نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
کد خبر: ۱۳۵۷۲۴
2021 January 13 - ۱۲:۰۶ - ۲۴ دی ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
مازاد تولید قطعه در کشور وجود دارد/ تامین نقدینگی مشکل اصلی قطعه سازان
پدال نیوز: رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: هیچ کمبودی در تولید قطعه وجود ندارد و حتی مازاد تولید هم داریم.
به گزارش پدال نیوز، محمدرضا نجفی منش درباره آخرین وضعیت صنعت قطعه سازی کشور اظهار کرد:در حال حاضر عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان، یکی از مشکلات مهم این حوزه است. خودروسازان از پرداخت پول به قطعه سازان جلوگیری می کنند و همین امر می تواند باعث بروز مشکلاتی در این راستا شود.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی بیان کرد: هیچ کمبودی در تولید قطعه در داخل کشور وجود ندارد حتی مازاد تولید هم وجود دارد، بازار به موقع مطالبات را پرداخت می‌کند اما خودروسازان مطالبات  قطعه سازان را پرداخت نمی‌کنند و همین عامل باعث بروز مشکلات نقدینگی برای آنها شده است.

نجفی منش با بیان اینکه صنعت قطعه سازی مشکل نقدینگی دارد و می توان گفت که رسما این صنعت قفل شده است، ادامه داد: قطعه سازان مجبور هستند مواد اولیه را به صورت نقد خریداری کنند و اما فروش آن به صورت نقد نیست. گاهی حتی برای خرید مواد اولیه باید از قبل پیش پرداخت شود و تامین کننده مواد اولیه داخلی نیز نسبت به فروش مواد به صورت مدت دار اقدام نمی‌کند.

او ادامه داد: پتروشیمی، فولاد مبارکه یا مس مواد خود را در بورس کالا به فروش می‌رسانند یا مبلغ را به صورت پیش پرداخت دریافت و سپس نسبت به ارائه مواد اولیه اقدام می‌کنند. قطعه سازان با این شرایط به مشکل برخورد کرده اند،در حال حاضر بیشتر تامین کنندگان مواد اولیه دولتی هستند و همین امر مشکلاتی ایجاد کرده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با بیان اینکه بخشی از مشکل نقدینگی قطعه سازان و خودروسازان بالا رفتن نرخ نهاده‌های تولید است، گفت: به ازای واحد تولید در سال گذشته یا دو سال پیش میزان به مراتب کمتری نقدینگی نیاز بود بنابراین نقدینگی مورد نیاز تولیدکننده از اوایل سال گذشته تاکنون سه برابر شده در صورتی که این نقدینگی را کسی تامین نکرده و بانک‌ها نیز نسبت به شروع دوباره عملکرد انقباضی اقدام کرده اند.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head