نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
کد خبر: ۷۶۲۲۴
2018 August 11 - ۱۱:۴۵ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
رئیس کمیسیون اصل 90: هیچ گاه مشاور خودرویی نداشتم
پدال نیوز: حواشی و پشت پرده حضور یک تاجر در کمیسیون اصل 90 با اظهارات رئیس کمیسیون پیچیده تر شد
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، یکی از موضوعاتی که در هفته های اخیر منجر به ایجاد سوال نسبت به عملکرد کمیسیون اصل 90 شد، انتشار خبر انتصاب یک تاجر به عنوان مشاور خودرویی کمیسیون اصل 90 بود. خبرگزاری تسنیم و ایلنا مورخ 24 دی ماه به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی کارفرمایان واردکننده خودرو اعلام نمودند که میثم رضایی، مدیرعامل هلدینگ مفتاح رهنورد(و واردکننده خودرو) به عنوان مشاور خودرویی کمیسیون اصل 90 منصوب شده است.

این خبر در بین صاحب نظران و دلسوزان صنعت خودرو از یک طرف خوشحال کننده بود چرا که نشان داد کمیسیون اصل 90 با درایت به دنبال بررسی کارشناسی مسائل مرتبط با خودرو و شنیدن صدای صاحب نظران در این زمینه است و از طرف دیگر یک سوال جدی را ایجاد کرد که چرا مدیرعامل یک شرکت واردکننده خودرو که در وزارت صنعت نیز عضو شورای اندیشه ورزی وزارت صنعت معدن و تجارت می باشد، به این سمت مهم منصوب شده است.
 
میثم رضایی یک تاجر و بازرگان است که علاوه بر مدیرعاملی شرکت مفتاح رهنورد و ریاست انجمن صنفی واردکنندگان خودرو، درحوزه های دارو و کشتیرانی نیز فعالیت می کند. وی همچنین به علت فعالیت پررنگ در دوران ریاست جمهوری روابط حسنه ای با دکتر محمد شریعتمداری، وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و بهرام پارسایی، مسئول اقتصادی کمیسیون اصل  90 دارد. بهرام پارسایی عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه است. 
خبر انتصاب میثم رضایی هیچگاه از سوی کمیسیون اصل 90 به طور رسمی اعلام نشده است. در صورتی که انجمن متبوع وی رسما خبر انتصاب وی را منتشر نمود. بررسی بیشتر این موضوع زوایای جالب دیگری را روشن می نماید. یکی از موضوعات بی اطلاعی اعضای کمیسیون اصل 90 از چنین انتصابی است به طوری که دکتر فرهاد تجری نائب رییس اول کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هیچ گاه چنین اسمی(میثم رضایی) را نشنیده است. وی در گفتگویی اعلام کرد: من از این انتصاب هیچ اطلاعی ندارم و اصلا تاکنون چنین اسمی را نشنیده ام. اگر انتصابی صورت گرفته خود رئیس کمیسیون اصل 90 در جریان آن است چرا که انتصاب مشاور در اختیار ایشان می باشد." نکته جالب دیگر این است که دکتر داوود محمدی، رئیس کمیسیون اصل 90 نیز در گفتگویی رسما چنین انتصابی را رد کرد. وی در این باره گفت: هیچ تاجری مشاور کمیسیون اصل 90 نیست.
 
محمدی در ادامه افزود: اصلا شیوه کمیسیون به این صورت نیست که برای خود مشاور انتخاب کند. كميسيون اصل 90 در امور خودرويي مشاوري ندارد. البته این کمیسیون در مسائل مختلف ممکن است به صورت پروژه ای از کارشناسانی استفاده نماید.
 
اظهارات رئیس و نایب رئیس کمیسیون اصل 90 صراحتا بحث مشاور بودن میثم رضایی را رد می کند در حالی که انجمن صنفی کارفرمایان واردکنندگان خودرو رسما این انتصاب را اعلام کرده بود. براین اساس در ماجرای این انتصاب غیررسمی چند ابهام وجود دارد:
 
1-      سوال اول این است در حالی که رئیس کمیسیون اصل 90 صراحتا اعلام می کند، هیچ گاه چنین مشاوری در کمیسیون اصل 90 وجود نداشته پس چرا انجمن صنفی کارفرمایان واردکنندگان خودرو یک ماه گذشته خبر انتصاب را منتشر می کند؟ آیا انتصاب وی به عنوان مشاور از اساس درست بوده ولی استعلام نهادهادی نظارتی این انتصاب را تایید نکرده و لذا به طور کل منتفی شده است؟ آیا اساسا چنین شخصی صلاحیت حضور در کمیسیون اصل 90 که یک نهاد نظارتی و محل بررسی اسناد و موضوعات طبقه بندی شده است، را حتی به عنوان یک کارشناس دارد؟ میثم رضایی به علت فعالیت بازرگانی بسیار به خارج از کشور تردد می کند(اصطلاحا کثیر التردد است).
 
