نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸
کد خبر: ۱۵۰۲۰۰
2022 August 16 - ۱۰:۵۸ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ تاریخ انتشار:
گیربکس اتوماتیک یک عنصر ضروری در خودروهای اتوماتیک است. این چیزی است که به چرخ‌های خودرو اجازه می‌دهد با انتقال گشتاور و نیروی موتور به جلو یا عقب حرکت کنند، اما همچنین با تطبیق خودکار نسبت دنده و عملکرد با شرایط رانندگی. گیربکس اتومات برای افزایش عمر نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد.
به گزارش پدال نیوز؛ گیربکس اتوماتیک یک عنصر ضروری در خودروهای اتوماتیک است. این چیزی است که به چرخ‌های خودرو اجازه می‌دهد با انتقال گشتاور و نیروی موتور به جلو یا عقب حرکت کنند، اما همچنین با تطبیق خودکار نسبت دنده و عملکرد با شرایط رانندگی. گیربکس اتومات برای افزایش عمر نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد.


تعمیر گیربکس اتومات نیازمند دانش فنی و ابزار کاملی مانند بالابر و سیلندر بالابر، جک‌های گیربکس، کامپیوترهای الکترونیکی و حفاظ شفت‌های خروجی است، به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای تعمیر گیربکس اتومات حتماً به تعمیرگاه‌های مجاز و معتبر گیربکس اتومات مراجعه کنید.

مراحل تعمیر گیربکس اتومات

اولین قدم آزمایش و بررسی خودرو و تشخیص مکانیکی گیربکس اتومات است. تعمیرکار کدهای خطا، روغن، صداها و نشتی‌های احتمالی را بررسی می‌کند. در صورت لزوم، قطعات مختلف گیربکس اتومات را جدا می‌کند و سپس تمام قطعات را بررسی و تمیز می‌کند. بلوک هیدرولیک، مبدل گشتاور، شیلنگ‌ها، مهروموم‌ها و رینگ‌ها (دیسک‌های اصطکاکی) یا فیلتر روغن (استرینر) عموماً عناصری هستند که بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. تعمیرکار قطعات معیوب را با قطعات اصلی تعویض کرده و گیربکس اتومات را دوباره سرهم می‌کند. این کار مستلزم استفاده از ابزارهای پیشرفته برای صرفه‌جویی در زمان و تضمین کیفیت تعمیر است. در غیر این صورت، ممکن است در حین تعمیر قطعات داخلی گیربکس خراب شوند.

تعمیر اغلب با جداسازی قطعات گیربکس اتوماتیک همراه است تا خودرو عملکرد اولیه خود را به دست آورد. ذرات خارجی در روغن گیربکس اتومات به‌مرورزمان جمع می‌شوند. این خاصیت روان کنندگی و هیدرولیک خود را دچار اختلال می‌کند.

برای راحتی در رانندگی و افزایش عمر گیربکس، روغن گیربکس باید تخلیه و تعویض شود. در برخی موارد گیربکس اتومات فقط نیاز به تعویض روغن دارد و نیازی به تعمیر گیربکس اتومات نیست، این مورد زمانی است که گیربکس خودکار گرفتگی دارد.

متخصص برای تشخیص و تخلیه و تمیز کردن گیربکس اتومات اقدام می‌کند، او مدار را تمیز می‌کند، فیلتر را تعویض می‌کند و مبدل گشتاور را تخلیه می‌کند، تمامی این موارد در صورت نیاز انجام می‌شوند، سپس روغن جایگزین جدیدی را که با مشخصات سازنده مطابقت دارد در مخزن روغن گیربکس اتومات وارد می‌کند.تشخیص الکترونیکی برای اطمینان از عدم وجود نقص الکترونیکی در گیربکس اتومات و تعمیر درست گیربکس اتومات بسیار مهم است. این کار فقط با استفاده از کامپیوترهای الکترونیکی قابل انجام است. فقط تعمیرکار گیربکس خودکار این ابزار را برای شناسایی هرگونه نقص ذخیره‌شده برای ادامه به‌روزرسانی دارد. بنابراین تنظیمات اولیه، تأیید سازگاری‌ها، بررسی‌های مختلف (دما/روغن/نشتی) در پایان تعمیر هستند.

