نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۹
کد خبر: ۱۴۳۶۱
2015 December 29 - ۱۵:۱۲ - ۰۸ دی ۱۳۹۴ تاریخ انتشار:
انگشت حلقه‌دار شاتون
پدال نیوز: درون سیلندر موتور، پیستون با دریافت انرژی حاصل از احتراق به سمت پایین حرکت می‌کند و این حرکت رفت و برگشتی باید توسط میل‌لنگ به حرکت دورانی تبدیل شود. واسطه این دو قطعه...
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز، درون سیلندر موتور، پیستون با دریافت انرژی حاصل از احتراق به سمت پایین حرکت می‌کند و این حرکت رفت و برگشتی باید توسط میل‌لنگ به حرکت دورانی تبدیل شود. واسطه این دو قطعه، شاتون است که از یک انتها به میل‌لنگ متصل می‌شود و از طرف دیگر به پیستون اتصال دارد. شاتون در محل اتصال به میل‌لنگ، توسط کفه پایینی آن بسته می‌شود و به کمک ۲ یاتاقانی که در دایره پایینی شاتون قرار می‌گیرد، روانکاری می‌شود.

اما لازم است تا همین اتصال برای قسمت بالایی شاتون که باریک‌تر و ظریف‌تر است نیز انجام شود. اما به خاطر ابعاد کوچک‌تر شاتون در این قسمت، نمی‌توان از اتصال و یاتاقان بهره گرفت. شاتون در بالای خود دارای یک حفره است که دقیقا مثل حالت پایین آن بوده با این تفاوت که پایین را می‌توان به دو نیم کره جدا از هم تبدیل کرد اما بالای شاتون به صورت یکپارچه و جدانشدنی است. 

شاتون از وسط پیستون بالا می‌آید. وسط پیستون نیز محلی برای گذر کردن انگشتی یا همان گژن‌پین است. در واقع گژن‌پین از این حفره پیستون عبور می‌کند و با گذشت از حفره بالای سر شاتون، از سمت دیگر پیستون بیرون می‌آید و به این ترتیب، این دو قطعه به هم متصل می‌شوند. اما از آنجایی که فشار و سرعت حرکت در این قسمت زیاد است، باید روانکاری آنها نیز به خوبی انجام شود. به این خاطر از یک بوش در دور گژن‌پین استفاده می‌شود تا گژن‌پین درون آن قرار بگیرد.
روغن‌کاری گژن‌پین به دو روش عمده صورت می‌گیرد؛ ممکن است شاتون در امتداد خود تا بالا دارای سوراخ روغن‌کاری باشد و از این طریق روانکار به گژن‌پین برسد.

همچنین ممکن است پیستون در زیر رینگ‌های روغنی خود دارای منافذی برای عبور روغن به سمت گژن‌پین باشد. ساییده‌شدن و لقی بیش از حد این قطعه درون شاتون، منجر به ایجاد صدایی تق‌تق مانند درون موتور می‌شود که برای رفع آن لازم است تا موتور باز شود. به همین خاطر روانکاری درست موتور و تعویض به‌موقع روغن برای روانکاری قطعاتی مثل گژن‌پین که به صورت مستقیم روانکاری نمی‌شوند، اهمیت بالایی پیدا می‌کند.


برای آگاه
rbox
خبر فارسی
lbox
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
هادی عزتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
0
0
باسلام بی زحمت اگه میشه در مورد بالایکم زیاد راهنمایی کنین
یونس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
0
0
ببخشسد میخواستم بدونم گژن پین چطور روغن کاری میشود؟با ارز پوزش
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head