2-      سوال دوم این است چگونه می شود از یک طرف نایب رئیس کمیسیون اصل 90 صراحتا عنوان می کند، نام میثم رضایی را نشنیده است و از طرف دیگر در جلسه اخیر کمیسیون اصل 90 که به مسائل خودرو پرداخته شد، میثم رضایی حضور داشته است.
 
3-      سوال سوم این است که آیا یک تاجر آن هم در رده واردکنندگان غیررسمی(گری مارکت) صلاحیت اظهارنظرو مشاوره به کمیسیونی را دارد که در تصمیمات خود را بایستی بر محور حمایت از تولید داخل بگیرد؟ آیا یک واردکننده می تواند به نفع تولید داخل مشورت دهد؟
 
4-      رئیس کمیسیون اصل 90 اعلام نمودند در مسائل مختلف به صورت پروژه ای از کارشناسان مختلفی استفاده می کند. حالل سوال این است که کمیسیون اصل 90 برای روشن شدن افکار عمومی بفرماید در خصوص مسائل خودرو به غیر از آقای میثم رضایی از چه افراد دیگری کمک کارشناسی گرفته است؟ آیا انجمن واردکنندگان خودرو که تنها مرجع تخصصی در زمینه واردات خودرو است و ریاست آن بر عهده آقای مرشد سلوک می باشد، در این زمینه صلاحیت اظهارنظر ندارد؟

منبع:پردیس خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
متاسفانه علیرغم پیگیری های متعدد بنده یکی از مشتریان شرکت مفتاح رهنورد پس از سپری گردیدن حدود 10 ماه نتوانسته ام خودرو درخواستی خود برطبق قرارداد منعقده را دریافت نمایم و در این میان نیز 90 درصد مشتریان دیگر نیز پس از مراجعات مکرر ضمن برخورد سازماندهی شده و پاسخ های هوشمندانه و هدفمند این شرکت مواجه شده اند و این جزمبین صرف خریدن زمان مشتریان تاکنون نبوده است.
همکنون با توجه به صدور مجوز ترخیص خودروهای وارداتی ،این شرکت بتدریج خودروهای وارداتی را ترخیص می نماید اما علیرغم مفاد منعقده در قرارداد مبنی بر عدم تغییر ثمن معامله باوجود شرایط نوسانات بازار ارز و همچنین نوسانات قیمت خودرو هیچگونه تغییری در قیمت نهایی داده نخواهد شد حاضر و پایبند به اجرای مفاد قرارداد خود نمی باشند.لذا در حال حاضر شرکت مفتاح رهنورد با مدیریت خاصی (م.ر) که دارد دو راه بیشتر برای مشتریاننش و به صورت یکطرفه ندارد:1-پرداخت مبلغ ودیعه با سود متعارف قرارداد(که در واقعیت باتوجه به نوسانت اخیر ارز و جریان نقدینگی و شوکهای بازار سرمایه، مزید اطلاع است که ارزش سرمایه اولیه بعنوان پیش پرداخت به ثلث تقلیل یافته است)2-یا تحویل خودرو به قیمت روز بازار که دقیقا دو تا 3 برابر مبلغ کل ثمن معامله در زمان عقد قرارداد است
این است سودجویی و کلاه برداری شرکتهای واردکننده خودرو !
شرایط پیش رو پرداخت مبلغی 2 تا 3 برابر مبلغ ودیعه که بعضاً برای مصرف کننده غیر ممکن است و مگر دلال ها و در غیر اینصورت دریافت مبلغ اولیه با سودی که در مقایسه با تورم کنونی که به ثلث تقلیل ارزش یافته است و ناگزیر به یکی از دو راه!