نشانه‌های خرابی گیربکس اتومات

گیربکس‌های اتوماتیک امروزی شاهکارهای فناوری در نظر گرفته می‌شوند، مهندسی مدرن و سطح بسیار بالایی از راحتی رانندگی را تضمین می‌کنند. متأسفانه، این سازه‌های بسیار فنی گاهی اوقات به خرابی‌ها بسیار حساس هستند و بنابراین باید در معرض تعمیر و نگهداری مداوم قرار گیرند. نشانه‌های معمول گیربکس اتومات خراب عبارت‌اند از:

حرکت تند و سریع در طول فرآیند تعویض

درگیر کردن دنده‌ها سخت یا غیرممکن است

خودرو قدرت خود را از دست می‌دهد و شتاب نمی‌گیرد

نویز غیرمعمول ناحیه انتقالروغن هیدرولیک مشکی سوخته که بوی بد می‌دهد و برنامه اضطراری که فعال می‌شود می‌تواند نشان‌دهنده گیربکس آسیب‌دیده باشد. بنابراین، با شناسایی عناصر آسیب‌دیده، می‌توانید در هزینه‌های تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک صرفه‌جویی کنید.

گیربکس‌های اتوماتیک در هنگام بروز نقص صداهای خاصی تولید می‌کنند. گیربکس اتومات یک سیستم فشار هیدرولیکی است که می‌تواند صداهای متفاوتی نسبت به گیربکس دستی ایجاد کند. اگر فیلتر انتقال با مواد خارجی مسدود شده باشد، ممکن است صداهای غیرمعمول تولید کند. اگر سطح روغن گیربکس اتومات پایین باشد، ممکن است صدای حباب را بشنوید که ناشی از خارج شدن روغن از گیربکس اتومات توسط پمپ است. بیشتر خرابی‌های داخلی به دلیل خرابی یاتاقان، کلاچ یا قطعه سخت است. هنگامی‌که چنین خرابی‌هایی در گیربکس اتومات رخ می‌دهد، گیربکس اتومات ممکن است صدای جیرجیر یا چرخش تولید کند.

یک شکایت رایج در مورد گیربکس‌های اتوماتیک این است که روغن گیربکس نشت می‌کند. نشتی می‌تواند از مهروموم شفت خروجی، مهروموم شفت ورودی، آب‌بند کیس، خنک‌کننده سیال یا خطوط باشد. هنگام اضافه کردن روغن گیربکس، آن را بیش‌ازحد پر نکنید، این امر ممکن است باعث هوادهی روغن شود که بر عملکرد گیربکس تأثیر می‌گذارد.

اگر سطح روغن گیربکس اتومات پایین است و نشتی قابل‌مشاهده نیست، رادیاتور را برای وجود مایع خنک‌کننده بررسی کنید. کولر داخل رادیاتور ممکن است نشتی داشته باشد و مایع خنک‌کننده رادیاتور را آلوده کند (خنک‌کننده به رنگ صورتی شیری خواهد بود.) همچنین وضعیت روغن گیربکس اتومات را بررسی کنید، مقداری تغییر رنگ و تیره شدن زمانی که خنک‌کننده کهنه می‌شود طبیعی است، اما اگر روغن گیربکس اتومات قهوه‌ای‌رنگ است یا بوی سوختگی شدید است، روغن گیربکس اتومات فاسد شده است و باید از روغن جدید برای جایگزینی استفاده کرد.

با تعویض سیال و فیلتر (در صورت وجود) طبق مشخصات سازنده می‌توان از اکثر مشکلات گیربکس اتومات جلوگیری کرد. در شرایط شدید، نصب یک کولر کمکی موازی پس از فروش می‌تواند برای افزایش اثر خنک‌کننده نصب شود. این امر از گرم شدن بیش‌ازحد روغن در وسایل نقلیه مورداستفاده برای بکسل یا کاربردهای عملکردی جلوگیری می‌کند.

