نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹
کد خبر: ۱۳۷۹۴۴
2021 March 08 - ۰۹:۰۲ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
کنترل اختلاف ۴۰ درصدی قیمت ورق فولادی با عرضه در بهین یاب/
پدال نیوز: در حالی براساس تازه ترین تصمیم مسئولان وزارت صمت، قطعه سازان ملزم به خرید ورق مورد نیاز از طریق سایت بهین یاب شده اند که فولادسازان معتقدند با این اقدام می توان مانع از سفته بازی در بازار ورق های فولادی شد.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار ، گلایه قطعه سازان از کمبود سهمیه مواد اولیه از یک سو و واسطه گری در بازار مواد اولیه، این روزها اختلاف قیمت های فاحش را رقم زده است.این شرایط در حالیست که نوردکاران نیز متهم به عرضه اندک شده اند اما در همین حال بررسی ها از تخلف هایی در این زمینه حکایت دارد. به طوری که گفته می شود ورق های مورد نیاز خودروسازان در بازار آزاد به فروش می رسد و این امر نارضایتی قطعه سازان را رقم زده است.

براین اساس، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) در نامه ای خطاب به مدیران عامل دو شرکت بزرگ خودروسازی از تمدید تخصیص سهمیه ورق مورد نیاز آنها تا پایان فروردین ماه 1400 خبر داد.

در جلسه 13 اسفند ماه که با حضور سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی برگزار شد، مقرر شد مهلت زمانی تخصیص ورق خودروسازان به صورت عرضه اختصاصی متناسب با سهمیه مورد نیاز، برای فروردین ماه سال آینده(یک دوره) تمدید شده و پس از آن تمام خودروسازان و قطعه سازان موظف هستند برای تامین ورق مورد نیاز خود از طریق دریافت کد بورسی و ثبت نام در سامانه بهین یاب اقدام کنند .

سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به تصمیم اخیر مبنی بر فروش ورق های فولادی مورد نیاز صنعت خودرو از طریق سایت بهین یاب اظهار می کند: گزارش های پیشین نشان می دهد که سهمیه های دریافت شده برای استفاده در خطوط تولید خودروسازان در بازار آزاد به فروش رسیده است.

وی با اشاره به اختلاف قیمت ورق های فولادی عرضه شده در بورس کالا با بازار آزاد می افزاید: به دلیل این اختلاف قیمت سودی نصیب مصرف کننده نهایی نمی شد، بنابراین بر اساس مذاکراتی که صورت گرفت مقرر شد، از این پس عرضه ورق های فولادی تنها با ثبت نام در سایت بهین یاب امکانپذیر باشد.

وی ادامه می دهد: براین اساس از این پس شرکت ها ملزم به ثبت نام در سایت هستند و یا شرکت های بزرگ بر اساس نیاز شرکت های کوچک قادر به خرید ورق مورد نیاز با یک کد و تقسیم آن نسبت به نیاز این شرکت ها خواهند بود.

این فعال صنعت فولاد تاکید می کند: مسئولان وزارت صمت و سایت بهین یاب نیز موظف هستند تا میزان عرضه محصول تولیدی را گزارش و اعلام کنند تا در اختیار چه شرکتی قرار گرفته تا با تکیه بر این روش راه های زنجیره سودجویی به صورت کامل بسته شود.

شهرستانی یادآور می شود: بررسی ورق های موجود در بازار و کدهای رهگیری رول های ورق های فولادی نشان می داد که برخی از ورق ها از سهمیه های خودروسازان بوده که به جای قرار گرفتن در خطوط تولید، وارد بازار آزاد شده است.

وی ادامه می دهد: در همین حال گلایه قطعه سازان مبنی بر عدم تخصیص کافی ورق نیز مزید بر علت شد تا کار تخصیص سهیه ورق های فولادی با نظارت بیشتری انجام شود چرا که فعالان این حوزه تاکید داشتند که به دلیل کمبود سهمیه، ناگزیر از تامین ورق از بازار آزاد هستند اما در همین حال بازرسی انبارها نشان از فروش سهمیه در بازار آزاد حکایت داشت.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اظهار امیدواری از این که امید است با این اقدام شاهد کاهش قیمت هایی باشیم که به دست مصرف کننده می رسد، تصریح می کند: در صورت اجرای درست، این طرح می تواند منجر به کنترل قیمت ها و کاهش آن در بازار شود این در حالیست که پیش از این با مدل عرضه قبلی،قیمت ورق فولادی به جای ۱۵ هزار تومان، ۲۵ هزار تومان خرید و فروش می شد که اختلاف قیمت ۴۰ درصدی را شاهد بودیم.

به نظر می رسد با افتتاح کارخانه نورد گرم فولاد مبارکه که به یکی از مهمترین تامین کنندگان ورق فولادی تبدیل خواهد شد، میزان عرضه این محصول استراتژیک متعادل خواهد شد.انتهای پیام/
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head