، سه خودروساز بزرگ کشور توانسته‌اند در مجموع یک میلیون و ۱۹۵ هزار و ۹۶۶ دستگاه محصول سواری را در این مدت به تولید برسانند.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، طبق این آمار که به 11 ماه امسال مربوط می‌شود، تولید خودروهای سواری در ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو افزایشی 2/ 14 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. این در شرایطی است که آمار نشان می‌دهد تولید خودروهای سواری طی بهمن‌‌ماه و نسبت به دی، حدود 5/ 3 درصد کاهش داشته است. بر این اساس، سه خودروساز بزرگ داخلی در مجموع 125 هزار و 19 دستگاه محصول سواری را در بهمن ماه به تولید رسانده‌اند.
 
بنا بر اعلام وزارت صنعت، ایران‌خودرو کماکان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی به‌شمار می‌رود و توانسته در 11 ماه امسال 642 هزار و 250 دستگاه انواع خودرو سواری را به تولید برساند. با توجه به این تیراژ، آبی‌های جاده مخصوص با افزایش 3/ 11 درصدی تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مواجه شده‌اند. همچنین سایپا نیز به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور، 335 هزار و 740 دستگاه محصول سواری در 11 ماه امسال به تولید رسانده و این تیراژ سبب افزایش تولید 5/ 15 درصدی در این شرکت، نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته شده است. از سومین خودروساز بزرگ کشور نیز خبر می‌رسد که تیراژ در این شرکت طی 11 ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2/ 21 درصد افزایش داشته، چه آنکه پارس‌خودرویی‌ها توانسته‌اند تا پایان بهمن‌‌ماه امسال، 217 هزار و 976 دستگاه محصول سواری را تولید کنند. اما از جمله نکات مهم آمار تولید 11 ماهه خودروسازان می‌توان به رونمایی از تیراژ پژو 2008 به عنوان اولین خودرو پسابرجامی کشور اشاره کرد.همچنین تداوم افت تیراژ خودروهای دوگانه‌سوز، کاهش تولید دوباره پراید و پژو 405 و ادامه رشد خودروهای چینی نیز دیگر اتفاقات رخ داده در تولید 11 ماهه خودروسازان کشور به‌شمار می‌روند. با توجه به تیراژ 11 ماهه خودروسازان، به‌نظر می‌رسد آنها می‌توانند تولید محصولات سواری خود را طی سال‌جاری به بیش از یک میلیون و 300 هزار دستگاه برسانند.

افت و خیز تولید در ایران خودرو
 
نگاهی به جزئیات تولید خودروسازان کشور طی 11 ماه امسال بیندازیم تا مشخص شود انواع محصولات تولید و مونتاژ داخل چه افت‌و‌خیزی در این بازه زمانی تجربه کرده‌اند. بنابر آمار اعلامی، در مجموع 162 هزار و 817 دستگاه پژو 206 در ایران‌خودرو طی 11 ماه امسال به تولید رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 7/ 11 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به‌نظر می‌رسد این آمار، پژو 206 پلاس یا همان پژو 207‌آی را نیز در خود جای داده، زیرا نام این محصول به صورت مستقل در لیست خودروهای تولیدی طی 11 ماه امسال، به چشم نمی‌آید.
 
در بین دیگر محصولات پژویی ایران‌خودرو، مدل 405 با کاهش تیراژ جزئی مواجه شده است. طبق آمار منتشرشده، پژو 405 تا پایان بهمن‌‌ماه امسال 136 هزار و 267 دستگاه تیراژ داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود یک درصد کاهش را نشان می‌دهد. پژو 405 جزو خودروهای قدیمی کشور به‌شمار می‌رود و اگر نتواند استانداردهای جدید را طی سال آینده پاس کند، مجوز ادامه تولید نخواهد داشت. تولید 405 البته در سایت مرکزی ایران خودرو متوقف شده و این محصول در حال حاضر تنها در سایت خراسان این شرکت به تولید می‌رسد.
 
آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اما از کاهش جزئی تیراژ پژوپارس طی 11 ماه امسال خبر می‌دهد. طبق آمار، این محصول، تیراژی 110 هزار و 989 دستگاهی را در بازه زمانی موردنظر از خود به جا گذاشته تا در مقایسه با 11 ماه سال گذشته، حدود یک درصد کاهش تولید داشته باشد. پارس نیز مانند 405 اگر نتواند استانداردهای جدید را پاس کند، دیگر جایی در خط تولید ایران خودرو نداشته و باید راهی موزه شود. پارس علاوه‌بر سایت مرکزی، در برخی خطوط تولید شهرستانی ایران خودرو شامل مازندران، فارس، کرمانشاه و سمنان نیز به تولید می‌رسد.
 
از پژو‌ها که بگذریم، ایران‌خودرو در تولید سمند با افزایش تیراژ مواجه شده ‌است. بنابر آمار منتشر شده، این شرکت طی 11 ماه سال‌جاری در مجموع 99 هزار و 550 دستگاه سمند را به تولید رسانده تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 3/ 6 درصد افزایش تولید را تجربه کند. در حال حاضر بیشترین تیراژ سمند به سایت تبریز ایران خودرو تعلق دارد. در بین دیگر محصولات ایران‌خودرو اما دنا با رشد تیراژ مواجه شده و رانا همچنان کاهش تولید را تجربه می‌کند. طبق آمار منتشرشده، رانا با تیراژ 6 هزار و 249 دستگاهی خود، 49 درصد کاهش تولید را ثبت کرده تا همچنان روند نزولی تیراژ آن ادامه داشته باشد. با این حال، اما آبی‌های جاده‌مخصوص توانسته‌اند با تولید 37 هزار و 470 دستگاه دنا، تیراژ این محصول را نسبت به 11 ماه سال گذشته 48 درصد افزایش دهند. در حال حاضر ایران خودرو دنا را در دو مدل معمولی و پلاس به تولید می‌رساند.
 
بزرگ‌ترین خودروساز ایران اما چند محصول مونتاژی را که بیشتر چینی هستند در سبد محصولات خود جای داده و تیراژ همه آنها در 11 ماه امسال افزایشی بوده است. بر این اساس، تیراژ سوزوکی گرندویتارا که در ایران‌خودرو خراسان مونتاژ می‌شود، در پایان بهمن ماه به 4 هزار و 536 دستگاه رسیده و این رقم نشان می‌دهد ویتارا نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته 104 ‌درصد رشد تیراژ داشته است. دیگر محصول مونتاژی ایران‌خودرو هایما نام دارد، شاسی‌بلندی چینی که مانند ویتارا در سایت خراسان مونتاژ می‌شود. طبق آمار منتشرشده، ایران‌خودرو توانسته 11 هزار و 502 دستگاه ‌هایما را تا پایان بهمن ماه امسال مونتاژ کند تا تیراژ این میهمان چینی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 283 درصد افزایش یابد. در میان دیگر محصولات چینی ایران‌خودرو، دانگ فنگ نیز که در سایت مرکزی به تولید می‌رسد، تیراژی 27 هزار و 864 دستگاهی را تا پایان بهمن‌‌ماه امسال به ثبت رسانده و این موضوع از رشد 213 درصدی دانگ فنگ نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

اعلام آمار پژو 2008
 
وزارت صنعت، معدن و تجارت بالاخره آمار تولید پژو 2008 را رسما اعلام کرد تا مشخص شود این محصول پسابرجامی چه تیراژی را به ثبت رسانده است. بر این اساس، طی 11 ماه امسال یک هزار و 971 دستگاه پژو 2008 در ایران خودرو به تولید رسیده و این در شرایطی است که این محصول در اواسط تابستان امسال میهمان آبی‌های جاده مخصوص شد. پژو 2008 که اولین خودرو حاصل از قراردادهای پسابرجامی کشور به‌شمار می‌رود، تیر ماه امسال پیش فروش و قرار شد ایران خودرو 16 هزار دستگاه از این محصول را تا پایان تابستان 97 تحویل مشتریان دهد. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که ایران خودرو برای عمل به وعده خود (تحویل 16 هزار پژو 2008 در عرض یک سال)، باید ماهانه چیزی حدود یک هزار و 340 دستگاه از این محصول را به تولید برساند. این در شرایطی است که آمارها از تیراژ کمتر از دو هزار دستگاهی این خودرو تا پایان بهمن ماه خبر می‌دهند و بنابراین در صورت سرعت نگرفتن تولید، ایران خودرویی‌ها قطعا نمی‌توانند به تعهد 16 هزار دستگاهی‌شان تا موعد مقرر عمل کنند.

