نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵
کد خبر: ۱۳۷۸۱۶
2021 March 04 - ۱۰:۲۷ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه:
پدال نیوز: رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: هرچند از هر گونه همکاری با خارجی‌ها و حضور آنها در صنایع خودرو و قطعه‌سازی کشور استقبال می‌کنیم، اما انتظار داریم به همت مسوولان، دستاوردهای به دست آمده در حوزه داخلی‌سازی و کاهش وابستگی‌ها حفظ شود.
به گزارش پدال نیوز، محمدرضا نجفی‌منش با اشاره به متضرر شدن صنایع داخلی از خروج یکباره خارجی‌ها از بازار کشورمان متاثر از تحریم‌های آمریکایی، تصریح‌کرد: با این وجود، دستاوردها و برکاتی از این خروج حاصل شده که از جمله آنها ارتقای داخلی‌سازی و ساخت برخی قطعاتی که پیش از این وارد کشور می‌شد، قابل اشاره است.

این مقام صنفی تاکیدکرد: هر چند مسوولان ارشد وزارت صنعت بر ممانعت از ورود قطعات داخلی‌سازی‌شده تاکید دارند، اما می‌دانیم که در بسیاری موارد به دلایلی قوانین و دستورالعمل‌ها در کشور اجرایی نمی‌شود و در این زمینه، تولیدکنندگان داخلی نگرانند.

وی تصریح‌کرد: در همین دوره کمبودها، تحریم و مشکلات نشان دادیم که می‌توانیم کالای ایرانی بسازیم، اما تفکری هم در بین همگان وجود دارد که «مرغ همسایه غاز است» و همواره به خارج از کشور و واردات نظر دارند.

نجفی‌منش خاطرنشان‌کرد: هرچند به برداشته شدن تحریم‌ها و گشایش‌های اقتصادی بسیار امیدواریم، اما در عین حال نگرانیم که به هزار و یک دلیل بخواهند واردات را توجیه و درهای کشور را به روی آن باز کنند.

وی ابراز امیدواری کرد:‌ در فضای مثبتی که با برداشته شدن تحریم‌ها می‌توان به آن امید بست، ضمن حفظ دستاوردها، نیروهای خارجی را در جهت توسعه داخلی و کاهش وابستگی‌ها هدایت کنیم تا شاهد رشد اشتغال و تولید در داخل باشیم.

نهادینه نشدن تحقیق و توسعه

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رشد روزافزون صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی در جهان و مسکوت ماندن فعالیت‌ها در این حوزه در کشورمان ناشی از تحریم‌ها، یکی از کمبودها در این زمینه را نهادینه نشدن موضوع تحقیق و توسعه (R&D) و بی‌توجهی به آن برشمرد.

وی گفت: به‌طور مثال حدود هشت سال پیش یک مدل خودروی برقی در دانشگاه قزوین توسط محققان و مهندسان داخلی ساخته شد، اما هیچ‌گاه به دنبال توسعه آن نرفتیم، زیرا همواره نگاه‌ها معطوف به خارج از کشور بوده است.

نجفی‌منش یادآور شد: امروز تحولات عظیمی در صنعت خودروسازی جهان از جمله تولید خودروهای برقی و هیبریدی، دیجیتالی شدن خودروها، آلایندگی کمتر محیط زیست و غیره شاهدیم و حتی پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده دست‌کم ۴۰ درصد خودروهای جهان برقی شوند، اما در کشورمان به شدت در این زمینه‌ها ضعف داریم.

وی تاکید کرد:‌ در این مقوله نیازمند آموزش‌های جدید و توسعه هستیم که همکاری مشترک دولت، کارگر و را می‌طلبد.

پیشتر «مهدی صادقی نیارکی»‌ معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس مجوز صادر شده از سوی شورای هماهنگی سران قوا، واردات نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف از مجموع هشت هزار ردیف تعرفه کالایی که به اندازه کافی در کشور تولید می‌شوند، ممنوع است و این ممنوعیت‌ها ادامه دارد.

وی بیان‌داشت: علاوه بر آن، وزارت صنعت درخصوص کالاهایی که به مرحله ساخت داخل می‌رسند از اعضای کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات، حمایت‌های تعرفه ای را تقاضا می‌کند.منبع: ایرنا

انتهای پیام/

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head