نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۹
کد خبر: ۵۷۸۳۸
2017 June 19 - ۱۴:۰۱ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ تاریخ انتشار:
پدال نیوز -قرار است تا ماهاي آينده شاهد گاز خوردن خودروهاي پسا برجامي باشيم كه هنوز به بازار نيامده سرو صداي زيادي را به پا كرده اند و توانسته اند بازار را تشنه ورود خود كنند. در همين حال نكته اي كه شايددانستن آن خالي از لطف نباشد ميزان رعايت اصول ايمني و كيفيت خودروهاي مذكور است .
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، حالا كه طبق وعده ايران خودرويي ها خودروي پژو ۲۰۰۸ از  شهريور ماه ۹۶ به خريداران سري نخست آن تحويل داده مي شود بد نيست در خصوص تست هاي ايمني اين خودرو و  ديگر خودروهاي پسابرجامي كه قرار است به زودي در خيابانهاي كشور  تردد كنند كه در بازار هاي اروپايي و امريكايي  انجام شده است بيشتر بدانيم.

 


پژو 208؛ سوپر ميني دوست داشتني

   این خودرو كه در كلاس خودروهای سوپر مینی است، توانسته از نظر سطح ایمنی پنج ستاره را از مؤسسه EuroNCAP دریافت كند. این خودرو با داشتن ایربگهای جلو و ایربگهای جانبی باال تنه و جانبی سر، برای راننده سرنشین جلو بهترین عملکرد را در حفاظت از سرنشین بزرگسال داشته باشد. این خودرو از تجهیزات ایمنی همچون كنترل پایداری الکتریکی  ESC ، یادآور كمربند ایمنی و سیستم محدودكننده سرعت برخوردار است، اما تجهیزاتی همچون ترمز بحرانی  AEB ، سیستمهای كمك راننده در حفظ مسیر حركت  System Assist Lane  در آن تعبیه نشده است. اين خودرو كه ساخت برزیل است  در تست LatinNCAP عملکرد بسیار ضعیفی در تست جانبی داشته و از طرفی تنها توانسته سه ستاره برای حفاظت از خردسال و چهار ستاره برای حفاظت از بزرگسال كسب كند. براساس نتایج این تست، متوسط ستاره های كسب شده توسط محصولات پژو در آمریکای لاتین از سال 2010 میلادی تاكنون برای حفاظت از بزرگسالان و كودكان زیر سه ستاره  بوده است.  

 


پژو 2008 ، ۵ ستاره كامل

 این خودرو به لحاظ ساختار تقریباً با پژو 208 یکسان و در كلاس خودروهای سوپر مینی است. این خودرو توانسته از نظر سطح ایمنی پنج ستاره را از مؤسسه EuroNCAP دریافت كند. با توجه به وجود ایربگهای جلو و ایربگ های جانبی بدن )بالا تنه بدون لگن) و سر برای راننده و سرنشین جلو، بهترین عملکرد را در حفاظت از سرنشین بزرگسال داشته است به گونه ای كه در تصادف از روبرو تنها ضربه بسیار اندكی به قفسه سینه و ساق پای راننده وارد شده است و همچنین در تصادف از عقب، ضربه كمی به گردن راننده وارد شده است. از طرفی در بخش حفاظت از عابر پیاده هم عملکرد مناسبی داشته به گونه ای كه تنها كناره و پایین شیشه جلوی خودرو عملکرد نسبتاً پایینی داشته و بقیه قطعات با ایمنی بالا، در تست مورد نظر نمره قبولی گرفته اند.

همچنین این خودرو با داشتن تجهیزات ایمنی همچون كنترل پایداری الکترونیکی  ESC یادآور كمربند ایمنی، سیستم محدودكننده سرعت و دوربین عقب، توانسته همه پنج ستاره سطح ایمنی را كسب كند. البته از نقاط ضعف این خودرو این است كه مجهز به ترمز بحرانی خودكار (AEB )و سیستم های كمك راننده در حفظ مسیر حركت  نیست.

 


پژو 301 ،ستوان يكم فرانسوي ها

این ماشین به لحاظ ساختار تقریباً با سیتروئن سی – الیزه (Elysee-C Citroen )یکسان است. این خودرو در كلاس خودروهای خانوادگی كوچك است. پژو 301 به لحاظ سطح ایمنی سه ستاره(ستوان يكم ) را از مؤسسه EuroNCAP دریافت كرده است. این خودرو علیرغم دارا بودن ایربگ های جلو، جانبی بالا تنه و سر برای راننده و سرنشین جلو، نتوانسته در حفاظت از سرنشین بزرگسال، عملکردی در سطح پژو 2008 و 208 داشته باشد به گونه ای كه در تصادف روبرو به نواحی قفسه سینه و پایین تنه راننده به میزان كمی ضربه وارد می شود همچنین در تصادف جانبی، ضربه شدیدی به بالاتنه (قفسه سینه) راننده وارد می شود و در تصادف از عقب به گردن سرنشین ردیف پشتی ماشین، به شدت ضربه وارد می شود. از نقاط ضعف عمده این ماشین عملکرد بسیار پایین آن در تجهیزات ایمنی است و هیچكدام از سیستم های ترمز بحرانی خودكار  AEB،سیستمهای كمك راننده برای حفظ مسیر حركت خودرو و سیستم محدودكننده سرعت را ندارد.

 


رنو كوئيد؛ تلاش براي ستوان سومي

رنو كوئید كه قرار است در سبد خودروهای ایرانی با عنوان رنوكوئیك جای گيرد و قرار است جای پراید را بگیرد، از نظر ایمنی وضعیت چندان مطلوبی ندارد. در سال ۲۰۱۵ ،تست تصادف رنو كوئید ساخته شده برای هندوستان كه شامل یك كیسه هوا برای راننده بود، در تست تصادف هیچ ستارهای را دریافت نکرد. پس از به دست آمدن نتیجه تست، شركت رنو این خودرو را تقویت و شاسی آن را اصلاح كرد. در نسخه صادراتی رنوكوئید به برزیل، شاسی خودرو و تجهیزات ایمنی آن نسبت به هندوستان بهبود یافته و پیش بینی می شود در صورت تست این خودرو با طراحی جدید، حداكثر بتواند یك ستاره(ستوان سومي ) ایمنی را كسب كند. دو نمونه از آن مورد تست قرار گرفته؛ یکی با ایربگ و دیگری بدون ایربگ، كه در هر دو مورد تنها توانسته برای حفاظت از كودك دو ستاره دریافت كند اما برای حفاظت از بزرگسال موفق به دریافت هیچ ستارهای نشده است. در نمونه بدون ایربگ ضربات شدیدی به سر و قفسه سینه راننده وارد می شود و همچنین در نمونه با ایربگ نیز ضربات شدیدی به سینه و بالا تنه وارد می شود. درحال حاضر سؤال مهمی كه درخصوص ایمنی این خودرو در داخل وجود دارد، این است كه تولید داخل این خودرو از كدام نوع طراحی بهره می برد. شایان ذكر است كه با توجه به اینکه اختصاص حجم بالایی از خودروهای تولیدی سایپا توسط این خودرو جایگزین خواهد شد، لذا موضوع ایمنی آن محل ایراد اساسی است كه باید مورد توجه قرار گیرد.خودرونگاران

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head