نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
کد خبر: ۷۶۰۱۲
2018 February 12 - ۱۱:۵۸ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
خودروهاي مانده درگمرك تا پايان سال جاري تعيين تکلیف می‌شوند
پدال نیوز: در صورت ارائه راه‌حلی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک جمهوری اسلامی، این سازمان جلوی ترخیص خودروهای دپوشده با قیمت فوب بیش‌از ۴۰ هزاردلار را نخواهد گرفت.این خودروها عمدتا از برندهایی همانند مرسدس، پورشه، ب‌ام‌و و لکسوس هستند.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، بعد از حدود یک‌ماه سرگردانی نمایندگی‌ها، وارد‌کنندگان و خریداران، در‌نهایت حدود سه‌هفته پیش رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد خودروهای با قیمت بیش‌از ۴٠هزاردلار که در گمرکات کشور دپو شده‌اند، مجوز ترخیص از گمرکات را پیدا خواهند کرد. بعد از این اظهارنظر رئیس سازمان توسعه تجارت، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به وزارت اقتصاد و امور دارایی درخواست کرد تا مجوز ترخیص خودروهای مانده در گمرک را که طی ۶‌ماه بسته‌بودن سایت ثبت سفارش وارد گمرکات کشور شده‌اند، بدهد.

بدین ترتیب خیال وارد‌کنندگان، نمایندگی‌ها و خریدارانی که این خودروها را پیش‌خرید کرده بودند بابت ترخیص خودروهایشان از گمرک راحت شد. اما در هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه گمرکات کشور از ترخیص این خودروها جلوگیری کرده‌اند و رئیس کل گمرک، نامه وزیر صمت را خلاف مصوبه هیات دولت دانسته است.
 
بدین ترتیب واردات خودروهای مانده در گمرک با قیمت بیش‌از ۴٠‌هزار‌دلار با چالشی دیگر روبه‌رو شد. در حالی این خبر به‌سرعت دست به دست و بین مطبوعات خودرویی و غیر‌خودرویی تفسیر و باز نشر شد که اصولا اولین منبع انتشار این خبر تفسیر اشتباهی از پاسخ رئیس کل گمرک کشور به نامه وزیر صمت داشته است.
 
در نامه رئیس گمرکات کشور اعلام شده است که برای ترخیص این دست خودروها از گمرکات کشور ابتدا باید توسط وزارت صمت، ثبت‌سفارش انجام و بعد از آن کار خودروها وارد مرحله پرداخت تعرفه گمرکی و ترخیص شوند، اما به‌دلیل اینکه این خودروها هنوز ثبت‌سفارش نشده‌اند و سامانه ثبتارش امکان ثبت‌سفارش خودروهای با قیمت بیش از ۴٠‌هزار‌دلار را حذف کرده است، باید از طرف وزارت صمت ابتدا راهکاری برای این مساله پیدا شود.
 
بدین ترتیب با بررسی دقیق نامه رئیس گمرکات کشور می‌توان نتیجه گرفت که گمرک توپ را به زمین وزارت صمت باز‌گردانده و اعلام کرده است که برای ترخیص این خودروها ابتدا باید مکانیزمی برای ثبت‌سفارش این خودروهای دپو‌شده در گمرک در‌نظر‌گرفته شود و نامه رئیس گمرکات کشور به معنی جلوگیری از ترخیص این دست از خودروها نیست‌!
 
اما اکثر کارشناسان و خبرنگاران حوزه خودرو بدون توجه به متن کامل نامه‌نگاری وزارت صمت و گمرک تنها به‌صورت تیتر وار به این موضوع پرداخته‌اند. در حالی که با بررسی دقیق می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که چنانچه وزارت صمت مشکل ثبت‌سفارش این خودروها را حل کند گمرکات کشور مشکلی برای ترخیص آنها با قیمت بیش‌از۴٠هزاردلار که در طول ۶ماهه بسته‌بودن سایت ثبت‌سفارش‌ به گمرکات رسیده‌اند، نخواهد داشت‌.
 
البته وزارت صمت درحال رایزنی برای حل این موضوع و پیدا کردن روش اجرایی ثبت‌سفارش این دست از خودروها بود که رای دیوان عدالت اداری برای باطل‌کردن مصوبه افزایش تعرفه خودروهای وارداتی باعث شد کار تعیین وضعیت ثبت‌سفارش خودروهای با قیمت بیش‌از ۴۰ هزاردلار موجود در گمرکات، فعلا به حالت تعلیق درآید تا وضعیت رای نهایی دیوان عدالت اداری درمورد ابطال مصوبه افزایش تعرفه وارداتی‌ها مشخص شود‌.اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهمان
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
0
0
مشکل چند چیزە
اولا قانون مناسبی وجود ندارە
اگر هم باشە در جهت منافع آقایان است نە خود مردم
سوم اگر هم چیزکی در منافع مردم پیدا بشه، ناشفاف بودە و هزاران راه دررو دارە کە همان آقایان دورش می زنند
واز همە بدتر
کاری کردەاند اگر کسی بە شرکتی اعتراضی داشتە باشه انگار با نظام مخالفە و اجازە اعتراض نمی دهند
و نمی تواند شکایت کند چون هیچ کجا بە نفع او تمام نمیشه و باید ماەها و گاە سالها بدود تا خودش خستە می شود و ولش کند و برای همیشه تنبیه شود و خدای ناکردە بار دیگر شکایت نکند
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head