تعمیر گیربکس اتومات بهتر است یا تعویض؟

بدیهی است که تعمیر اغلب جایگزین ارزان‌تری در مقایسه با تعویض کل گیربکس اتوماتیک است. بااین‌حال، در صورت سایش بیش‌ازحد، به‌عنوان‌مثال به دلیل فرسوده یا شکننده بودن دنده، دیگر تعمیر توصیه نمی‌شود. بااین‌حال، اگر بتوان مشکل را با مهروموم‌های جدید، نوارهای ترمز جدید یا صفحات کلاچ جدید حل کرد، تعمیر قطعاً ارزش آن را دارد. حتی در مورد خطاهای مربوط به واحد کنترل یا مبدل گشتاور، تعمیرات اساسی یا تعویض مبدل کافی است.

مانند موتور، توصیه می‌کنیم روغن گیربکس اتوماتیک را هر از چند گاهی تعویض کنید. اگرچه سازندگان تبلیغ می‌کنند که روغن گیربکس عمر خودرو را دوام می‌آورد، اما در طول سال‌ها کیفیت آن را از دست می‌دهد، بنابراین روغن‌کاری بهینه دیگر تضمین نمی‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود روغن را بعد از 60000 تا80000 کیلومتر تعویض کنید. اگر روغن گیربکس اتومات در تعمیرگاه تعویض شود، هزینه تعویض روغن با فلاشینگ به‌طورکلی مقرون‌به‌صرفه است، اما قیمت تعویض روغن گیربکس، با درجه آلودگی گیربکس تعیین می‌شود.

 
تعمیرگاه گیربکس اتومات

اگر یک یا چند مورد از نشانگرهای ذکرشده قبلی نشان می‌دهد که گیربکس اتوماتیک نیاز به تعمیر دارد، فوراً بدترین شرایط را تصور نکنید. تعویض گیربکس کامل آخرین مرحله است.

ابتدا به دنبال یک تعمیرگاه مناسب. این کارگاه‌های تخصصی اغلب دارای تجهیزات تشخیصی مناسب و پرسنل مجرب می‌باشند تا به‌سرعت عیب را پیدا کنند. گاهی اوقات کارگاه فقط اجزای جداگانه گیربکس را جایگزین می‌کند. البته هزینه‌ها به نوع و میزان آسیب و قطعاتی که باید تعویض شوند بستگی دارد. بنابراین تعیین هزینه یکجا برای تعمیر گیربکس اتوماتیک دشوار است. بااین‌حال، به دلیل پیچیدگی مشکل، هزینه‌ها می‌تواند به‌سرعت به مقادیر سرگیجه‌آور اضافه شود.

اگر گیربکس در صورت آسیب تعمیر و تعویض نشود، توصیه می‌شود در حین تعمیر گیربکس تعمیرات اساسی انجام شود. به‌این‌ترتیب از نقص‌های بعدی جلوگیری می‌کنید و درعین‌حال در هزینه‌های بعدی صرفه‌جویی می‌کنید. اگر گیربکس اتوماتیک قابل تعمیر نباشد، نیاز است تا گیربکس اتومات به‌صورت کامل جایگزین شود.

 نامبروان تنها مرکز تخصصی تعمیر، سرویس و تعویض گیربکس اتومات در کرج است، در نامبروان کلیه خدمات توسط تکنسین‌های مجرب، باتجربه و آموزش‌دیده ارائه می‌شوند، تمامی خدمات با ضمانت 12 ماهه کیفیت ارائه می‌شوند. کلیه ابزارهای مدرن موردنیاز برای تعمیر و سرویس گیربکس اتومات در نامبروان برای تعمیر گیربکس به کار گرفته می‌شوند.

ایمان پرناک: 09127656067
وبسایت: gearboxnumber1.com
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head