نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
کد خبر: ۱۲۶۸۲۵
2020 July 03 - ۱۰:۱۳ - ۱۳ تير ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
نکته فنی 12 تیر ماه ؛
پدال نیوز: سیستم ترمز از مجموعه ای از قطعات تشکیل شده است که کالیپر ترمز یکی از آن‌ها است. اما کالیپر ترمز چیست و چند نوع دارد؟
به گزارش پدال نیوز، کالیپر ترمز به زبان ساده مانند یک گیره است که قسمتی از دیسک خودرو را در بر می‌گیرد و به وسیله اصطکاک لنت با دیسک، موجب کاهش سرعت خودرو می‌شود.

این قطعات به بدنه سیلندر چرخ متصل می‌شوند و  دارای دو نوع ثابت و شناور هستند.

کالیپر ثابت

این نوع کالیپر دارای پیستون‌های در هر دو طرف است و نیروی یکسان به هر دو لنت وارد می‌کند. بسته به ساختار کالیپر، این قطعه می‌تواند یک، دو یا چند پیستون داشته باشد. یکی از مزیت‌های کالیپر ثابت این است که پیستون‌های بیشتری می‌توان برای آن قرار داد و قابلیت ترمزگیری افزایش می‌یابد. کالیپرهای ثابت بزرگتر و سنگین تر از کالیپرهای شناور هستند و گرمای بیشتری را جذب و هدایت می کنند. همچنین مقاومت بیشتری در برابر ترمز های شدید و مکرر و چسبندگی لنت از خود نشان می‌دهند.

کالیپر شناور

کالیپر شناور کم هزینه‌تر و سبک‌تر از کالیپر ثابت است و همچنین به قطعات کمتری نیازمند است. این نوع معمولا دارای یک یا نهایتا دو پیستون هستند.

پیستون در یک طرف کالیپر قرار دارد و و فشار وارده از سوی سیلندرها به آن وارد می‌شود و با ساییده شدن بنت به دسک خودرو متوقف می‌شود.

شما از ما بپرسید!

*** گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head