نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۳
کد خبر: ۱۳۸۸۵۸
2021 April 06 - ۱۴:۵۹ - ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ تاریخ انتشار:
/پاسخ های مدیر عامل
پدال نیوز: تیم کوک، مدیر عامل اَپل چند ایما و اشاره به برنامه های این کمپانی در مورد خودران داشت و نظر خود را در باره تسلا و ایلان ماسک ابراز کرد.
به گزارش پدال نیوز، بعد از انتشار شایعات بازگشت اَپل به عرصه رقابت تولید خودروهای برقی بدون راننده [خودران] انتظار می رفت که مدیر عامل این شرکت واکنش نشان دهد. بیش از یک دهه است که این کمپانی افتان و خیزان در این عرصه تلاش می کند و همیشه به دنبال خودرو با برند خودش بوده است.

در همین اواخر هم شایعه نهایی شدن معامله بین اَپل و هیوندایی-کیا منتشر شد که هیوندایی-کیا آب پاکی را ریخت و گفت هیچ گفت و گویی بین دو شرکت در جریان نیست.

تیم کوک Tim Cook‌ مدیر عامل اَپل در مصاحبه ای که در باره پادکست Sway در نیویورک تایمز داشت گفت: «از دیدگاه من، خودران به خودی خود یک فناوری اصلی و مستقل از سایر فناوری ها است. اگر چند گام قبلی را نگاه کنید، خودرو به نوعی رُبات محسوب می شود. خودروی خودمختار [بدون نیاز به راننده] یک ربات است. به همین دلیل کارهای زیادی می شود در این حوزه انجام داد. و خواهیم دید که اَپل چه کارهایی انجام داده؛ ما در داخل سازمان خودمان، خیلی از مسائل را مورد پژوهش و تحقیق قرار داده ایم. خیلی از این کارها رنگ روز را ندیدند [جنبه عملی پیدا نکردند]؛ نمی گویم که هیچکدام از این کارها رنگ روز را نخواهند دید.»

در این مصاحبه از وی سؤال شد که آیا اَپل روی خودرو با برند یا فناوری خودش کار می کند یا نه، تیم کوک از ابراز عقیده خودداری کرد. اما در جواب گفت: «ما عاشق این هستیم که سخت افزار، نرم افزار و خدمات را با هم یکپارچه کنیم و نقاط تلاقی آنها را بیابیم چون باور داریم که جادو در همین نقاط تلاقی اتفاق می افتد. برای همین هم هست که ما عاشق چنین کاری هستیم. ما دوست داریم که هسته اصلی فناوری مال خودمان باشد.»

خیلی وقت است که همه منتظرند ببینند که اَپل چه طور وارد عرصه کسب و کار خودرو می شود؛ آیا خودروی خودش را با برند خودش عرضه می کند یا آن که با همکاری خودروسازان دیگر فناوری اش را عرضه می کند. شواهد نشان می دهد که برنامه هایی دارد. برای مثال اَپل در سال 2019 استارت آپ درایو دات آی Drive.ai‌ را تصاحب کرد تا بخش مهندسی خود را تقویت کند.

اگر اَپل موفق به عرضه ی خودران شود، رو در رو مقابل تسلا قرار خواهد گرفت مخصوصاً که این تولیدکننده خودروهای برقی همواره در حال بهبود امکانات، برای رسیدن به وضعیت خودران است. در سال 2018 اَپل داگ فیلد Doug Field را استخدام کرد که تا پیش از آن قائم مقام ارشد مهندسی در تسلا بود. حدس وگمان همه هم این بود که قصد اَپل حضور در عرصه ی خودران ها است. این اولین و آخرین باری نبود که اَپل کارکنان سابق تسلا را به استخدام در آورد. به عنوان نمونه پیش از داگ فیلد، مایکل شووکوش را استخدام کرده بود که الان مدیر ارشد مهندسی برای پروژه های خاص گروه اَپل است.

حتی خود ایلان ماسک،‌ مدیر عامل تسلا سال گذشته گفته بود که خیلی تلاش کرده است کمپانی اَپل را متقاعد کند، تسلا را بخرد اما تیم کوک هرگز حاضر به برگزاری نشست با ایلان ماسک نشده است. با این حال تیم کوک با احترام در مورد ایلان ماسک اظهار نظر می کند و در این مصاحبه هم گفته است: «می دانید، من تا به حال با ایلان صحبت نکرده ام، هر چند تحسین و احترام خاصی برای او و کمپانی ای که ساخته است قائل هستم. به نظر من تسلا کار باورنکردنی انجام داده و نه فقط در حوزه خودروهای برقی پیشتاز و پیشگام است بلکه این پیشرو بودن را برای مدت طولانی حفظ کرده است. برای همین هم قدردانی و احترام زیادی برای آنها قائلم.»

هیچ خودروسازی تا به حال به سطح5 یعنی خودران کامل تاکنون دست نیافته است. خودران ها را به 6 سطح تقسيم بندي مي كنند كه از صفر شروع مي شود. سطح 0: هيچ كاري خودكار انجام نمي شود؛ سطح1: خودران به كمك راننده نیاز دارد؛ سطح2: بدون نیاز به راننده حرکت می کند اما به توجه راننده نیاز دارد؛ سطح3: خودران عمل می کند اما مسئولیت همچنان با راننده است؛ سطح4: سطح بالايي از خودران که به دخالت راننده نیاز ندارد اما همچنان مسئولیت با راننده است؛ سطح5: خودران كامل که امکان بروز حادثه در آن به صفر رسیده است.

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head