پراید در مسیر حذف
 
به سایپا برویم و ببینیم این شرکت و زیرمجموعه‌اش یعنی پارس‌خودرو چه آماری را در11 ماه امسال در کارنامه تولید خود به ثبت رسانده‌اند. طبق آمار اعلامی، سایپا تا پایان بهمن‌‌ماه امسال 25 هزار و 290 دستگاه سراتو را به تولید رسانده و با این حساب توانسته تیراژ این خودرو مونتاژی کره‌ای را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 111 درصد رشد دهد. این محصول در حال حاضر تنها در مدل اتومات و آپشنال مونتاژ می‌شود. جدا  از سراتو، سایپایی‌ها توانسته‌اند تیراژ آریو را نیز در 11 ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دهند. طبق آمار، تا پایان بهمن ماه امسال، هشت هزار و 797 دستگاه آریو در سایت بن‌رو سایپا مونتاژ شده تا تیراژ این محصول چینی 184 درصد بالا برود. این رشد تیراژ در شرایطی است که طبق اعلام مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سایت بن‌رو به رنو واگذار شده و از سال آینده برای تولید محصولات این خودروساز فرانسوی تجهیز خواهد شد. با این شرایط، مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار آریو است و باید منتظر ماند و دید سایپایی‌ها چه برنامه‌ای را برای این مونتاژی چینی خود پیاده خواهند کرد. سایپایی‌ها اما یک محصول چینی دیگر را به نام چانگان نیز به تولید می‌رسانند که در کارنامه این محصول، تیراژ 10 هزار و 370 دستگاه تا پایان بهمن‌ماه امسال به ثبت رسیده است. با این حساب، چانگان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 182 درصد رشد تولید داشته است.
 
علاوه بر این محصول، پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا نیز توانسته در 11 ماه امسال 40 هزار و 729 دستگاه برلیانس را مونتاژ و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 37 درصد به تیراژ این محصول بیفزاید.  اما در آمار 11 ماهه تولید خودروهای داخلی، تندر90 همچنان سیر صعودی خود را حفظ کرده است. بر این اساس، طی بازه زمانی موردنظر، در مجموع 146 هزار و چهار دستگاه انواع تندر90 در ایران‌خودرو و پارس‌خودرو به تولید رسیده که در مقایسه با 11 ماه سال گذشته، 29 درصد افزایش تیراژ را نشان می‌دهد. آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در حالت تفکیکی ایران‌خودرویی‌ها با تیراژی 44 هزار و 682 دستگاهی توانسته‌اند در مقایسه با 11 ماه سال گذشته 2/ 14 درصد به رقم تولید تندر90 بیفزایند.از پارس‌خودرو نیز خبر می‌رسد که تیراژ خانواده تندر90 در11 ماه امسال رقمی برابر با 101 هزار و 322 دستگاه بوده و به‌واسطه آن، تولید این خانواده حدود 37 درصد بالا رفته است. در این بین، ساندرو تیراژی 49 هزار و 674 دستگاهی تا پایان بهمن ماه امسال داشته و بر این اساس، 57 درصد رشد تولید در مقایسه با 11 ماه سال گذشته، به نام آن ثبت شده است.
 
اما نگاهی هم به آمار تولید پراید بیندازیم، پرتیراژترین خودروی داخلی که سرنوشتی نامعلوم دارد و مشخص نیست آیا سایپا به تولید آن در انتهای سال آینده ادامه خواهد داد یا نه. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع 199 هزار و 900 دستگاه پراید در گروه خودروسازی سایپا طی 11 ماه امسال به تولید رسیده که نشان از کاهش 5/ 18 درصدی تیراژ این محصول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد.در حالت تفکیکی، 75 هزار و 925 دستگاه از پرایدهای تولیدی تا پایان بهمن ماه امسال سهم پارس خودرویی‌ها بوده که از کاهش تیراژ 2/ 10 درصدی این محصول حکایت می‌کند. این در شرایطی است که به موازات کاهش تولید پراید، تیراژ تیبا بالا رفته و به 167 هزار و 307 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیبا در مقایسه با 11 ماه سال گذشته، رشد تولیدی 63 درصدی را تجربه کرده است. آن‌طور که سایپایی‌ها اعلام کرده‌اند، این محصول قرار است جایگزین پراید شود.


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head