نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
کد خبر: ۷۳۳۸۹
2018 January 10 - ۱۱:۴۲ - ۲۰ دی ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
با تغییر نظام تعرفه‌ای و تغییر شکل بازار خودروهای وارداتی اتفاق افتاد
پدال نیوز: با طرح جدید واردات خودرو و ممنوعیت ورود خودروهایی با قیمت بالاتر از ۴۰هزاردلار، فولکس‌واگن می‌تواند به فروش بالایی طی سال‌های آتی دست پیدا کند و در غیاب برخی از برند‌ها و مدل‌های باکیفیت بازار کشورمان، یکه‌تازی کند
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، در ماه‌های اخیر و با بسته بودن سایت ثبت‌سفارش خودروهای وارداتی، شاهد ایجاد یک شوک قیمتی همراه با افزایش بودیم و همچنین بسیاری از واردکنندگان نیز در عرضه محصولات خود دچار مشکل شده یا جانب احتیاط را در پیش گرفتند و بازار نیز به‌نوعی دچار نابسامانی شد. این شرایط تا جایی ادامه پیدا کرد که خودروهای وارداتی به دست دلالان و سودجویان بیفتد.
 
اما با باز شدن سایت ثبت سفارش به‌نظر می‌رسد شرایط درحال تغییر است. هر چند قیمت برخی از خودروها افزایش چشمگیری داشته اما ظاهرا دوباره رقابت در این بخش از بازار خودرو درحال اوج گرفتن است.
 
در روزهای اخیر شرکت ماموت‌خودرو عرضه دومدل از خودروهای باکیفیت فولکس‌واگن، یعنی پاسات و تیگوان را آغاز کرد. این فروش ماموت تنها ۲۴ساعت زمان برد و این دوخودرو که با قیمت‌های ۲۷۵میلیون‌تومان (پاسات) و ۲۸۹‌میلیون‌تومان (تیگوان) عرضه می‌شدند، با سرعت به فروش رسیده و به اتمام رسیدند.
 
پیش‌از این گفته می‌شد ۲هزاردستگاه خودرو از این دو محصول فولکس‌واگن توسط ماموت‌خودرو وارد شده‌اند و در گمرک قرار دارند. به‌نظر می‌رسد تمام این تعداد خودرو و یا حداقل چیزی بیش از ۹۰درصد آن به فروش رسیده است.
 
اتمام فروش این دو محصول نشان از استقبال بالای مشتریان ایرانی از محصولات باکیفیت آلمانی دارد. ماه گذشته و در گزارشی که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) منتشر کرد، بسیاری از مشتریان ایرانی تمایل به خرید محصولات آلمانی نشان داده بودند. همین علاقه ایرانیان و قیمت رقابتی‌این خودروها باعث شد فروش این دو محصول بدون تبلیغات و اعلام قبلی با سرعت به پایان برسد.
 
براساس گزارش ISQI ۴۰درصد از افرادی که بودجه بالای ۱۵۰میلیون‌تومان برای خرید خودرو دارند، علاقه‌مند به خرید برندهای آلمانی هستند.
 
در خصوص چرایی استقبال از خودروهای فولکس‌واگن به خصوص خودروی تیگوان، بسیاری قیمت‌گذاری مناسب و کیفیت و آپشن‌های بسیار مناسب را دلیل استقبال از این خودرو می‌دانند. به‌نظر می‌رسد تیگوان می‌تواند بازار را به خود اختصاص دهد.
 
اما خودروی پاسات رقیب قدرتمندی به نام تلیسمان را در کنار خود می‌بیند. درحال حاضر این محصول رنو با قیمتی به مراتب پایین‌تر عرضه می‌شود و همین مساله کار را برای پاسات فولکس‌واگن سخت خواهد کرد.
 
در تقابل این روزهای آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها در بازار کشورمان، خودروی تیگوان می‌تواند پرچمدار خودروهای هم‌کلاس خودش باشد و در عوض بسیاری تلیسمان را به دلیل قیمت مناسب‌تر، لیدر خودروهای کلاس خود می‌دانند.
 
این دو محصول شروع توفانی را تجربه کردند اما ادامه فروش خوب محصولات فولکس‌واگن در ماه‌ها و سال‌های آینده بستگی به عملکرد ماموت خودرو در بحث خدمات پس از فروش و پشتیبانی از این خودروها دارد.
 
باید منتظر ماند تا در ماه‌های آینده ماموت خودرو برنامه‌های خدمات پس‌ازفروش و پشتیبانی از این خودروها را اعلام کند. به نظر می‌رسد مهم‌تر از بحث فروش خودروها، بحث خدمات پس‌از فروش آن‌هاست.
 
چراکه اگر ماموت نتواند برنامه‌های مناسبی در این بخش ارائه کند و زیرساخت‌های لازم برای خدمات با کیفیت را عرضه کند، حتی برند فولکس‌واگن هم به مشکل برمی‌خورد. اما در صورت توسعه زیرساخت‌ها در این خصوص، می‌توان آینده بسیار خوبی را برای خودروهای فولکس‌واگن متصور بود.
 
با طرح جدید واردات خودرو و ممنوعیت ورود خودروهایی با قیمت بالاتر از ۴۰هزاردلار، فولکس‌واگن می‌تواند به فروش بالایی طی سال‌های آتی دست پیدا کند و در غیاب برخی از برند‌ها و مدل‌های باکیفیت بازار کشورمان، یکه‌تازی کند.
 
در این شرایط بازار و بحث واردات خودرو، علاوه بر شرکت رنو، شرکت فولکس‌واگن نیز می‌تواند بسیار قدرتمند ادامه دهد. به‌نظرمی‌رسد در آینده رقابت بسیار شدیدی را بین این دو برند در بازار کشورمان شاهد خواهیم بود.
 
درحال‌حاضر مهم‌ترین بحث درخصوص فروش خودروهای خارجی در ایران بحث خدمات پس‌ازفروش و طراحی و آپشن خودروها است. با توجه به نزدیک شدن میزان آپشن خودروهای مختلف از برندهای متفاوت به یکدیگر، خودرویی برنده اصلی بازار خواهد بود که از خدمات پس‌ازفروش قوی‌تری برخوردار باشد.اخبار خودرو
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head