نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
کد خبر: ۷۵۹۹۶
2018 February 12 - ۱۰:۱۲ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: قبل از هر چیز بیایید ببینیم آج چگونه ساییده می‌شود و چرا به تایرهایی که آج‌شان را ترمیم می کنند احتیاج داریم.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پدال نیوز، بیشتر تایرهای رادیال امروزی دارای یک لایه ضخیم لاستیکی بر روی حلقه های فلزی هستند. گاهی اوقات هم به جای حلقه های فلزی، الیافی از جنس پلی‌استر به چشم می‌خورند.  
وقتی این اجزاء سر هم می‌شوند، بخش لاستیکی کاملاً صاف و یکدست است تا زمانی که یک دستگاه شیارهایی عمیق روی سطح آن ایجاد می‌کند و آج ها را به وجود می‌آورد. ولی شرکت های تایرسازی چرا این شیارها را ایجاد می‌کنند؟ چرا تایرها نباید سطحی صاف و نرم داشته باشند؟
 
اگر تایرها کاملاً صاف باشند روی سطوح لغزنده هیچ گونه اصطکاکی با سطح جاده نخواهند داشت. به همین خاطر است که شیارهایی باریک روی سطح خارجی تایر وجود دارد که می‌تواند آب را از سطح تماس تایر با جاده دور کند و چسبندگی تایر را افزایش بدهد. آج ها بسته به نوع خودرویی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای انواع مختلفی هستند. طرح آج تایر خودروهای اسپرت بسیار زمخت است چون اولویت اول آن ها هندلینگ است. کیفیت سواری در این خودروها، به علت وجود شیارهای زیاد و عمیق ممکن است کمی خشک و خشن باشد. طرح آج خودروهای لوکس ظریف‌تر است چون هدف آن ها راحتی و ایجاد صدای کمتر روی سطح جاده است.

مشکل تایرها این است که به مرور زمان فرسوده می‌شوند. در هر بار استفاده، سطح لاستیکی تایر در معرض آب، گرما، حرکت سریع و ترمزگیری قرار می‌گیرد و ساییده می‌شود. بعضی تایرها دارای یک شاخص یا اندیکاتور هستند که به شما می‌گوید وقت عوض کردن تایر فرا رسیده است. البته این شاخص های ساییدگی در انواع مختلف تایر با هم فرق می‌کنند و بهتر است با شرکت سازنده تماس بگیرید تا بدانید چه وقت و کجا دنبال چه چیزی بگردید.
 
اگر با تایرهای صاف رانندگی کنید، ایمنی خودتان را به خطر می‌اندازید. وقتی تایر فرسوده می‌شود، نمی‌تواند در جاده های خیس خوب عمل کند. چنین تایری بسیار حساس و آماده ترکیدن است، هندلینگ را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد و مسافتی که خودرو پس از ترمزگیری طی می‌کند را بالا می‌برد. در بعضی ایالات آمریکا، رانندگی با تایرهایی که آج لاستیک‌شان خورده شده و فقط 1.6 میلیمتر از آن باقی مانده، ممنوع است.
 
تایرها پس از مدتی کار باید تعویض بشوند ولی آیا راهی وجود دارد که پس از خوردگی آج ها، لایه های آج جدیدی ظاهر بشوند؟ کمپانی تایرسازی میشلن (Michelin) برای رسیدن به این هدف راهی پیدا کرده است. در ادامه مطلب نگاهی به تایر XDA5 میشلن خواهیم انداخت که خودش را ترمیم می‌کند و خواهیم دید این کار چگونه عمر تایر را 30 درصد افزایش می‌دهد.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head