نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
کد خبر: ۷۵۸۴۳
2018 February 10 - ۰۹:۳۲ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: چندسالی می شود که زیر ساخت های بنزین یورو 5 در حال فراهم شدن است، اما هنوز جای خالی بنزین یورو 4 در جایگاه های سوخت خالی است. با این حال تولید قطعات خودرویی کمک کننده به کاهش آلودگی هوا ادامه دارد تا شاید در کاهش آلودگی هوا تاثیری هر چند جزئی ایفا کند.
به گزارش پدال نیوز، بیش از 16 سال از اجباری شدن استفاده قطعه کاتالیست یورو 4 به منظور کاهش آلایندگی های ناشی از سوخت مصرفی در خودروها می گذرد و به تازگی نیز خط تولید کاتالیست یورو5 افتتاح شده است، اما پرسش اصلی در میزان تاثیر کاتالیست یورو 4 بر کاهش آلودگی هوا است که چرا با وجود اجبار استفاده از این قطعه در خودروها طی سال های اخیر، اما آلودگی هوا بیش از پیش شده است؟
 
ماجرا از این قرار است که جاگذاری قطعه کاتالیست حدودا از اوایل دهه ۸۰ و با اجباری شدن استاندارد یورو 4 بر روی خودروها آغاز شد، اما گاه گران بودن این قطعه دلیل استفاده نکردن و خلاف قانون عمل کردن برخی خودروها شد، تا جایی که برخی سازمان ها برای کاهش آلایندگی هوا طرح های تشویقی اجرایی کردند که نمونه بازر آن تسهیلات ارائه کاتالیست یورو 4 به حدود پنج هزار تاکسی بود که البته این تسهیلات در همین تعداد باقی ماند.
 
پس از آن نیز برخی صاحبنظران و دانشگاهیان اعلام کردند، بهتر است در کنار استفاده از این قطعه در اگزور خودروها، کیفیت بنزین و سوخت مصرفی نیز بهبود یابد که با چند ماده و تبصره نیز اعلام شد بنزن موجود در سوخت کاهش یاقته است و ماجرا تا حدی ختم به خیر شد. در همین زمینه نیز، معصومه ابتکار- معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست در سال 93 اعلام کرد که میزان بنزن موجود در هوا به شدت کاهش یافته است و این نتایج نشان‌دهنده گام درست ما برای واردات بنزین بوده است!
 
اما چیزی نگذشت که  دوباره ماجرای کیفیت سوخت مصرفی و افزایش آلودگی هوای کلان شهرها پررنگ شد. موضوعی که به افزایش آلایندگی ها و تعطیلی های پی در پی مدارس در دو سال اخیر انجامید؛ تا جایی که انگار دیگر کاری از دست کاتالیست ها هم بر نمی آید و باید فکر اساسی تری برای سوخت وارداتی شود.
 
با این حال به تازگی گروه صنعتی ایران خودرو خط تولید کاتالیست یورو 5 را افتتاح کرده و امیدوار است استفاده از این قطعه مهم در خودروها، حجم قابل توجهی از آلایندگی هوا را کاهش دهد که البته این امر بدون همکاری سوخت مصرفی امکان پذیر نخواهد بود.
 
البته حدود دوسال گذشته نیز، خط تولید باک یورو 5 توسط یکی از قطعه سازان داخلی افتتاح شد.
 
اکنون در شرایطی که گفته می شود زیرساخت های تولید بنزین یورو 5 در پالایشگاه ستاره خلیج فارس فراهم شده است، اما به نظر می رسد استفاده از قطعه کاتالیست در خوروها جواب نداده است و به نظر می رسد اگر حتی کاتالیست خودروها هم به یورو6 افزایش یابد، تا زمانی که بنزین و سوخت مصرفی افزایش کیفیت نداشته باشد، دردی از آلودگی هوا دوا نمی شود.
 
از این رو ابهام اینجاست که  آیا یک قطعه کاتالیست به تنهایی می تواند آلایندگی های موجود در بنزین را کاهش دهد و اینکه چرا در سال های گذشته با وجود اجبار در استفاده این قطعه در اگزور خودروها، مقداری از آلایندگی بنزین و آلودگی هوا کم نشده است که حالا کاتالیست یورو 5 این کار را برعهده خواهد گرفت؟
 
در همین زمینه ناصر رییسی فرد- رییس انجمن صنفی جایگاه داران سوخت می گوید:« در حال حاضر هیچ دستگاه یا معیاری برای سنجش فراورده ها در جایگاه های سوخت وجود ندارد.»
 
او می افزاید :«فراورده ها با معیارهای پالایشگاه‌ها تولید و به بخش خصوصی و شرکت پخش فرآورده های نفتی تحویل می شود و ما نیز بر اساس بارنامه سوخت مورد نظر را عرضه می‌کنیم، این در حالی است که واحدهای کنترل کیفیت بر اساس معیارهای مشخص شده پیش از تحویل به جایگاه ها معیارهای سوخت را می سنجند».
 
به گفته رئیسی فرد ، در حال حاضر بنزین یورو ۵ در کشور تولید نمی‌شود و قرار است پالایشگاه ستاره خلیج فارس این مسئولیت را بر عهده داشته باشد و به زودی تولیدات خود را عرضه کند».
 
او اظهار می کند : «در حال حاضر بزرگترین تولید کنندگان آلاینده هوا خودروهای فاقد معاینه فنی هستند ، چرا که این امر به خوبی پیش از  سوختگیری آن ها  در جایگاه ها مشخص است به گونه ای که این خودروها پس از سوختگیری در جایگاه ها آلایندگی زیادی از خود تولید می کند.
 
به گفته رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سوخت، دومین مورد در زمینه آلایندگی هوا ترافیک روزانه و وجود تعداد زیادی خودرو به مدت زیاد در خیابان ها است پس از آن ریزگردها و کاهش بارندگی در کشور است که موجب افزایش آلایندگی هوا می شود.
 
او می افزاید: «در نهایت باید در رابطه با معیار بنزین این عملیات صورت گیرد چرا که به نظر می رسد گاز زیادی در بنزین موجود است و باید تبخیر آن دوباره مورد سنجش قرار گیرد».
 
خودروکار


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head