نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۶
کد خبر: ۷۳۶۳۷
2018 January 14 - ۰۹:۳۵ - ۲۴ دی ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
در گفتگو با «مدیر فروش نخستین شرکت تولید کننده پیشرانه موتورسیکلت در ایران» مطرح شد؛
حضور موتورسیکلت‎های برقی و جایگزینی تدریجی این محصولات دوست دار محیط زیست با نسل های قدیمی و آلاینده کاربراتوری امری است ضروری که روند بسیار کندی را در کشورمان طی می کند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، ورود موتورسیکلت‎های برقی و استفاده از پیشرانه‎های انژکتوری به ترتیب، بهترین اتفاق ممکن و اقدامی حداقلی برای رهایی از موتورسیکلت‎های سنتی و کاربراتوری یا به بیان دیگر رهایی از آلایندگی بالای موتورسیکلت‎های کاربراتوی موجود در خیابان‎های کشور به خصوص تهران است که گرچه روند کندی را طی می کند اما به منزله‎ی اتخاذ رویکردی صحیح، هرچند در حد تصمیم و عملی نشدن وعده های ارگان های مربوط است.
 
 
مبحث آلودگی هوا و آلودگی صوتی
 
بر اساس اخرین آمارهای اعلام شده، 25 درصد از آلودگی هوای تهران و بیش از 45 درصد از آلودگی صوتی کلانشهرها به موتورسیکلت‎ها نسبت داده می‎شود. و تنها راهکار ارائه شده برای رفع این آلایندگی ها، موتورسیکلت‎های برقی هستند که عنوان شده می توانند 30 درصد از آلودگی هوای تهران را کاهش دهند.
 
در همین راستا «محمد قربانی پور فرد» مدیر فروش و خدمات پس از فروش شرکت تولیدی «نیرو محرکه» در گفتگو با خبرنگار خودروکار می گوید: عناصر مختلفی در بحث آلودگی هوای کلان شهرها به خصوص تهران مطرح هستند و موتورسیکلت‎ها هم یکی از این عوامل به شمار می روند که با وجود بحث‎های رقابتی میان شرکت‎ها متاسفانه بحث‎های حمایتی به چشم نمی خورد و این صنعت درآمدزای کشور از حمایت‎های آنچنانی محروم است. صنعت موتورسیکلت سازی در چند سال اخیر علی رغم رشد کمی و کیفی مطلوبی که داشته است به دلیل نداشتن سخنگو و حامی مناسب نتوانسته اتهامات وارد به خود مبنی بر آلاینده بودن را از خود مبرا ساخته و بگوید که تنها عامل آلایندگی، چه هوا و چه از نوع صوتی نیست و با وجود روند مطلوب بهبود سازی عملا از حمایت آنچنانی برای تسریع این بهبود برخوردار نبوده است.
 
او ادامه داد: همه‎ی ما به نوعی از موتورسیکلت‎ها منتفع هستیم و این وسایل نقیله دو چرخ، نقش مهمی در حمل‎و‎نقل، خدمات‎رسانی و ارتباطات در شهرها دارند. حال با وجود عارضه‎ای به نام آلایندگی، انتظار می رود ارگان های مربوط در جهت رفع این عارضه و یاری‎رسانی به صنعت موتورسیکلت‎سازی اقدام کند.
 
 
* موتورسیکلت های برقی
 
بر اساس مصوبات گذشته دولت، از یک فروردین ماه امسال اجازه تولید موتورسیکلت‎های کاربراتوری از سازندگان سلب شد و همزمان، موتورسیکلت‎های برقی بیشتر از سابق در جامعه مطرح، و تقاضا وعرضه آنها نیز بیشتر شده است. حال با این وجود نقش تاثیرگذار دولت در حمایت از توسعه موتورسیکلت‎های برقی در آینده غیر قابل انکار است.
 
مدیر فروش و خدمات پس از فروش شرکت « تولیدی نیرو محرکه» در این باره اظهار می کند: انتظار می‎رود که نهادهای قانون گذاری، نظارتی و اجرایی همچون مجلس، شورای شهر، شهرداری، وزارت صنایع و سازمان استاندار عزمی جدی برای رونق موتورسیکلت‎های برقی اتخاذ کنند، چرا که تمهیدات قبلی آنها به خصوص از سوی شهرداری تهران در راستای ارائه تهسیلات بدون بهره -پیرو گران بودن موتورسیکلت‎های برقی- متاسفانه تا به امروز ناکارآمد بوده است.
 
او در ادامه به توصیف صحیح موتورسیکلت‎های برقی پرداخت و افزود : موتورسیکلت‎های برقی در کل جهان کالاهایی در حال توسعه به شمار می‎روند و به واسطه ارتباط تنگاتنگ با تکنولوژی، روز به روز در حال تکامل و تغییر و تحول اند و این دیدگاه که از آنها می شود استفاده حداکثری کرد منتفی است و باید توجیه اقتصادی و فنی آنها در مقایسه با موتورسیکلت‎های سنتی و کاربراتوری برای مشتریان و مردم به صورت صحیح روشن سازی گردد.
 
او همچنین ضمن اشاره به چهار محصول برقی شرکت نیرو محرکه، بیان می کند: موتورسیکلت‎های برقی ما شامل چهار مدل از کارآمدترین انواع این محصول، در توان های 500، 800، 1500 و 2000 وات پس از گذراندن مراحل آماده سازی هم اکنون در بازار در دسترس هستند.
 
قربانی پور فرد در ادامه تاکید می کند: محصولات برقی شرکت تولیدی نیرومحرکه به بازار عرضه گردیده اند اما هنوز محصولات برقی به واسطه بالا بودن قیمت تمام شده، ابهامات فنی و نبود زیر ساخت های مناسب به خصوص در کلان شهرها، تجاری نگردیده و خریداران از اطمینان و انگیزه لازم برای خرید این نوع محصولات برخوردار نمی باشند. به نظر می رسد دولت و ارگان های ذی ربط می بایستی با تصویب قوانین حمایتی، طرح های جایگزینی و در نظرگرفتن سوبسیدهای مالی به خصوص برای مصرف کنندگان، مسیر تجاری شدن این محصول را فراهم نمایند.
 


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head