نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
کد خبر: ۷۵۲۸۵
2018 February 03 - ۱۰:۳۵ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که قیمت بنزین در سال آینده نباید افزایش پیدا کند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خانه ملت ، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به عدم افزایش قیمت بنزین در سال 97 به تاثیر اقتصادی این امر در سال های آینده اشاره کرد: برای جبران تاثیر اقتصادی عدم افزایش قیمت حامل های انرژی، باید ارزش پول ملی کشور را تقویت کنیم.
 
تشریح دو روش برای جبران تاثیر اقتصادی تثبیت قیمت ها در سال آینده
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر با برنامه زمانبندی می توان افزایش قیمت سوخت را در سال های بعد جبران کرد، یعنی سال آینده را از افزایش قیمت حامل های انرژی مستثنا کنیم ودر سال های آینده در این زمینه اقدام کنیم، تنها این دو روش برای جبران تاثیر اقتصادی تثبیت قیمت ها در سال آینده به نظر می رسد.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: با زمانبندی افزایش قیمت بنزین در سال های آینده می توانیم به قیمت فوب خلیج فارس نزدیک شویم.
 
وی در این باره که وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود نیست و مشخص نیست که دو سال آینده بتوان قیمت ها را افزایش داد، به دلایل تثبیت قیمت سوخت در سال 97 اشاره کرد و توضیح داد: در سال 91 قیمت بنزین را به 700 تومان افزایش دادیم و می دانستیم که اگر قیمت را به هزارتومان افزایش دهیم به قیمت جهانی نزدیک می شویم، اما آن سال با شوک ارزی مواجه شدیم و قیمت ارز هزار تومان به طور میانگین به 3 هزار تومان افزایش یافت، با این اتفاق در نهایت نه تنها به قیمت جهانی نزدیک نشدیم که فاصله گرفتیم.
 
پورابراهیمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نگران است آن تجربه مجدد تکرار شود، گفت: فرض بگیریم که قیمت بنزین 1500 تا 2هزار تومان یا هر عدد دیگری شود، علاوه بر اینکه آثار تورمی دارد اگر شوک ارزی دیگری را تجربه کنیم، آثار منفی بسیاری را تجربه می کنیم.
 
این نماینده مجلس تاکید کرد: در شرایطی که تضمینی برای نبود شوک رازی و انضباط مالی نداریم، برای هر اقدام اقتصادی باید پایه ها را محکم کنیم و سپس حرکت کنیم بنابراین اگر قیمت بنزین افزایش پیدا کند و دلار به عدد بالایی برسد، در واقع از قیمت فوب جهانی مجدد فاصله می گیریم بنابراین ترجیح می دهیم حرکت نکنیم.
 
اگر می خواهیم قیمت را افزایش دهیم باید هزینه های تورمی آن را به مردم بگوییم
 
وی با بیان اینکه برای افزایش قیمت بنزین شرط داریم، افزود: اگر می خواهیم قیمت را افزایش دهیم باید هزینه های تورمی آن را به مردم بگوییم و آثار مثبت آن را بر اقتصاد کشور تشریح کنیم، اما این احتمال وجوددارد که از هر دو طرف چوب بخوریم و با افزایش قیمت ها هم تورم را تحمل کنیم و هم شوک ارزی ایجاد شود.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با یک سال تعلیق در افزایش قیمت ها، شروط تامین نمی شود اما باید به وضعیت اقتصادی کشور توجه داشت.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head