نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
کد خبر: ۱۴۵۰۳۱
2021 November 02 - ۰۹:۱۵ - ۱۱ آبان ۱۴۰۰ تاریخ انتشار:
از تنفس 2 ساله بانکی تا حل مسئله قیمت گذاری/
پدال نیوز: صحبت های وزیر مبنی بر اصلاح ساختار مالی خودروسازان با برنامه ریزی کارشناسی می تواند خودروسازان را بر روی ریل توسعه قرار دهد، اما در این میان باید برخی برنامه ها به صورت کوتاه مدت جهت بازیابی توان تولیدی خودرویی ها در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش پدال نیوز، سید رضا فاطمی امین با بیان اینکه یکی از پروژه‌ها در حوزه خودرو اصلاح ساختار مالی ایران خودرو و سایپا است، اظهار کرد: ایران خودرو شرکت ساختمانی داشته که هیچ ارتباطی با صنعت خودرو سازی ندارد، همچنین این خودروسازان دارایی‌هایی دارند که الزامی برای حفظ و نگهداری انها وجود ندارد، از این رو شرکت‌های مذکور را باید به لحاظ ساختار مالی اصلاح کنیم بسیار موثر است.

این در حالی است که پیش تر فعالان و کارشناسان صنعت خودرو، تعیین تکلیف ساختار مالی شرکت های خودرویی را یکی از اصلی ترین اقدامات برای حل مشکلات بیان کرده بودند.

این موضوع می تواند به اجرای طرح افزایش تولید خودرو که از برنامه های اصلی فاطمی امین است، کمک کند.

سعید مدنی مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا با اشاره به صحبت های اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید به این نکته توجه داشت که اصلاح ساختار مالی زمان بر خواهد بود، اما حل مشکلات مالی خودروسازان در کوتاه مدت می تواند به افزایش تولید آنها کمک کند.

وی اظهار کرد: شاید بتوان تنفسی از بانک ها گرفت و اعتباری در اختیار شرکت های خودروسازی قرار داد. از سویی دیگر با حل شدن مسئله قیمت می توان گفت برای کوتاه مدت صنعت خودروسازی روی ریل افتاده و به تدریج مشکلات خود را حل خواهد کرد.

به گفته مدنی، زیان های انباشته و... بر دوش خودروسازان سنگینی می کند و روند تولید را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید در مراحل اول اهمیت قرار گرفته ، بهترین راه گرفتن تنفسی حداقل 2 ساله از بانک ها برای خودروسازان و اصلاح ساختار قیمت گذاری است. زیرا ساختار مالی را نمی توان با وام، فروش اموال و... اصلاح کرد، بلکه باید به صورت ریشه ای حل شود.

مدنی تصریح کرد: با چنین شرایطی خودروسازان می توانند ضمن حرکت در مسیر تعیین شده مشکلات خود را حل کنند، در غیر این صورت اصلاح ساختار مالی بدون انجام این اقدامات دستاوردی به همراه نخواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به واکنش بازار نسبت به صحبت های اخیر وزیر صمت مبنی بر افزایش تولید و اخذ برنامه  هفتگی از خودروسازان، بیان کرد: بدون شک بازار واکنشی نسبه به این صحبت ها نشان داده و ممکن است از تب بازار کم کرده و تا حدودی قیمت ها را تعدیل کند.  به طور معمول ممکن است چند درصد کاهش قیمت را در بازار شاهد باشیم.

خودروکار
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head