نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
کد خبر: ۷۵۱۲۹
2018 January 31 - ۱۷:۰۰ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: این روزها اخباری مبنی بر عملیاتی شدن شکستن تحریمها شنیده می شود که در پی آن اینطور در اخبار آمده بود که با ورود بوکینگ دات کام به ایران امکان رزرو هتل با کارت شتاب و معرفی شخصی به عنوان نماینده بوکینگ...
این روزها اخباری مبنی بر عملیاتی شدن شکستن تحریمها شنیده می شود که در پی آن اینطور در اخبار آمده بود که با ورود بوکینگ دات کام به ایران امکان رزرو هتل با کارت شتاب و معرفی شخصی به عنوان نماینده بوکینگ در ایران و البته متعاقب آن جذب توریست فراهم شده است. بر همین اساس خبرنگاران ما تصمیم به تحقیق در مورد صحت و سقم‌ این خبر گرفته و طی تماس با هتلها و دست اندرکاران این صنعت متوجه شدیم شرکتی اروپایی چند ماهی است بدون هیاهو در تهران فعال و مشغول به ثبت هتلها در بوکینگ دات کام است. در همین زمینه با دکتر رادفر مدیریت گروه اینترکانکت به گفتگو نشستیم.

۵۵آنلاین : جناب رادفر لطفا برای خوانندگان ما کمی در مورد حضور ورود بوکینگ دات کام در ایران و خدماتی که ارائه می کند توضیح دهید؟
 
بعد از اجرایی شدن توافق برجام و افزایش ناگهانی ورود جهانگردان خارجی به ایران تعدادی از سایتهای رزرو بین المللی تصمیم به ورود به بازار ایران گرفتند که بوکینگ دات کام از این جمله این سایتها بود.
 
پرسنل دفتر دوبی این سایت خرداد ماه سال ۱۳۹۴ به تهران آمدند و با پنج هتل اصلی تهران جلسه داشتند که در نهایت سه هتل روی این سایت برای انتخاب گردشگران قرار گرفتند، که اولین هتل در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ یعنی تقریبا ۲ سال پیش وارد لیست شد.
 
 
 
لطفا درباره اتصال به شبکه شتاب و دریافت ریالی هم با وجودی که این روزها درباره تحریمها و عدم امکان کار با بانکهای خارجی مطالبی گفته میشود هم بفرمایید؟ چون شخصی که در خبر بعنوان نماینده بوکینگ در ایران از او نام برده شده بود ادعا کرده بود که با پرداخت دیپوزیت کلان این امر را میسر کرده است؟
 
ببینید سیاست بوکینگ دات کام بر این منوال است که مسافر از هر کشوری که به این سایت وارد شود نرخها را بر اساس واحد پولی کشور خود مشاهده میکند که این مساله چند سالی است در مورد ایران بر قرار است و اصلا اخیر نیست و ارتباطی به تحریمها ندارد. البته تبدیل نرخ ارز بر اساس سایتهای بین المللی تبدیل ارز صورت میگیرد که نرخ تبدیل را نرخ بانک مرکزی در نظر میگیرند اما پرداخت به هتل باید به واحد پولی کشوری که هتل مقصد در آن مستقر است صورت بگیرد.
 
نکته دیگر اینکه بوکینگ دات کام اصلا پولی از مسافر دریافت نمیکند که ریالی باشد یا نباشد، صرفا هتلها را روی سایت خود لیست میکند. همین امر موجب شده که با در اختیار داشتن نزدیک به ۷۰ درصد بازار بوکینگ دات کام یکه تاز این میدان باشد. حالا سیاست بعضی هتلها دریافت پیش پرداخت است، بعضی شب اول را از پیش دریافت میکنند؛ بعضی هتلها اگر تمام مبلغ از پیش پرداخت شود تخفیف ویژه ارائه میدهند که اینها نیازمند داشتن کارتهای اعتباری بین المللی است اما بسیاری از هتلها، مثلا در استانبول که از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی است، هیچ پیش پرداختی مطالبه نمیکنند و هموطنان ما میتوانند از امکانات این سایت بهره ببرند.
 
 
 
 پس ادعای شبکه شتاب و پرداخت ریالی صحت ندارد؟
 
 مساله اصلا به این صورت نبوده که عنوان شده. الان تعداد زیادی هتلهای ایرانی هم روی بوکینگ وجود دارند و نرخ گذاری هم بصورت ریالی است. از آنجا که بوکینگ دات کام امکان دریافت پیش پرداخت را به هتلهای ایرانی نداده پس نیازی به پرداخت از طریق کارت اعتباری یا شتابی هم نیست و همین الان هموطنان مثلا تهرانی میتوانند از این سایت استفاده کنند و در اصفهان هتل رزرو کنند.
 
 
 
اما مساله عدم امکان دریافت پیش پرداخت توسط هتلهای ایرانی چیست؟
 
متاسفانه به دلیل تحریمهای مستقیم ایالات متحده بوکینگ دات کام اطلاعات کارت اعتباری مهمانان را در اختیار هتل های ایرانی قرار نمیدهد ولی حتی اگر قرار هم میداد هتلهای ایرانی به دلیل عدم اتصال به شبکه بانکی و کارتی بین المللی امکان دریافت پول نداشتند. البته گروه اینترکانکت این مساله را حل کرده و بعنوان شرکتی که در اروپا مستقر است قبل از ورود مهمانان به ایران از طرف هتل از آنها پیش پرداخت دریافت میکند که ‌مشمول تحریمها هم نمیشود‌.
 
 
 
به عنوان یکی از مطرح ترین فعالان این صنعت مساله ای هست که بخواهید درباره ورود سایتهایی مانند بوکینگ دات کام به ایران مطرح کنید؟
 
سیاست بوکینگ دات کام ارتباط مستقیم با هتل و اتصال هتل به مهمان هست‌ حتی ما  در گروه اینترکانکت بعنوان شرکت پرداخت بین المللی که بعنوان توزیع کننده اصلی در ایران مطرح هستیم این ادعا که نماینده آنها در ایران باشیم را نداریم اما‌ الان بار چندم است که شرکتهای خدمات کامپیوتری و یا آژانسهای مسافرتی چنین ادعایی را مطرح میکنند. الان تعداد زیادی سایتهای داخلی مطرح هستند که از منابع مختلف هتلهای خارجی را در ایران توزیع میکنند و بهتر است تازه واردین کیفیت سایت خود را اصلاح کرده و خدمات بهتر ارائه کنند و به رقابت سالم بپردازند. من اتفاقا این سایت را هم دیده ام، سایت خوبی است و برایشان آرزوی موفقیت دارم‌.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head