نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
کد خبر: ۷۵۵۳۵
2018 August 11 - ۱۱:۴۴ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: کمیسیون اصل 90، به عنوان یک نهادی که از دیگران در خصوص عملکردشان سوال می پرسد در خصوص یک انتصاب پاسخ دهد
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، یکی از مشغله های این روزهای کمیسیون اصل 90 بررسی پرونده واردات خودرو است. در آخرین نشست این کمیسیون که در تاریخ 15 بهمن 1396 با حضور اعضای برگزار شد، مسئله واردات غیرقانونی خودرو توسط برخی از افراد و شرکت ها و همچنین عدم کنترل قیمت خودرو مورد بررسی قرار گرفت. هر چند که اقدامات کمیسیون اصل 90 در حوزه مافیای واردات خودرو قابل تقدیر است ولی یک ابهام و سوال مهم در خصوص عملکرد این کمیسیون مطرح می باشد که مستلزم شفاف سازی از سوی این کمیسیون است.
 


چندی پیش خبر انتصاب میثم رضایی، مدیرعامل شرکت مفتاح رهنورد به عنوان مشاور خودرویی کمیسیون اصل 90 مطرح شد. این در حالی است که وی پیش از این نیز توسط حکمی از سوی محمد شریعتمداری وزیر صنعت به عنوان «عضو شورای اندیشه ورزی وزارت صنعت معدن و تجارت» منصوب شده بود.
 
میثم رضایی یکی از واردکنندگان خودرو و رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو می باشد. این انجمن به صورت موازی در کنار انجمن واردکنندگان خودرو که ریاست آن برعهده آقای مرشدسلوک و تنها مرجع تخصصی در حوزه واردات خودرو است، فعالیت می نماید. غالب اعضای انجمن صنفی واردکنندگان خودرو(که ریاست آن برعهده میثم رضایی است) از بخش گری مارکت هستند. به بیان دیگر نمایندگی های رسمی واردکننده خودرو هیچ کدام عضو این انجمن نیستند. همچنین میثم رضایی در دوران انتخابات دوازدهم در ستاد انتخاباتی آقای روحانی فعالیت پرررنگی داشت که روابط نزدیک وی با محمد شریعتمداری، وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت نیز در این ایام قوی تر شد.


 
حال با توجه به مسائلی که ذکر شد چند سوال در انتصاب وی در کمیسیون اصل 90 مطرح است که به نظر می رسد اول باید کمیسیون اصل 90 به عنوان یک نهاد مبارز با تبعیض و فساد به این سوالات پاسخ روشن شود تا شبهه ایجاد شده در افکار عمومی برطرف گردد:
 
1-      قطعا کمیسیون اصل 90، در راستای حمایت از منافع ملی و تولید داخل، مبارزه با مافیای در بازار خودرو به ویژه واردات خودرو و اشراف بر بازار خودرو میثم رضایی را به عنوان مشاور منصوب نموده است، ولی سوال اصلی این است که آیا مدیرعامل یک شرکت واردکننده که تنها دغدغه ش واردات و امور بازرگانی است می تواند در راستای منافع ملی و مبارزه با مافیای و فساد، به کمیسیون اصل 90 مشورت دهد؟ آیا اگر عملکرد کمیسیون اصل 90 برخلاف اهداف شرکت وی بود، ممکن است وی اطلاعات غلط به کمیسیون دهد؟
 
2-      سوال بعدی این است که آیا کمیسیون اصل 90، قبل از انتصاب میثم رضایی به عنوان مشاور خود، عملکرد شرکت مفتاح رهنورد را بررسی نموده است؟ چرا که قطعا عملکرد این شرکت بی ارتباط با صلاحیت ایشان در امر مشاوره نیست. شرکت مفتاح رهنورد از جمله شرکت هایی است که چندی پیش سازمان حمایت در خصوص غیرمجاز بودن فعالیت این شرکت در حوزه پیش فروش خودرو بیانیه صادر کرد.
 
3-      مطلب سوم این است که انتصاب میثم رضایی در کمیسیون اصل 90 مجلس به عنوان مشاور خودرویی از آن جهت عجیب به نظر می رسد که وی چندی پیش از آن در وزارت صنعت حکم"عضو شورای اندیشه ورزی وزارت صنعت معدن و تجارت" را گرفت. اینکه فردی هم در دولت و هم در مجلس بتواند در مسائل اندیشه ای و کلان موثر باشد بسیار سخت است به ویژه اینکه خود دارای منافع شخصی در شرکت خودرویی است. آیا تضاد منافع بین نهاد دولت، مجلس و بخش خصوصی قابل اجماع است؟ آقای میثم رضایی در تصمیمات مهم و کلان بایستی منافع کدام بخش را مورد نظر قرار دهد: منافع شرکت، مجلس و یا دولت؟
 
4-      مطلب چهارم این است که توجه ویژه کمیسیون اصل 90 به مقوله خودرو، نشان از هوشمندی این کمیسیون دارد چرا که در بخش های صنعتی، بخش خودرو دارای گردش مالی بسیاری است از این رو بخش خودرو بسیار حساس، تاثیرگذار و محل اجتماع سرمایه گذاران کلان است. اما سوال اینجا است که آیا در اقتصاد ایران، هیچ کسی عالم تر و متخصص تر از آقای میثم رضایی وجود نداشت که در سمت مشاور مورد استفاده قرار گیرد؟ این در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس ذاتا و اصالتا نقش مشورتی برای مجلس را دارد. و اگر هم قرار باشد شخصی در راستای منافع ملی به کمیسیون اصل 90 کمک کند قطعا بایستی از بدنه تولید و یا نهادهای مطالعاتی و نظارتی باشد و نه اینکه یک تاجر.
 
