نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۱
کد خبر: ۱۴۹۶۵۲
2022 July 04 - ۱۶:۱۳ - ۱۳ تير ۱۴۰۱ تاریخ انتشار:
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور:
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: در دو صنعت راهبردی خودروسازی و قطعه‌سازی بالاتر از صنعتگران روسی هستیم و از توان مهندسی بالاتری برخورداریم و قطعه‌سازان ایرانی توانایی طراحی و کار کردن با خودروسازان بین‌المللی را دارند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از ایرنا، رضا رضایی افزود: تعداد قابل توجهی از قطعه‌سازان کشور به دلیل استانداردهای کاری و رعایت الزامات مهندسی، حرکت روزآمدی در این صنعت داشته و دارند.

وی بیان داشت: تعداد زیادی از این قطعه‌سازان توانایی طراحی و کار کردن با قطعه‌سازان و خودروسازان بین‌المللی را دارند.

این پیشکسوت صنعت قطعه‌سازی با اشاره به مطرح شدن همکاری با روس‌ها، خاطرنشان کرد: در دو صنعت راهبردی خودروسازی و قطعه‌سازی بالاتر از صنعتگران روسی هستیم و از توان مهندسی بالاتری برخورداریم.

رضایی گفت: امروز جنگ روسیه و اوکراین فرصتی برای تعریف همکاری‌های مشترک با قطعه‌سازان و خودروسازان روسی به وجود آورده است و تاکنون تماس‌های متعددی از سوی روس‌ها برای همکاری‌ واصل شده است.

وی توضیح داد: در این راستا هیات‌هایی از این کشور به ایران سفر کردند و متقابلاً شرکت‌های ایرانی در روسیه حضور یافته‌اند و امیدواریم در آینده نزدیک این همکاری‌ها شکل بگیرد.

صادرات قطعه‌سازان ایرانی به روسیه/ افزایش تقاضای روس‌ها برای خرید بیشتر

همچنین «علیرضا عشقی» عضو انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور به ایرنا گفت: برخی قطعه‌سازان ایرانی از سال‌های گذشته در بازار روسیه ورود کرده‌اند و اکنون نیز صادرات به این کشور دارند.

وی گفت: تماس و همکاری شرکت‌های ایرانی با روس‌ها حتی قبل از جنگ این کشور با اوکراین انجام می‌شده و اکنون تقاضا از سوی فعالان صنعتی این کشور با شرکت‌های ایرانی بیشتر شده که فرصتی برای ما است.

عضو انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور در خصوص مطرح‌شدن همکاری‌های سه‌جانبه بین قطعه‌سازان و خودروسازان ایرانی، روسی و ترکیه‌ای، خاطرنشان کرد: هر کنسرسیوم که بتواند منافع کشورمان را حفظ کند، با توجه به تداوم تحریم‌ها و محدود و بسته بودن فضای کار، می‌تواند خوب باشد.

وی تصریح کرد:‌ به‌طور قطع شرکت‌های روسی و ترکیه‌ای نیز منافع خود را در اولویت قرار می‌دهند و اگر وزارت صمت همراه با انجمن قطعه‌سازان بتواند کانال‌های ارتباطی قوی ایجاد کند، برای قطعه‌سازان ایرانی مثمر ثمر خواهد بود.

عشقی که تولیدکننده قطعات فلزی با روش «متالوژی پودر» است، افزود: متالوژی پودر یک فناوری است که در تولید قطعات دقیق و پیچیده که به شیوه‌های سنتی امکان تولید ندارند، استفاده می‌شود و فنّاوری به‌روزی است.

وی خاطرنشان کرد: قطعات تولید حاصل این فناوری محصولاتی دانش‌بنیان بوده و در قطعات جانبی موتور و گیربکس خودروها مورداستفاده قرار می‌گیرد و از ارزش افزوده بالایی برخوردار است و به‌زودی صادرات آنها به کشور روسیه آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش ، در سال‌های گذشته همکاری‌های سه‌جانبه نزدیک سیاسی و اقتصادی ایران، روسیه و ترکیه، مطرح شدن مباحثی همچون استفاده از ارز رایج سه کشور در مبادلات پولی، استفاده از پیام‌رسان بانکی بومی به‌جای سوئیفت بین ایران و روسیه و مواجهه این دو کشور با تحریم‌ها، زمزمه‌هایی در برخی محافل مبنی بر تعریف یک برند خودرویی بین این کشورها ایجاد کرد، اما در عمل به جایی نرسید و مسوولان توجهی به آن نشان ندادند.

با این حال، برافروخته شدن جنگ بین روسیه و اوکراین و در ادامه خروج برندهای خودروی خارجی از این کشور، نیاز روسیه به تامین بازار داخلی خود، همچنین سابقه تولید خودروی ال90 در هر دو کشور ایران و روسیه که امروز خط تولید آن در هر دو کشور با توقف همراه شده، سبب شده تا در ماه‌های گذشته شاهد تماس‌های مکرر روس‌ها با خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی باشیم.

بر این اساس، ایده طراحی و ساخت خودرو یا خودروهای مشترک بین ایران، روسیه و ترکیه بیش از گذشته می‌تواند شکل عملیاتی و اجرایی به خود بگیرد.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head