نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
کد خبر: ۱۳۰۳۴۷
2020 September 19 - ۰۹:۰۱ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
ایرانیان مقیم خارج بهترین گزینه برای تامین ارز
پدال نیوز: امکان استفاده از ارز ایرانیان مقیم خارج و همچنین منابع ارزی موجود در برخی از کشورها، گزینه هایی است که فعالان صنعت خودرو بر آن تاکید داشته و معتقدند که رفع چالش های صنعت خودرو با تشکیل سبدی از پیشنهادات ارزی بدون ذکر منشا ارز می تواند وضعیت این صنعت را بهبود ببخشد.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، در آخرین جلسه کمیته خودرو با توجه به ضرورت تامین ارز از روش‌های مختلف با هدف تولید حداکثری در صنعت خودرو به منظور افزایش عرضه و ایفای تعهدات، اجرایی شدن تبصره ۲ ماده یک بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات برای صنعت خودرو مورد موافقت نمایندگان بانک مرکزی قرار گرفت. این در حالیست که صنعت خودرو در چند وقت اخیر به واسطه کمبود منابع ارزی و مشکلات مربوط به تامین به موقع ارز، شاهد انباشت محصولات خود در پارکینگ های خودروسازان و همچنین عدم ترخیص قطعات از گمرکات بوده که این امر زیاندهی خودروسازان در سال جهش تولید را رقم زده است. از این رو فعالان این حوزه معتقدند که حتی تصویب این قانون نیز کمکی به صنعت خودرو و قطعه نخواهد کرد چرا که رفع این مشکلات نیاز به تصمیمات بزرگتری دارد.

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی با تاکید بر این که کیک بزرگ کسری تامین ارز صنعت خودرو و قطعه با چند آیتم محدود تامین نمی شود، می گوید: ارز صادرات، ارز نیمایی و یا ارز تهاتری رفع کننده مشکل صنعت خودرو نیست و برای حل مشکل و تحقق جهش تولید در کنار تامین نیاز ارزی باید اجازه دهیم همه گزینه ها در صنعت خودرو مورد استفاده قرار گیرد چرا که این صنعت، تنها صنعت خصوصی است که مورد تحریم واقع شده است.

وی می افزاید: پیشنهاد انجمن اینست که سبدی از روش های مختلف، شامل واردات بدون انتقال ارز بدون ذکر منشا پیش روی صنعت خودرو قرار گیرد چرا که دیگر صنایع تحریم شده شامل نفت، گاز و پتروشیمی همواره مازاد ارزی دارند و همیشه در خارج از کشور ارزی بیشتر داشته و توان بازگشت آن به کشور را ندارند به طوری که فلزات اساسی و پتروشیمی ها با صادرات بالا شاهد مازاد ارزی هستند و ارز مورد نیاز سایر صنایع از جمله خودرو را به صورت تهاتری تامین می کنند .

محبی نژاد با بیان این که در صورت موفقیت نهضت داخلی سازی در صنعت قطعه، نیاز ارزی این بخش کاهش خواهد یافت، تصریح می کند : این نهضت در حال پیشرفت است و با تحقق کامل آن نیاز ارزی کاهش خواهد یافت این در حالیست که نیاز ارزی سالانه صنعت خودرو 4 هزار میلیارد دلار است که پیشنهاد می شود علاوه بر روش هایی که بانک مرکزی مجوز آن را صادر کرده، اجازه واردات بدون انتقال ارز بدون نیاز به ذکر منشا تا یک میلیارد دلار در سال داده شود تا این صنعت توان مقابله با تحریم ها را داشته باشد.

دبیر انجمن صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی ادامه می دهد: به طور قطع واردات از کشورهایی که ارزی در آن ها در اختیار کشور نیست همانند فرانسه، آلمان و یا ژاپن دشوار است و حتی در صورت امکان استفاده ار ارز حاصل از صادرات نیز، هزینه های جابجایی بسیار دشوار خواهد بود.

این فعال صنعت قطعه تاکید می کند: که اگر بانک مرکزی توان یافتن منشا ارز را داشته باشد بدون شک کشورهای تحریم کننده نیز این توان را خواهند داشت بنابراین پیشنهاد انجمن اینست که ارزهای تخت اختیار مردم چه ارزهای ایرانیان خارج از کشور و چه هرگونه ارز موجود در خارج کشور که امکان تهاتر با ریال در داخل وجود دارد، به جای قاچاقچی در اختیار تولید مولد قرار گیرد.rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head