نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
کد خبر: ۱۳۵۹۹۴
2021 January 20 - ۱۱:۲۸ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: همکاری مشترک در زمینه تولید خودرو ، هواپیما ، بالگرد و کشتی سازی محور گفت و گوی مقامات ایران و روسیه در همایش مشترک صنعتی - تجاری دو کشور بود.
به گزارش پدال نیوز، همایش ویدئوکنفرانسی صنعتی- تجاری ایران و روسیه با حضور معاونان وزیر صنعت و تجارت ایران و روسیه با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های دوجانبه در تولید خودرو ، هواپیما ، بالگرد ، قطعه سازی و کشتی‌سازی برگزار شد.

«حمید زادبوم» معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت ایران ، «اولگ ریزانتسف» معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه ، کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه و جمعی از مقامات و فعالان حوزه سازمان توسعه و گسترش ، بخش‌های صنعت و تجارت دو کشور در این همایش دیدگاه‌های خود در زمینه راههای تقویت همکاری‌های صنعتی و تجاری بین ایران و روسیه بیان کردند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در این همایش گفت: از افزایش مبادلات بازرگانی میان ایران و روسیه در سال گذشته خرسندیم و امیدواریم با توجه به ظرفیت های بزرگ دو کشور، مبادلات بازرگانی دوجانبه افزایش بیابد.

وی خطاب به معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه، به مسوولیت خود و این مقام روس برای توسعه همکاریهای بازرگانی دو کشور اشاره کرد و گفت: ما دو نفر به عنوان دو مقام مسوول و میهن دوست باید طوری کار کنیم که از ما به نیکی یاد شود و بتوانیم در مسیر توسعه همکاریهای ایران و روسیه گام های موثر برداریم.

زادبوم ابراز امیدواری کرد که با همکاری طرف های ایرانی و روسی، چنین محدودیت هایی در اقلام صادراتی بوجود نیاید.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که ششمین نشست کارگروه تجاری و صنعتی ایران و روسیه به صورت حضوری برگزار شود.

«اولگ ریزانتسف» معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه نیز گفت: طرف روسی برای گفت و گوهای سازنده با طرف ایرانی امیدوار است.

وی افزود: همایش امروز را به عنوان عنوان مقدمه ای برای برگزاری جلسه گروه کاری صنعت روسیه در چارچوب کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه می دانم.

ریزانتسف گفت: ما انتظار داریم رونمایی های (از طرح ها) که امروز از طرف شرکت های دو کشور صورت گرفت منجر به توافق مشخص شود و در متن صورت جلسه گروه های کاری ثبت شود.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی :در این نشست با ارائه پیشنهاد تشکیل هلدینگ‌های مشترک تجاری و صنعتی با هدف بهره مندی بهینه از کریدور سبز گمرکی به وزارت صنعت و تجارت روسیه گفت : همکاری مشترک هلدینگ‌های دو کشور می‌تواند نقش مهمی در توسعه مراودات بازرگانی بین ایران و روسیه داشته باشد .

 وی تولید مشترک خودرو و قطعه سازی ، تبادل تجربه ، تحقیق و پژوهش در زمینه نوآوری های مربوط به طراحی و ساخت خودروهای سنگین ، از جمله اتوبوس ، کامیون و خودرو سواری، بازاریابی و سرمایه گذاری مشترک ، را از دیگر ظرفیت‌های موجود برای همکاری مشترک عنوان کرد.

کاظم جلالی توسعه تجارت، ترانزیت و حمل و نقل را یکی دیگر از زیرساخت‌های مهم برای همکاری عنوان کرد و گفت : تکمیل کریدور شمال جنوب ، تقویت ناوگان دریایی و حمل و نقل ترکیبی ، شامل حمل و نقل جاده ای - ریلی - دریایی ، میتواند در تسهیل تجارت بین دو همسایه مهم باشد.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران ، توسعه بنادر و استفاده از کشتی‌های باری ، فعالیت مشترک در زمینه تولید هواپیما و بالگرد از دیگر ظرفیت‌های قابل توجه برای همکاری برشمرد.

جلالی توسعه تجارت، ترانزیت و حمل و نقل را یکی دیگر از زیرساخت‌های مهم برای همکاری عنوان کرد و گفت : تکمیل کریدور شمال جنوب ، تقویت ناوگان دریایی و حمل و نقل ترکیبی ، شامل حمل و نقل جاده ای - ریلی - دریایی ، می تواند در تسهیل تجارت بین دو همسایه مهم باشد.

در همایش امروز طرف های ایرانی و روس در چارچوب چهار گروه کاری شامل هواپیماسازی، کشتی سازی، خودروسازی و تجارت مواد غذایی امکان توسعه همکاریهای دوجانبه در این حوزه ها را بررسی کردند.

یک مقام مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت معاونت فناوریهای ریاست جمهوری ایران نیز در همایش ویدئوکنفرانسی صنعتی-تجاری  ایران و روسیه نیز به پنج مورد توافق شده در این همایش اشاره کرد.

وی افزود: ما توافق کردیم از سازمان هواپیمایی روسیه درباره روش واگذاری هواپیماهای روسی و ابعاد مالی، خدماتی و آموزشی سوال شود. همچنین به منظور شناساندن هواپیمای ایلیوشین-114 به منظور استفاده در ایران و راندمان آن در فرودگاه های کشورمان اقدام شود.

مقام ایرانی گفت: طرف ایرانی پیشنهاد داد تا همه قطعات هواپیمای مسافربری روسی سوپرجت-100 در روسیه تولید شود.

در زمان حاضر حدود 10 درصد قطعات هواپیماهای مسافربری روسی سوخو سوپرجت-100 توسط شرکت های غربی تولید و به روسیه واگذار می شود و به همین دلیل روسها در تحویل این هواپیما به ایران در گذشته با مشکل برخورد کرده اند.

به گفته مقام ایرانی پیشنهاد شده است که طرف های ایرانی و روس در تولید موتور هواپیما بویژه موتورهای د-30 و ایل -76 و ایل-117 همکاری کنند.منبع: ایرنا

انتهای پیام/
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head