نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
کد خبر: ۱۴۳۴۵۳
2021 August 30 - ۰۹:۳۲ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ تاریخ انتشار:
ازارتباطات بین المللی تا ثبات در کیفیت تولید/
پدال نیوز: صادرات یک میلیون خودرو در سال 1404 نیازمند بسترهای لازم است که باید با حمایت و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد تا شاهد کسب درآمد و سود از بازارهای خارجی باشیم.
به گزارش پدال نیوز، صنعت خودرو براساس چشم انداز پیش بینی شده برای افق 1404 به دنبال صادرات 1 میلیون دستگاه خودرو است.

این هدفی است که سیدرضا فاطمی امین وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت آن را دربرنامه های خود مشخص کرده اما بدون شک تحقق آن نیازمند ایجاد بسترهایی است تا این میزان صادرات منجر به درآمدزایی و سود برای کشور و این صنعت شود.

الزامات ارتباطات بین المللی

امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت صنعت خودرو با اشاره به الزامات لازم برای صادرات 1میلیون دستگاه خودرو گفت: اولین موضوع ارتباطات بین المللی است. یعنی مهمترین موضوع که در دنیا اثبات شده این ارتباطات و حضور فعال در پیمان های اجتماعی است.
وی ادامه داد: از سویی دیگر خودرو کالایی است که نمی توان آن را قاچاق کرد، به همین دلیل برای صادرات با هر کشور باید در چارچوب قوانین آن کشور خودرو را صادر کرد.

به گفته کاکایی، پیمان های بین المللی تجاری برای تعیین تکلیف این روابط ایجاد می شوند و صادر کننده و وارد کننده در این چارچوب در ارتباط هستند که تقریبا چارچوب جهانی آن مشخص است.
این کارشناس خودرو اضافه کرد: از سویی دیگر صادرات 1 میلیون خودرو به معنای 8 میلیارد دلار پول است. به همین دلیل باید بستر روابط مالی نیز مشخص باشد. البته بیت کوین و رمز ارزها می تواند کمکی در راستای نقل و انتقالات پولی باشد تا این مسیر برای کشوری همچون ما که در تحریم هستیم آسان تر شود.

تولید باید رقابتی باشد

کاکایی در ادامه تصریح کرد: پس از این دو موضوع ما باید  محصول و خدمات قابل رقابت در اختیار داشته باشیم. یعنی محصول تولیدی خودروسازان باید قابل رقابت باشد زیرا بسیاری از بازارهای خارجی رقابتی است و نمی توان هر ماشینی را به این بازارها عرضه کرد. از سویی دیگر هر کشور با توجه به شرایط خود خواستار محصولات متناسب است به عنوان مثال کشوری مانند افغانستان به دلیل کوهستانی بودن بیشتر به دنبال ماشین های شاسی بلند هستند. جالب است بدانید برخی استانداردها در کشورهای حاشیه خلیج فارس از استانداردهای اروپایی سخت تر است که پس از گذر از آنها وارد یک بازار به شدت رقابتی می شویم.
 
وی افزود: اما در کنار محصول رقابتی، نیازمند خدمات رقابتی نیز هستیم. یکی از مشکلات ما در صادرات آن است که سیاست های صنعت، وارداتی و صادراتی ثبات چندانی ندارد، یعنی ممکن است به دلیل برخی سیاست ها جلوی صادرات در کشور گرفته شود درنتیجه بازار بین المللی اعتماد خود به ما را از دست می دهد. درباره خودرو باید بین 5 تا 10 سال این قابلیت اعتماد را ایجاد کرده و باید خدمات پس فروش برای 10 سال را ارائه دهیم. حال برای صادرات خودرو نیازمند ثبات در سیاست ها هستیم.

ایجاد دفاتر نمایندگی

این کارشناس صنعت خودرو همچنین اضافه کرد: در صادرات خودرو به طور حتم باید نمایندگی هایی در شهرهای مختلف کشور مورد هدف ایجاد شود.

کاکایی افزود: این موضوع نیازمند سرمایه گذاری مالی و نیروی انسانی است.
وی تاکید کرد: باید برای حضور در این دفاتر نمایندگی افرادی متخصص تعلیم داده شوند.

کاکایی با اشاره به اهمیت سیستم های بانکی درموضوع صادرات خودرو نیز، اظهار کرد: حمایت سیستم های مالی یک کشور در صادرات خودرو بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: در بازارهای بین الملل خودروهای گران قیمت از سوی سیستم های بانکی  لیزینگ می شوند درنتیجه ما باید با یک شرکت، بانک یا بیمه رابطه مالی داشته تا عملیات لیزینگ در آن کشور صورت بگیرد.

این کارشناس همچنین افزود: در ادامه ثبات در کیفیت و قیمت های منطقی از مهمترین نکاتی است که باید در صادرات به آن توجه ویژه داشت. یعنی گاهی کیفیت تولید خودرو در نوسان است و مشتری اطمینان لازم را به محصول نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: هدف از صادرات کسب درآمد است و باید محصولی با قیمت و کیفیت مناسب و رقابتی به بازار ارائه شود.

توجه به موارد یاد شده و ایجاد بستر های لازم برای صادرات خودرو امری ضروری است. صنعت خودرو برای صادرات نیازمند کسب تجربه در بازارهای بین الملل و سرمایه گذاری در این زمینه است که این موضوع با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل اجرا خواهد بود.

خودروکار

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head