نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
کد خبر: ۱۳۳۳۶۶
2020 November 24 - ۰۹:۰۴ - ۰۴ آذر ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
"طرح ساماندهی" زیر ذره بین/
پدال نیوز: آزادسازی واردات خودرو بر اساس طرح ساماندهی صنعت خودرو و با تکیه بر انتقال ارز بدون ذکر منشا و همچنین سرمایه ایرانیان مقیم خارج در حالی مورد تاکید قرار گرفته که فعالان این حوزه معتقدند حتی در صورت اجرایی شدن نیز دست کم تا مهرماه سال آینده هیچ خودرویی وارد کشور نخواهد شد ضمن آن که برخی از فعالان حوزه واردات دیگر تمایلی به ورود این حوزه نخواهند داشت
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، طرح ساماندهی صنعت خودرو هرچند بندهای اندکی دارد اما همان بندهای محدود، این روزها حاشیه های زیادی به همراه دارد به طوری که اجرای این طرح جنجالی را با ابهاماتی مواجه کرده است.

به گفته مسئولان تدوین کننده طرح «ساما‌ندهی بازار خودرو» با اجرایی شدن این طرح از این پس محدودیتی برای وارد کردن خودرو به کشور وجود ندارد و واردکنندگان می‌توانند از محل ارز حاصل از صادرات نفت، قطعه، خودرو و ارز بدون منشا، خودرو وارد کنند به طوری که مشخصات خودروهای مجاز برای واردات توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین خواهد شد.

این در حالیست که پیش از این انجمن واردکنندگان خودرو با ارایه پیشنهاد 9 بندی، خواستار آزادسازی واردات بدون انتقال ارز و با تکیه بر ارز ایرانیان مقیم خارج شده بود که دولت توجهی به آن نکرد و حال این پیشنهاد  در قالب طرح ساماندهی صنعت خودرو پیش بینی شده است. هرچند که فعالان حوزه واردات معتقدند با وجود آزادسازی هم این امر به راحتی امکانپذیر نخواهد بود.

مجلسی ها تاکید دارند که اثرات اجرای این طرح به زودی خود را در بازار نشان می دهد اما به اعتقاد دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در صورت آزادسازی واردات هم دست کم تا مهر سال آینده هیچ خودرویی امکان ورود به کشور را نخواهد داشت.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به امکان آزادسازی واردات خودرو با تکیه بر ارز منشا و همچنین ارز ایرانیان مقیم خارج در طرح ساماندهی صنعت خودرو می گوید: به طور قطع این طرح اجرایی نخواهد شد چرا که این اعتقاد وجود دارد پیش بینی این بند در طرح ساماندهی گفتاردرمانی است و در عملیات اجرایی دستگاه های اجرایی با توجه به انباشت قوانین و مقررات غیر قابل اجرا، توان انجام آن وجود ندارد.

وی می افزاید: اگر از فردا امکان آزادسازی واردات فراهم باشد در مرحله نخست باید تاییدیه استاندارد ، سپس محیط زیست و شماره گذاری پلیس راهور دریافت شود که دریافت این تاییدیه ها بیش از 6 ماه زمان نیاز دارد بنابراین با تصویب این طرح و انجام همکاری، واردات از مهرماه سال آینده از سر گرفته خواهد شد.

دادفر با بیان این که نگاه به مقوله خودرو در حوزه تولید و تجارت باید به صورت به هم پیوسته و جامع باشد، تصریح می کند: نمی توان با جدا کردن یک بخش اقدام به تدوین یک نسخه شفابخش برای همه بخش ها کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با اشاره به تعطیلی سه ساله شرکت های واردکننده و از دست رفتن تعداد زیادی از نیروی انسانی این شرکت ها اظهار می کند: در صورت آزادسازی واردات از همین امروز، بخشی از این شرکت ها به هیچ عنوان تمایلی برای حضور دوباره در بازار ندارند حتی با وجود صاحب برند بودن؛ در همین حال سازمان ملی استاندارد تاییدیه استاندارد را تنها به شرکت های نمایندگی ارایه می کند نه به اشخاص.

وی ادامه می دهد: بنابراین در این بازار جدید که برخی از نمایندگی ها حاضر به فعالیت دوباره نیستند، برخی خودروها دیگر وارد نخواهد شد و در این شرایط عده ای که تمایل به ادامه کار دارند برای دریافت مجوز نمایندگی باید به استاندارد مراجعه کنند زیرا اجازه تمدید مجوزهای قبلی به او داده نمی شود چرا که بر اساس قانون این نمایندگی ها باید تنها اقدام به واردات خودروهایی کنند که یک سال از عمر آن ها گذشته و صفر کیلومتر باشند این در حالیست که همه خودروهای خارجی در مدل 2020 خود تغییراتی در ظاهر و فنی داشته اند که باید مدارک ایمارک این خودروها جهت دریافت گواهی انطباق استاندارد تهیه شود که امکان این امر در زمان تحریم برای شرکت های نمایندگی امکانپذیر نیست و کار بسیار دشواری است.

دادفر می افزاید: پس از طی این مراحله و همچنین مراحل پیچیده استاندارد و محیط زیست شرکت نمایندگی قادر به انجام ثبت سفارش خواهد بود در این شرایط نیز نمایندگی باید نسبت به ایجاد شبکه خدمات پس از فروش و فروش اقدام کند که این امر نیز هزینه مضاعفی نیاز دارد و باید سرمایه زیادی که از سوی دولت از بین رفته دوباره انجام تا وارد مقوله واردات شویم. بنابراین تصمیمی گرفته شد که برای اصلاح آن ها نیاز به صرف زمان و انرژی زیادی است.rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head