نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۷
کد خبر: ۷۲۹۲۴
2018 January 05 - ۱۶:۱۸ - ۱۵ دی ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
هفته‌ای همراه با آلودگی در انتظار تهران نشینان؛
پدال نیوز: هر چند هوای تهران به واسطه وزش باد در روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه به شرایط مساعد و پاک بازگشت، اما از روز جمعه و با پایدار شدن هوای پایتخت، بار دیگر موج آلودگی هوا تهران را فرا گرفت و به طور حتم در روز‌های اول هفته نیز این روند رو به افزایش خواهد بود.
به گزارش پدال نیوز، در پی پایداری هوا و انباشت آلاینده‌های جوی در آسمان تهران، طرح زوج و فرد از در منزل و تعطیلی مدارس در هفته گذشته برای کنترل آلودگی هوا تجویز شده اما روند افزایش آلودگی هوا همچنان ادامه دارد.

هر چند هوای تهران به واسطه وزش باد در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به شرایط مساعد و پاک بازگشت اما از روز جمعه و با پایدار شدن هوای پایتخت، بار دیگر موج آلودگی هوا تهران را فرا گرفت و به طور حتم در روزهای اول هفته نیز این روند رو به افزایش خواهد بود.

 بازگشت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به پایتخت/ موج جدید آلودگی هوا تهران را فرا می‌گیرد+ نمودار

نتایج حاصل از پیش بینی پارامترهای هواشناسی برای شهر تهران حاکی از افزایش سرعت باد در بعدازظهر روز جاری (جمعه) بوده و در برخی ساعات وزش باد نسبتا شدید (بزرگی بین 5 تا 7 متربرثانیه) از سمت غرب و شمال غرب انتظار می رود. به تدریج با افزایش میزان ناپایداری جوی در روز شنبه، برای بیشتر ساعات وزش باد مؤثر (بزرگی بین 3 تا 5 متربرثانیه) و بارش پراکنده باران پیش بینی می شود. این شرایط در روز یکشنبه کمابیش ادامه خواهد داشت و برخی ساعات همراه با وزش باد مؤثر خواهد بود. همچنین دما طی دو روز آینده کاهش نسبی خواهد یافت. براساس نتایج پیش بینی کیفیت هوا، وضعیت کیفی هوای پایتخت طی روز جاری (جمعه) در شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس خواهد بود و انتظار می رود تا روز شنبه شرایط کیفی هوا به طور نسبی بهبود یافته و وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در محدوده بین شرایط سالم و ناسالم برای گروه های حساس قرار گیرد.

 بازگشت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به پایتخت/ موج جدید آلودگی هوا تهران را فرا می‌گیرد+ نمودار

این شرایط با رسیدن شاخص هوا به شرایط ناسالم برای همه، توصیه می‌شود همه شهروندان تهرانی از ترددهای غیر ضروری در هوای آزاد خوددداری کنند و خود را در معرض انباشت گاز‌ها و ذرات آلاینده هوا که برای سلامت خطرناک است قرار ندهند. در حال حاضر منطقه 13 تهران (پیروزی) با عدد شاخص 157 آلوده‌ترین و منطقه 4 با عدد 61 سالم‌ترین نقاط شهر تهران محسوب ‌می‌شوند.

بنابر تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

در این باره استاندار تهران نیز گفت: موتورسیکلت‌ها، خودروهای فرسوده،کامیون‌های با عمر بالا و اتوبوس‌های فرسوده عامل ۷۰ درصد آلودگی هوای تهران هستند و لازم است بودجه مناسبی برای تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده از وسایل حمل و نقل هیبریدی در نظر گرفته شود.


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head