خواهشمندم ضمن اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم شریف ایران ضمن بررسی موشکافانه ابعاد در جریان موضوع اقدامی مقرر گردد تا بدینوسیله دست شرکتهای اینچنینی قطع و از کسب سودهای غیرمتعارف از جان و مال ملت و نظام منع گردند.
باتشکر

ر.ک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
واقعا متاسفم که انقدر اخبار کثافت کاری های این شرکت سانسور میشه.کلاهبرداری مفتاح رهنورد برای من مالباخته کاملا مشهود.مدیر فروش و بقیه پرسنل این شرکت متخصص وعده دادن،سرکار گذاشتن و پاسکاری بین طبقات و افراد خودشون هستن و سعی میکنن با ادب و ادبیات چرب زبانی اینکارو بکنن.یه دستگاه سانتافه از آبان پارسال قرار تحویل بدن و هنوز با کمال وقاحت دارن دست به سر میکنن.منم شدم شرمنده زن و بچه ام.میگن هیچ شرکتی از پارسال نمیتونه وارد کنه و ما هم نمیتونیم، در عین حال شما بهشون بگین من ماشین میخوام،درجا ثبت نام میکنن.دیگه کلاهبردارتر از اینا خودشونن.امیدوارم بقیه مالباختگان هم به جای خام شدن با وعده و وعید،موافق تجمع قطعی باشن تا دستگاه های نظارتی با این شرکت برخورد کنن.هر بار زنگ زدم و رفتم،فقط وعده و وعید دروغ شنیدم.میگن ماشینامون تو گمرک مونده،من از طریق دوستام پرسیدم اینا نهایتا حدود چهل پنجاه تا ماشین دارن که هر وقت من رفتم قول تحویل به بیست نفر دادن.دیگه خود بخوانید حدیث مفصل. من هم موافق تجمع هستم.خسته شدم از وعده و وعید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
سلام. همسر بنده ام آبان 96 فریب تبلیغات مفتاح رهنورد رو خورد و قرارداد خودرو سراتو بسته، قراردادش رو دی ماه فسخ کردیم یک سند تعهد پرداخت به ما دادند که می بایست تا آخر دی ماه کل مبلغ رو تسویه حساب می کردند اما تا اردیبهشت 97 به بهانه ثبت سفارش و گمرک و ... ما رو دست به سر می کردند. تو اردیبهشت وقتی با یکی از مسئولین تماس تلفنی گرفتم متوجه شدم که حسابی سر کارمون گذاشتند بنده ام نامردی نکردم رفتم شرکت و حسابی از خجالتشون درآمدم. اما نهایت کار شده یک چک به تاریخ 3/30 به امضاء آقای میثم رضایی که امروز بعد از مراجعه به بانک متوجه شدیم که موجودیش کافی نیست و چک رو برگشت زدیم .متاسفانه این چنین کلاهبرداری هایی ناشی از عوامل متعددی هست که اولیش بر میگرده به ضعف اطلاعاتی خود ما و همچنین خلاءهای قانونی برای برخورد با این مدل کلاهبرداری ها که از سرمایه مردم سوء استفاده میکنه و فساد در برخی از دستگاه هاست که این فرصت رو در اختیار شون قرار میدند. بنده هم با سایر دوستان در خصوص اطلاع رسانی و بنر زدن و هر اقدام دیگه ای که لازمه انجام بدیم تا جلوی این کلاهبردارها رو بتونیم بگیرم هستم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
واقعا مایه تاسفه که این شرکت خیلی راحت داره با تبلیغ در جاهای معتبری مثل همشهری و بیلبورد زدن امثال ما رو فریب میده و معلومه که سکوت وزارت صنعت و امثال اون بی دلیل نیست. حداقل تو دو تا مصاحبه از مسوولان بپرسین چرا باید بذارن اینا کلاهبراری کنن. نمایندگی های رسمی هم به زور قابل اعتمادن وای به حال اینا
کارمند مفتاح رهنورد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
سلام به همه مردم عزیز و ارزشمند و کسانی که از مفتاح رهنورد قسط خرید ماشین دارند من خودم یکی از کارمندان مفتاح رهنورد هستم .بخدا باور کنید من اسنادی از مفتاح رهنورد دارم که تا اسفند سال 97 هم خودروهای ثبت نامی رو نمی تونه تحویل بده و فقط به بهانه ارز ، مشتریان خودشو رو داره می پیچونه مفتاح رهنورد مطمئن باشید مثل پرشین پارس، داتیس خودرو، عظیم خودرود و دیگر شرکت هایی که از مردم پول گرفتند و خودروهاشونو تحویل ندادند میشه لطفا مراقب باشید
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head