انتظار این است که کمیسیون اصل 90 به عنوان نهاد نظارتی و تاثیرگذار بر فرآیندهای مهم و کلان کشور، به گونه ای عمل نماید که خود محل سوال نباشد. چرا که رسالت این کمیسیون سوال از دیگران است.

منبع:پردیس خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
متاسفانه علیرغم پیگیری های متعدد بنده یکی از مشتریان شرکت مفتاح رهنورد پس از سپری گردیدن حدود 10 ماه نتوانسته ام خودرو درخواستی خود برطبق قرارداد منعقده را دریافت نمایم و در این میان نیز 90 درصد مشتریان دیگر نیز پس از مراجعات مکرر ضمن برخورد سازماندهی شده و پاسخ های هوشمندانه و هدفمند این شرکت مواجه شده اند و این جزمبین صرف خریدن زمان مشتریان تاکنون نبوده است.
همکنون با توجه به صدور مجوز ترخیص خودروهای وارداتی ،این شرکت بتدریج خودروهای وارداتی را ترخیص می نماید اما علیرغم مفاد منعقده در قرارداد مبنی بر عدم تغییر ثمن معامله باوجود شرایط نوسانات بازار ارز و همچنین نوسانات قیمت خودرو هیچگونه تغییری در قیمت نهایی داده نخواهد شد حاضر و پایبند به اجرای مفاد قرارداد خود نمی باشند.لذا در حال حاضر شرکت مفتاح رهنورد با مدیریت خاصی (م.ر) که دارد دو راه بیشتر برای مشتریاننش و به صورت یکطرفه ندارد:1-پرداخت مبلغ ودیعه با سود متعارف قرارداد(که در واقعیت باتوجه به نوسانت اخیر ارز و جریان نقدینگی و شوکهای بازار سرمایه، مزید اطلاع است که ارزش سرمایه اولیه بعنوان پیش پرداخت به ثلث تقلیل یافته است)2-یا تحویل خودرو به قیمت روز بازار که دقیقا دو تا 3 برابر مبلغ کل ثمن معامله در زمان عقد قرارداد است
این است سودجویی و کلاه برداری شرکتهای واردکننده خودرو !
شرایط پیش رو پرداخت مبلغی 2 تا 3 برابر مبلغ ودیعه که بعضاً برای مصرف کننده غیر ممکن است و مگر دلال ها و در غیر اینصورت دریافت مبلغ اولیه با سودی که در مقایسه با تورم کنونی که به ثلث تقلیل ارزش یافته است و ناگزیر به یکی از دو راه!

خواهشمندم ضمن اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم شریف ایران ضمن بررسی موشکافانه ابعاد در جریان موضوع اقدامی مقرر گردد تا بدینوسیله دست شرکتهای اینچنینی قطع و از کسب سودهای غیرمتعارف از جان و مال ملت و نظام منع گردند.
باتشکر

ر.ک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
شرکت مفتاح هم با توجه به اطلاعیه روز ۳۱ تیر سرنوشتی مانند طلوع تجارت پیدا خواهد کرد ودر قدم اول مدیر عاملی به شخص دیگری بنام یدالهی تغییر کرد وشرکت دیگری بنام آرتمن تاسیس شد وبزودی در مفتاح را می بندن ومشتریهاش هم که ماشین ثبت نام کردن بلاتکلیف وسرگردان در راهروهای دادسرا میشن ودستشون هم به جایی بند نیست ودر هفته های گذشته هم تعدیل نیرو داشتن وروز پنجشنبه ها رو هم تعطیل کردن ولابد بجای پول مردم میخوان سهام شرکت تقلبی ارتمن رو بدن
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
من تحقیق کردم.این آقا اصلا رییس انجمن واردکنندگان خودرو نیست. اون یک انجمن دیگست که شخصی به اسم آقای احتشام زاده رییسش میشه.این اقا رییس انجمن واردکنندگان غیررسمی تهران هست که معلوم نیست چیه اصلا.که با چیزی که ادعا میکنه خیلی فرق داره.ما هم به اعتبار همون رییس انجمن و مصاحبه توی تلویزیون و این حرفا توی شرکت این اقا پول گزاشتیم که بزرگترین اشتباه زندگیم بود.لطفا عنوان پست این شخص رو دقیق بزنین.ممنون از اطلاعرسانی واقعیتون.کمک کنین پولمونو بگیریم ازین اقا
شروین کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
سلام چه عجب یه رسانه پیدا شد، به کلاهبرداری مفتاح رهنورد اشاره کنه. متاسفانه این شرکت نفوذ زیادی توی بخش های مختلف از جمله انواع سایت ها و رسانه ها داره و میتونه با پول مردم اونا رو تطمیع کنه که به نفعش خبر پخش کن تا دوباره سر همون مردم کلاه بذاره.
کارمند مفتاح رهنورد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
سلام به همه مردم عزیز و ارزشمند و کسانی که از مفتاح رهنورد قسط خرید ماشین دارند من خودم یکی از کارمندان مفتاح رهنورد هستم .بخدا باور کنید من اسنادی از مفتاح رهنورد دارم که تا اسفند سال 97 هم خودروهای ثبت نامی رو نمی تونه تحویل بده و فقط به بهانه ارز ، مشتریان خودشو رو داره می پیچونه مفتاح رهنورد مطمئن باشید مثل پرشین پارس، داتیس خودرو، عظیم خودرود و دیگر شرکت هایی که از مردم پول گرفتند و خودروهاشونو تحویل ندادند میشه لطفا مراقب باشید
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head