نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۰
کد خبر: ۱۴۲۹۴۸
2021 August 02 - ۱۷:۰۸ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تاریخ انتشار:
پدال نیوز- گروه صنعتی ایران خودرو در راستای عمل به نهضت داخلی سازی قطعات ، پروژه های متعددی تعریف و در دست اجرا دارد . این با خروج شرکای خارجی از کشور و انصراف از ادامه هرگونه فعالیت و همکاری، به تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی قطعات برای ادامه روند تولید خودرو شد. برای دستیابی به این هدف، پروژه هایی در قالب میزهای داخلی سازی وزارت صمت و خارج از میز تعریف شد.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خبرآنلاین، در مجموع می توان گفت ایران خودرو توانسته کاهش ارزبری 227  طی سال‌های 98 و 99 را هم زمان با پیوستن به نهضت ساخت داخل محقق سازد. .گروه صنعتی ایران خودرو در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، 128 پروژه داخلی‌سازی قطعات با فناوری بالا را در دستور کار قرار داده که با تحقق آن، سالانه 133 میلیون یورو کاهش ارزبری محقق خواهد شد.درسال جاری  با همت سازندگان  ، 59 میلیون  قطعات خرید خارجی ساپکو ،40 میلیون یورو قطعات خرید خارجی سازندگان ، 26 میلیون یورو مربوط به خودکفایی مواد اولیه و هفت میلیون یورو نیز برای داخلی سازی قالب و ابزار محقق خواهد شد. این گروه صنعتی به منظور تداوم نهضت داخلی‌سازی قطعات، در نظر دارد بخشی از فروش اموال و دارایی‌های غیر مولد خود را در سال جاری  به این امر مهم اختصاص دهد.این خودروساز مانند سایر شرکت های فعال در صنعت خودروسازی، در سالهای گذشته از جمله سال 99 با دشوارهای زیادی که نتیجه تداوم تحریم ها بود، مواجه شد. اما با تکیه بر توان علمی متخصصان و مدیریت مدبرانه توانست، به دستاوردهای چشم گیری از جمله تولید خودروهای جدید و موتور سیلندر ملی در دوران تحریم دست یابد. شرکت های خودروساز در ایرانِ سال 97، با آغاز دور تازه تحریم‌ها با افت تیراژ مواجه شد، به طوری که آمار تولید آن نسبت به سال 96 نزدیک به 40 درصد افت کرد. در سال 99 خودروسازانی چون شرکت ایران خودرو توانست با تکیه بر نهضت داخلی سازی سطح تولید خود را افزایش دهد.

از دیگر دستاوردهای ایران خودرو در دوران تحریم، حذف خودروهای قدیمی از جمله و پژو بنزینی (از ابتدای تیرماه) از خود تولید وبه دنبال آن تولید خودروهای جدید با تکیه بر ظرفیت های داخلی بود. به عنوان مثال، در پروژه خودروی k132 بعد از ترک پژو توسط متخصصان ایرانی در شرکت ایران خودرو کلید و خودروی تارا متولد شد. خودرویی که نزدیک به 130 شرکت داخلی در زمینه تولید قطعات آن به صورت داخلی فعال هستند.

ایران خودرو پیشگام در تولید خودروهای جدید و داخلی سازی قطعات با فناوری پیشرفته


در همین رابطه، علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس گفته: «ایران خودرو، در شرایط تحریم های بین المللی دستاوردهای بسیار مطلوبی داشته و با افزایش 35 درصدی تولید در سال گذشته، از تحریم ها عبور کرده، تولید 505 هزار دستگاه خودرو با فاصله معنادار از سایر خودروسازان ‌بیانگر توانمندی‌های این شرکت است . توانایی ایران خودرو در رسیدن به این رقم تولید بیش از هر چیز مبین این واقعیت است که اگر مدیران یک مجموعه با هم همکاری و تعامل داشته و دست به دست هم دهند، می توانند کارهای بزرگی رقم بزنند.» یکی دیگر از دستاوردهای ایران خودرو در شرایط تحریم‌، ساخت نخستین پیشرانه سه سیلندر ملی است که پس از خروج شرکت های خارجی، با تکیه بر توانمندی های داخلی در تاریخ 29 دی‌ماه 99 رونمایی شد. کاهش مصرف سوخت به پنج لیتر در هر 100 کیلومتر، کاهش انتشار آلایندگی و رسیدن به اهداف استانداردی محیط‌زیست، استفاده بهینه از زیرساخت سوخت پاک گاز طبیعی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از اثرات مضر آن و همچنین ایفای تعهدات ملی و بین‌المللی، چهار ویژگی کلی این طرح با 95 درصد ساخت داخل است. در سالی که گذشت، امضای سه میثاق نامه با قطعه سازان داخلی با هدف افزایش تیراژ و عرضه خودرو به بازار صورت گرفت تا سازندگان داخلی در این جنگ نابرابر اقتصادی با همت و پشتکار مثال‌زدنی خود، دوشادوش  ایران خودرو در مسیر توسعه صنعت خودروی کشور گام بردارند.بر مبنای سند نقشه راه محصول و پلتفرم، به منظور کاهش وابستگی به منابع تامین خارجی و تقویت برندهای داخلی مقرر شد، با تداوم روند طراحی و توسعه محصولات جدید با برند ایران خودرو، سهم برند برندهای خارجی در سبد محصولات کاهش و سهم محصولات برند ایران خودرو طی سال های آتی تا70 درصد افزایش یابد.همچنین میثاق نامه  تولید  8200 دستگاه خودروی تجاری با بیش از 90 درصد تولید داخل در سال جاری، با حضور بیش از 150 سازنده کشور امضا شد . اتوبوس با 58 هزار یورو ارزبری شروع شدکه در پایان سال گذشته به 44 هزار یورو کاهش یافت، برنامه امسال نیز رسیدن به ارزبری 33 هزار یورو برای تولید هر دستگاه اتوبوس است. ایران خودرو دیزل امسال با برنامه خودکفایی دوهزار میلیارد تومانی، گامی بزرگ در راستای تعمیق داخلی سازی خودروهای تجاری بر می دارد که در تاریخ این حوزه بی سابقه است.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head