نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۹
کد خبر: ۴۴۸۱۷
2017 January 08 - ۱۶:۱۱ - ۱۹ دی ۱۳۹۵ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- دروغ، شایعه و حرف و حدیث‌های گوناگون به طور کلی در تمامی فرهنگ‌های سراسر جهان رواج دارد و کمتر کشور و یا شهری وجود دارد که از چنین موردی مصون بماند. با گسترش شبکه‌های اجتماعی و راه‌های ارتباطی آسان و سریع نیز این روند به سرعت رو به گسترش است و در کسری از ثانیه، خبری که صحت و دقت آن قابل دفاع نیست، بدون پشتوانه ممکن است در همه جا پخش شود.
بهع گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، در جهان خودرو نیز چنین موردی صادق است و در سال‌های اخیر، بازار خودرو و جوی که بین خودرودوستان ایرانی حاکم شده است، بسیار تحت تاثیر شایعات و اخباری است که چندان قابل تایید نیستند و متاسفانه به نحوی به مثابه یک سم کشنده، به جان مردم کشورمان افتاده است. در این مطلب سعی داریم تا با نگاهی گذرا و کلی نسبت به این پدیده، به برخی از موارد قابل توجه و علل آنها اشاره کنیم.

اخبار داغ پوشالی برای کسب شهرت
یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کسب شهرت و جلب توجه، سرهم‌کردن اخبار و واقعیاتی است که هرگز وجود خارجی نداشته‌اند. کافی است یک بار سری به صفحات پربازدید غیر‌رسمی مرتبط با خودرو در شبکه‌های اجتماعی بزنید تا ببینید افرادی که در پشت چنین صفحات و رسانه‌های غیر‌رسمی که همانند قارچ در گوشه و کنار سر برآورده‌اند کار می‌کنند، برای جلب توجه و مشهور‌شدن دست به چه کارهای غیر‌حرفه‌ای که نمی‌زنند. ساده‌ترین روش اما سوار‌شدن بر امواجی است که حتی ممکن است در ابتدا براساس خبری موثق و یا دقیق به وجود آمده باشند، اما به لطف برخی عزیزان مسیر نادرست را در پیش گرفته‌اند. منتشر‌کردن تصاویر خودروهای خاص و گران‌قیمت با توضیحات نادرست و بعضا غیر‌منطقی، نسبت دادن برخی خودروها به افرادی مشهور، انتشار بدون اجازه تصویر خودروهای کلاسیک و نسبت دادن قیمت‌های فضایی به آنها، انتشار خبر تولید و یا قطع تولید یک محصول مشخص و یا تغییرات قیمت از جمله مواردی هستند که بیش از سایرین مورد توجه هستند و برای کسب شهرت و جلب توجه کاربرد دارند. متاسفانه بیشتر کاربران ایرانی نیز بدون اندکی توجه و درنگ در دام چنین افرادی می‌افتند که بیش از آنکه به فکر بهبود فرهنگ خودرویی و اطلاع‌رسانی صحیح و بی‌طرفانه باشند، به دنبال کسب شهرت شخصی هستند و متاسفانه زحمات رسانه‌های رسمی و بی‌طرف را نیز هدر می‌کنند.

سوار شدن بر امواج برای درآمدزایی و سوء‌استفاده مالی
یکی از ساده‌ترین روش‌ها‌ برای کسب درآمد، سودزایی و دوری از ضرر، سوء‌استفاده از جوهایی است که در شبکه‌های اجتماعی برپایه شایعات شکل می‌گیرند. برای مثال، شخصی که یک خودرو خاص را خریده‌، ممکن است پس از مدتی حتی از ایرادهای متعدد و مشکلات آن به ستوه آمده باشد، اما سعی می‌کند تا همه جا از خوبی خودرو خود و محسنات آن سخن بگوید تا با ایجاد یک جو مثبت، از نظر مالی ضرر نکند و در آینده بتواند به‌راحتی خودرو خود را بفروشد. مصداق دیگر این، جوی است که پیرامون خودروهایی خاص شکل می‌گیرد و بیشتر در حوزه خودروهای کلاسیک و لوکس حاکم است. کافی است تا تعدادی تصویر از یک خودرو گران‌قیمت و یا کلاسیک با توضیحاتی پر از توصیفات آب و تاب‌دار و پوشالی منتشر شود تا بسیاری به دنبال خرید چنین خودروهایی بروند که با توجه به جوی که پیرامون آنها شکل گرفته، قیمت آنها نیز خود به خوی به صورتی غیر‌منطقی و حتی گاهی غیرقابل باور بالا می‌رود. این به معنی این است که سودی سرشار و پوشالی نصیب افرادی می‌شود که بیشتر نقش دلال و واسطه را دارند و در این میان نیز برخی ممکن است به سرمایه‌ای هنگفت دست یابند. متاسفانه بسیاری از مردم نیز بدون هرگونه تحقیق درست و کسب اطلاعات دقیق و صحیح از منابع رسمی و قابل اعتماد، به سراغ همین شایعات توخالی می‌روند و بسیاری از اظهار‌نظرهای خود در مجامع عمومی و مجازی را برپایه همین اطلاعات نادرست قرار می‌دهند.

