نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۹
کد خبر: ۱۲۶۷۸۹
2020 July 02 - ۱۱:۲۲ - ۱۲ تير ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
قطعات تحریمی سر سفره میز تعمیق
پدال نیوز: روز گذشته در حالی مشارکت ۳۷ قطعه ساز در چهارمین میز ساخت داخل قطعی شد تا بر اساس آن صرفه جویی ارزی ۷۰ میلیون یورویی محقق شود که قطعه سازان در سه میز گذشته از عدم اجرایی شدن مشوق های پیش بینی شده با هدف ترغیب قطعه سازان در این میزها گلایه مند بودند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، نهضت داخلی سازی صنعت قطعه که از یک سال پیش کلید خورده بود روز گذشته چهارمین میز آن با انعقاد قراردادهای جدید وارد فاز اجرایی شد که با گفته فعالان این حوزه، قرار است برخلاف سه میز گذشته، شاهد اجرایی شدن مشوق های اجرایی این نهضت باشیم.

مهدی مطلب زاده، نایب رییس انجمن صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی در این خصوص می گوید: ایران خودرو موافقت خود را با مشوق های میزهای داخلی سازی اعلام کرده اما مذاکرات در این خصوص با سایپا همچنان ادامه دارد و این گروه خودروسازی اعلام کرده که مشوق ها در این زمینه را به زودی اعلام خواهد کرد.

وی در تشریح برخی از این مشوق ها اظهار کرد: خرید در زمان مستهلک شدن سرمایه گذاری بر مبنای فوب قطعات خارجی، عدم انتخاب سورس جدید و تک سورس بودن قطعات، پرداخت نقدی یک ماهه مطالبات، خرید از یک سورس و انعقاد قرارداد برای بازگشت دوره سرمایه بخشی از مشوق های پیش بینی شده در میز چهارم داخلی سازی است چرا که عدم تک سورسی، منجر به افزایش هزینه می شود.

مطلب زاده با بیان این که ضمانت اجرایی این مشوق ها تنها قرارداد منعقد شده خواهد بود، تصریح می کند: میز چهارم داخلی سازی حدود 56 مجموعه قطعه را شامل می شود که با مشارکت 37 قطعه ساز اجرایی خواهد شد که در مجموع قراردادی معادل 1100 میلیارد تومان خواهد بود که کاهش ارزبری حدود 70 میلیون یورویی خواهد داشت.

نایب رییس انجمن صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی با تاکید بر این که زمان تحقق داخلی سازی قطعات متفاوت خواهد بود، تصریح می کند: برخی از این قطعات 9 ماه دیگر وارد فاز تولید انبوه می شوند و برخی دیگر در زمان کوتاه تری به نتیجه می رسند اما با انعقاد قرارداد داخلی سازی، قطعه ساز نسبت به راه اندازی خط تولید مربوطه، خرید فناوری و تولید قالب اقدام می کند و این امر منوط به همکاری حاکمیت است تا پس از تولید انبوه این قطعات، واردات آن ها متوقف شود که این امر می تواند با افزایش تعرفه واردات و سود گمرکی محقق شود.

وی در خصوص میزان داخلی سازی قطعات با برگزاری میز چهارم داخلی سازی نیز اظهار کرد: میزان داخلی سازی در هر خودرو متفاوت خواهد بود به طوری که در یک خودرو میزان داخلی سازی تا 90 درصد نیز خواهد رسید.اما به طور کلی داخلی سازی قطعات با میز ساخت داخل چهارم به 92 درصد خواهد رسید.

مطلب زاده می افزاید:ایران خودرو به غیر از داخلی سازی قطعات برنامه ریزی خاصی بر روی داخلی سازی مواد اولیه انجام داده به طوری که مذاکراتی برای تولید فولاد با استحکام بالا با فولاد مبارکه انجام شده در همین حال پتروشیمی هایی که توان تولید پلیمرهای خاص را دارند از سایر قطعه سازان تجمیع و در قالب یک پروژه تعریف کرده و هم اکنون در حال مذاکره برای داخلی سازی این مواد است اما برخی از پلیمرها قابلیت داخلی سازی ندارند چرا که سرمایه گذاری لازم بر روی ان انجام نشده و یا فناوری تولید آن وجود ندارد.

نایب رییس انجمن صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی ادامه می دهد: در پتروشیمی سرمایه گذاری سنگینی نیاز است و اگر از ان مواد میزان مشخصی مورد نیاز نباشد توجیهی برای داخلی سازی ندارد .

وی در خصوص داخلی سازی قطعات های تک نیز اظهار می کند: هم اکنون برخی از شرکت ها در زمینه تولید ECU در حال فعالیت هستند اما اقلام مورد نیاز آن ها اجزای الکترونیکی هستند که جزو قطعاتی است که داخلی سازی ان ها مقرون به صرفه نیست . اقلام الکترونیکی در دنیا توسط چند شرکت محدود اما در تیراژهای میلیاردی در حال تولید این قطعه هستند که نیاز همه شرکت ها را تامین می کنند. بنابراین با توجه به این شرایط از آ ن جا که امکان صادرات این قطعات به دلیل تحریم ها وجود ندارد بنابراین زیرساخت های تولید این قطعه در کشور فراهم نشده بنابراین برای تیراژ فعلی خودروها اصلا به صرفه نخواهد بود که اقدام به تولید و داخلی سازی این قطعات کنیم.

حال باید دید با وعده های داده شده و راهکارهای پیش بینی شده در میز چهارم، رضایت قطعه سازان تامین خواهد شد؟ چرا که در سه میز گذشته قطعه سازان نشان دادند توانایی انجام این امر را دارند به شرط آن که حمایت لازم از آن ها در قالب مشوق های حمایتی نیز وارد فاز اجرایی شود.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head