نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
کد خبر: ۱۲۸۳۶۵
2020 August 04 - ۱۶:۰۵ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
کارشناس حوزه انرژی:
پدال نیوز- کارشناس حوزه انرژی گفت: طرح تخصیص مبلغی معادل ۴۰ لیتر بنزین به هر ایرانی طرحی غیرکارشناسی و عوام فریبانه است که هزینه‌های سرسام آوری به بودجه کشور وارد می‌کند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از میزان، حسن مرادی با اشاره به طرح مجلس برای اختصاص معادلی ریالی 40 لیتر بنزین به هر ایرانی اظهار کرد:طرح تخصیص مبلغی معادل 40 لیتر بنزین به هر ایرانی طرحی غیر کارشناسی و عوام فریبانه است که هزینه‌های سرسام آوری به بودجه کشور وارد می‌کند، زیرا نحوه تخصیص این سهمیه مشخص نیست.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: تخصیص به شکل ریالی این طرح چه ارتباطی با بنزین و حامل‌های انرژی دارد؟ حتی اگر در این طرح تخصیص به صورت سهمیه بنزین صورت می‌گرفت بازهم فشار مضاعفی را به وزارت نفت وارد می‌کرد و شاهد صف‌های خرید و فروش بنزین بودیم.

وی ادامه داد: اجرای این طرح با هدف‌هایی مانند عدالت اجتماعی توجیه پذیر نیست چرا که راه‌های بهتر برای توزیع عادلانه ثروت در کشور وجود دارد و استفاده از این روش‌های منسوخ نتیجه مثبتی را به همراه نخواهد داشت.

این کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد: اگر مجلس به دنبال افزایش مبلغ یارانه‌های مردم است نباید از بنزین را دستمایه تصمیم خود قرار دهد، زیرا منابع حاصله از فروش بنزین برای پاسخگویی به این هزینه‌ها کافی نیست.

وی تصریح کرد: برای حمایت از اقشار دهک پایین بهتر است شیوه‌های دیگری را امتحان کرد و توزیع سوخت به بهانه حمایت از قشر محروم روش منسوخی است.

مرادی بیان کرد: عدالت اجتماعی مفهومی گسترده و چند وجهی است که نمی‌توان با توزیع سوخت به عدالت اجتماعی رسید، باید با استفاده از شیوه‌های دیگر نسبت به توزیع عادلانه ثروت اقدام کرد.

گفتنی است؛ احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی روز گذشته از طرحی در مجلس خبر داد که در صورت اجرای آن معادل ریالی 40 لیتر بنزین به هر ایرانی تخصیص خواهد یافت.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: این سهمیه سوخت ارتباطی با سهمیه بندی بنزین ندارد و به هر ایرانی تعلق می‌گیرد و دریافت این سهمیه منوط به داشتن خودرو نیست.

وی ادامه داد: مبنای قیمت گذاری و میزان دریافتی مردم بر اساس فوب خلیج فارس است امکان افزایش و یا کاهش آن وجود دارد.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head