تخریب و ایجاد نفاق و دو‌دستگی
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات خودرو‌دوستان ایرانی، داستان چند‌دستگی و دشمنی دیرینه‌ای است که در میان بسیاری از آنها وجود دارد و امروزه به لطف شبکه‌های اجتماعی و جهان مجازی، چند برابر شده است. بسیاری از سودجویان نیز سعی می‌کنند تا با استفاده از این مشکلات بالقوه، با ایجاد تشنج بیشتر و ناسالم‌‌سازی جو، به فعالیت خود ادامه دهند. متاسفانه بسیاری از مردم نیز به جای سعی در تلطیف جو و دوری از اختلافات، به این مشکلات دامن ‌می‌زنند و از سیاست‌های بسیاری از این افراد پیروی می‌کنند. علاوه بر این هر گروهی سعی می‌کند تا با پخش اخباری نادرست و دروغین در مورد گروه و دسته دیگر، ضرر مالی و کاهش اعتبار آن گروه را رقم بزند و به نحوی با خرد کردن دیگران، اعتبار خود را افزایش دهد. این اتفاقات در مورد طرفداران برندهای خاص، ارتباط مردم و خودروسازان و جوامع خودرویی کشورمان از ابتدا وجود داشت و امروزه نیز به شدت افزایش یافته است، به طوری که تقریبا نیمی از آنچه در میان خودرو‌دوستان در فضای مجازی و حقیقی در جریان است، مرتبط با همین جوسازی و تفرقه‌افکنی است.

چاره کار چیست؟
شاید اصلی‌ترین دلیل پخش‌شدن شایعات و رواج دروغ‌پراکنی، عدم مطالعه کافی و دقیق منابع رسمی و قابل اعتماد باشد. اگر مخاطب برای وقت و شخصیت خود ارزش قائل باشد، قطعا سعی می‌کند تا خود را بازیچه افراد غیر‌قابل اعتمادی که برای امیال شخصی، سود مادی و جوسازی اقدام به شایعه‌پراکنی و نشر اکاذیب می‌کنند، نکند و همواره سعی در یافتن اطلاعات دقیق، صحیح و قابل اعتماد و اتکا از منابع درست دارد. ساده‌ترین راه مبارزه با رخنه شایعات و اخبار نادرست در میان مردم و شبکه‌های اجتماعی اما افزایش اطلاعات عمومی و مطالعه دقیق است.
اگر چنانچه فردی اطلاعات دقیق و کافی در مورد مسئله‌ای خاص ندارد، بهتر است تا پیش از کسب اطلاعات دقیق و مطالعه، در مورد آن اظهار نظر نکند و پس از حصول اطمینان، خبر و یا اطلاعات خود را منتشر کند. علاوه بر این، با افزایش اطلاعات و مطالعه، فرد کمتر در دام شایعات و اخبار نادرست و دروغین می‌افتند و بدین ترتیب حربه‌های سودجویان در او اثر نخواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که راه‌حل مبارزه با این وضعیت، تلاش هر فرد برای اصلاح منابع اطلاعات خود، مطالعه دقیق و عدم پذیرش بی قید و شرط اخبار و جلوگیری از انتشار بی حد و حصر خبرهای بی‌پایه و اساس است.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head