نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۵
کد خبر: ۴۴۵۶۷
2017 January 05 - ۱۳:۱۰ - ۱۶ دی ۱۳۹۵ تاریخ انتشار:
اختصاصی پدال نیوز//
پدال نیوز: بر اساس لایحه بودجه سال آینده، دولت 2 هزار و 800 میلیارد تومان برای درآمدهای ناشی از جرائم رانندگی تعیین کرده است. و که اگر درآمد حاصل از جرائم معوق هم به آن اضافه کنیم مبلغی در حدود 4 هزار و 300 میلیارد تومان می شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پدال نیوز، در حالی که برخی از کارشناسان افزایش جریمه ها را در کاهش تخلفات تاثیر گذار دانسته و این افزایش را بازدارنده می دانند، برخی از کارشناسان دیگر در این زمینه نظرات دیگری دارند.

برخی از کارشناسان معتقدند که افزایش جریمه ها در کنار بازدارندگی ، باید در کنار سایر ابزارها از جمله تحریم های اجتماعی صورت گیرد، برخی معتقدند که احترام به قانون باید از کودکی در افراد جامعه نهادینه شود تا از این طریق مجبور به اعمال قوانین سختگیرانه از جمله افزایش جرائم نباشیم.

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسانی که در حوزه ترافیکی تحقیق و پژوهش انجام داده اند، معتقدند که عوامل روانشناختی و اجتماعی در زمینه کاهش تخلفات بسیار اثرگذار است.

*افزایش جرائم رانندگی بین پلیس و مردم آشتی برقرار نمی کند

دکترسیدمحمدحسین جوادی عضو انجمن هیات مدیره مددکاران اجتماعی ایران که پژوهشی در زمینه جرائم رانندگی در جوانان انجام داده است، معتقد است که اعمال افزایش جرائم رانندگی بازدارندگی محدودی دارد و بین پلیس و مردم آشتی اتفاق نمی افتد و چنانچه افزایش جرائم را یک بعدی نگاه کنیم، به هدف مد نظر سیاستگذاران نمی رسیم و اگر هم برسیم، شعاع عمل آن محدود است.

وی می‌گوید:تلاش در زنده نگه داشتن شهروندان لزوما با افزایش جرائم اتفاق نمی افتد هر چند در سال های گذشته تا حدودی میزان کشته ها کاهش یافت اما آیا تعداد مجروحان کاهش یافت؟ شدت تصادفات کاهش یافته؟  اصل مساله یعنی تصادفات در جای خود باقی است، براین اساس افزایش جریمه به شکل یک جانبه کافی نیست، چرا که ممکن است رانش ایجاد کند و از سوی دیگر بین شهروندان و پلیس آشتی اتفاق نمی افتد.


مجازات مؤثر

تعلیق گواهینامه رانندگی نیز به‌عنوان مجازاتی مؤثر شناخته شده است. این مجازات با محروم‌کردن رانندگان از راندن وسیله‌نقلیه‌شان، تغییراتی را در روش زندگی آنها ایجاد می‌کند. تعداد زیادی از مطالعات نشان داده است که گروه کثیری از کسانی که محکوم شده و گواهینامه آنها معلق شده است در طول این دوران هم به رانندگی ادامه می‌دهند؛ گرچه، تحقیقات نشان داده است که یک چنین متخلفینی، در طول این دوران با دقت و ایمنی بیشتری رانندگی می‌کنند و کمتر پیش می‌آید که به خاطر خلافی بازداشت شوند یا اینکه باعث تصادف شوند.

بر اساس این گزارش دولت در لایحه بودجه سال آینده، 2 هزار و 800 میلیارد تومان برای درآمدهای ناشی از جرائم رانندگی تعیین کرده است، که اگر درآمد حاصل از جرائم معوق هم به آن اضافه کنیم مبلغی در حدود 4 هزار و 300 میلیارد تومان می شود.

این گزارش می افزاید : درآمد دولت از جرائم رانندگی و معوقات ان در حالی به میزان بیش از 4 هزار میلیارد تومان به مجلس پیشنهاد شده است که تحقیقات نشان داده است که افزایش نرخ جرائم رانندگی به عنوان گزینه اول نباید مدنظر دولت ها قرار بگیرد و باید بدنبال راهکارهای دیگری بود، اما ظاهرا دولت ها جرائم رانندگی را به عنوان ابزاری برای افزایش درآمد نگاه می‌کنند ، بطوریکه اگر تعداد خودروهای موجود در کشور 17 میلیون دستگاه باشد، با این رقمی که دولت در لایحه بودجه پیشنهاد داده، برای هر خودرو در سال بیش از دویست هزار تومان می‌شود.rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head