نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
کد خبر: ۱۴۴۱۰۸
2021 September 26 - ۰۹:۴۱ - ۰۴ مهر ۱۴۰۰ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: این روزها مشتریان مرسدس بنز گاهی تا یک سال منتظر می‌مانند تا خودروی مورد نظرشان به دست‌شان برسد و بنز دلیل آن را کمبود تراشه عنوان کرده است.
به گزارش پدال نیوز، اُلا کالنیوس، مدیر‌عامل دایملر ای‌جی، شرکت مادر مرسدس بنز، در مصاحبه با روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه ‌گفت: «تقاضا برای محصولات مرسدس بنز خیلی زیاد است و همزمان با این تقاضای عظیم، محدودیت‌های شدیدی متاسفانه به وجود آمده است؛ برای برخی از مدل‌ها، زمان انتظار خیلی بیشتر از آنی است که ما انتظارش را داشته‌ایم و حتی به یک سال هم می‌رسد.»

کالنیوس دوباره همان پیش‌بینی قبلی خود را تکرار کرده است که موضوع کمبود تراشه‌ها و پردازشگرهای نیمه هادی حتی در سال ۲۰۲۲ هم رفع نخواهد شد و تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت. دلیل این کمبود علاوه بر شیوع جهانی ویروس کرونا، اشکالات ساختاری در زنجیره تامین به ویژه به دلیل تعطیلی‌های سراسری در کشورهای کلیدی تامین‌کننده بوده است.

کمبود تراشه به قدری در بازار آمریکا روی قیمت‌ها و موجودی خودرو در نمایندگی‌ها اثر گذاشته که قانون‌گذاران فدرال علاوه بر موضع‌گیری، در حال سبک و سنگین کردن اقدام‌هایی برای برخورد با احتکار هستند.

کاخ سفید ممکن است از قانون محافظت و دفاع از تولیدDefense Production Act برای مبارزه با معضل نیمه هادی‌ها بهره بگیرد البته نه به شیوه اجبار شرکت‌ها به تولید تراشه، بلکه از راه شفافیت اطلاعات برای ریشه‌یابی مساله.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی می‌گوید باید اطلاعات دقیقی درباره میزان نیاز خودروسازان و میزان احتکار شده به دست آید. نکته اینجا است که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن صنعت نیمه هادی، از اوایل سال ۲۰۲۰ تولید تراشه در دنیا حداقل ۸ درصد رشد داشته و تا پایان سال ۲۰۲۲ میزان افزایش تولید به ۱۶ درصد خواهد رسید.

معضل کمبود تراشه از اواسط سال ۲۰۲۰ شروع شد و به احتمال زیاد پیش‌بینی مدیر‌عامل بنز درست از آب در‌خواهد آمد و تا سال ۲۰۲۳ نمی‌توان انتظار حل مساله را داشت.

راه‌حل بلندمدت برای موضوع کمبود تراشه اختصاص ۵۲ میلیارد دلار یارانه به تولید داخلی نیمه‌هادی‌ها است که زمان زیادی می‌برد و ابتدا باید در مجلس سنا و نمایندگان آمریکا به تصویب برسد.

 

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head