نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
کد خبر: ۱۲۹۸۶۴
2020 September 08 - ۱۳:۰۱ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
تزار جانشین شوالیه در ایران//
پدال نیوز: زمزمه حضور خودروسازان روسی در ایران در حالی از یکی دو ماه گذشته دوباره به گوش می رسد که طبق آخرین اخبار، مذاکرات طرفین به خوبی پیش نرفته و تولید محصولات روسی در خودروسازی کشور فعلا منتفی است.
به گزارش پایگاه خبری پدال نیوز؛ آن طور که مشاور امور بین الملل سازمان توسعه تجارت اعلام کرده، در مذاکرات با هیات اوراسیا، مقرر شد، موضوع همکاری‌های خودرویی ایران و روسیه از قالب گفت و گوهای رسمی خارج و به خودروسازان دو کشور سپرده شود. به گفته میرهادی سیدی، خودروسازان ایرانی و روسی مذاکراتی را با یکدیگر انجام داده اند، اما پیشرفت محسوسی (مبنی بر توافق همکاری) حاصل نشده است. اظهارات این مقام مسوول در شرایطی است که پیش تر از قول وی عنوان شده بود ایران و روسیه همکاری خودرویی مشترک خود را آغاز خواهند کرد. سیدی اما این خبر را تکذیب و ناشی از برداشت اشتباه رسانه ها دانسته است.

اما هرچند مشاور امور بین الملل سازمان توسعه تجارت، آغاز همکاری خودرویی ایران و روسیه را تکذیب و از عدم توافق صحبت به میان آورده، با این حال منابع خارجی نیز به احتمال حضور روس ها در صنعت خودرو ایران اشاره کرده اند. چندی پیش، در گزارشی که موسسه معتبر فیچ درباره آینده خودروسازی کشور منتشر کرد، عنوان شد خودروساز بزرگ روسیه در راه ایران است. طبق این گزارش، مذاکراتی میان ایرانی ها و مسوولان شرکت آوتوواز روسیه انجام و این برند روسی همکار آینده صنعت خودرو ایران خواهد شد. این گزارش البته به احتمال گسترده تر شدن همکاری چینی ها با خودروسازی ایران نیز اشاره داشت، با این حال تاکید اصلی آن روی آوتوواز روسیه بود. آوتوواز که بزرگترین خودروساز روسیه به شمار می رود و محصول معروف آن نیز لادا نام دارد، در طول عمر خود با خودروسازان مشهوری مانند فیات و رنو همکاری داشته و پیش تر نیز نام آن برای حضور در صنعت خودرو ایران مطرح شده بود. حتی پس از آنکه رنو به دلیل تحریم ها از ایران رفت، اخباری مبنی بر حضور آوتوواز (به عنوان شریک رنو) در ایران منتشر و عنوان شد خودروساز فرانسوی در پشت پرده این ماجرا قرار دارد. حالا نیز پس از ماه ها که خبری از همکاری خودرویی ایران و روسیه نبود، بحث حضور آوتوواز در کشور دوباره مطرح شده است. البته در حال حاضر خبر روز، مربوط به همکاری یکی از شرکت های بخش خصوصی صنعت خودرو کشور با روس ها مبنی بر تولید یک پیکاپ است. این در حالی است اصل مطلب، به حضور آوتوواز روسیه در ایران و همکاری با یکی از دو خودروساز بزرگ داخلی مربوط می شود. آیا همکار استراتژیک جدید خودروسازی ایران، یک روس است؟ آیا آوتوواز قرار است جای خالی امثال پژو و رنو را پر کند؟ باید منتظر ماند و دید.// خودرونامه
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head