نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۷۳۵۲۰
2018 January 12 - ۱۵:۴۰ - ۲۲ دی ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
خودروهای مفهومی زیر ذره‌بین
پدال نیوز: برند TVR یکی از خودروسازان قدیمی اما گم نام بریتانیا است که همواره بی سر و صدا به فعالیت های خودرویی خود ادامه داده است. اما این خودوساز همچون برند جگوار هر از گاهی با یکی از مدل های تولیدی خود نظم جهانی را بر هم می ریخت. اسپید 12 یکی از شاهکارهای مفهومی این خودروساز است.
به گزارش پدال نیوز، تاریخ شرکت TVR مملو از خودروهای اسپرت و توانمندی است که جهان را به وجد می آورد. اگرچه این شرکت هرگز در اندازه توانش تقدیر نشد اما هرگز از موضع خود عقب نشینی نکرد و با وجود دشواری های بسیار در زمینه های کاری حتی تا به امروز به فعالیت خود ادامه می دهد.

اسپید 12، هیولایی که تولید نشد چون خطرناک بود

اسپید 12، هیولایی که تولید نشد چون خطرناک بود

خودرو تی‌وی‌آر سربرا اسپید 12 (Cerbera Speed 12) یا اسپید 12 پیش از رونمایی رسمی در سال 1998 در سال 1996 یک بار با نام TVR 7/12 در نمایشگاه خودرو بریتانیا معرفی شده بود که کد 7/12 در آن به پیشرانه 12 سیلندر 7.7 لیتری آن اشاره داشت.

اسپید 12، هیولایی که تولید نشد چون خطرناک بود

اسپید 12 به دو منظور طراحی و تولید شد. شرکت در مسابقات لومان کلاس GT و ارائه خودرویی بسیار توانمند برای مصارف شهری. اما مشکلات سر راه این خودرو استثنایی فراوان بود.

اسپید 12، هیولایی که تولید نشد چون خطرناک بود

پیشرانه اسپید 12 از اتصال دو پیشرانه شش سیلندر خطی AJP6 کمپانی TVR به یکدیگر تشکیل شده بود. نتیجه کار خودرویی به حجم 7.7 لیتر در قالب V12 بود که توان تولیدی غیرقابل تصوری را تولید می کرد. مهندسان TVR تلاش کردنت با اتصال پیشرانه به دستگاه داینامومتر توان خروجی پیشرانه اسپید 12 را اندازه گیری کنند. نتیجه کار آسیب دیدن دستگاه و شکستن شیفت ورودی آن بود که باعث شد توان واقعی این پیشرانه هرگز اندازه گیری نشود. حدس مهندسان پس از اندازه گیری قدرت تنها یک بلوک I6 از پیشرانه V12 اسپید 12 آن بود که قدرت نهایی این پیشرانه فراتر از 1000 اسب بخار است درحالی که اسپید 12 وزنی کمتر از 1000 کیلوگرم داشت.

اسپید 12، هیولایی که تولید نشد چون خطرناک بود

اسپید 12 در تعداد محدودی به تولید رسید و در چند مسابقه شرکت کرد اما با تغییر قوانین مسابقات ادامه مسابقه برای آن ناممکن شد. همچنین مهندسان این شرکت در تست های فنی TVR آن را دارای قدرتی فراتر از حد نیاز، غیرقابل کنترل و بسیار خطرناک برای رانندگی شهری بیان کردند که در نتیحه آن پروژه تولید انبود این هیولای انگلیسی برای همیشه کنسل شد تا حضورش به بازی های رایانه ای چون فورزا 4 (Forza 4) محدود شود.

خودروکار
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head