نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
کد خبر: ۱۲۶۷۴۴
2020 July 01 - ۰۹:۰۲ - ۱۱ تير ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
شکست مقاومت برای خرید خودرو چه زمانی اتفاق می افتد؟
پدال نیوز: در حالی این روزها شاهد تورم در همه بازارها از جمله بازار خودرو هستیم که کاهش قدرت خرید در کنار افزایش تورم این بازار را به کما برده و تقاضا نیز وارد پوسته سخت خود شده است و در این شرایط این پرسش مطرح می شود که علاوه بر این اتفاقات، چه عواملی به کاهش تقاضا در بازار خودرو دامن زده است.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، کاهش تقاضا در بازار خودرو تقریبا از اسفندماه و با شیوع ویروس کرونا آغاز شد و حال با گذشت 4 ماه از سال و با تداوم شیوع این ویروس این رکود همچنان در بازار ادامه داشته و منجر به صفر شدن تقاضا و قفل شدن معاملات شده است.

فعالان بازار معتقدند در سال جدید و با وجود اعلام قیمت جدید خودروها با این که شاهد افزایش ناگهانی قیمت خودرو در بازار بودیم اما با این حال تقاضای واقعی در بازار وجود نداشت که یکی از اصلی ترین دلایل این امر، کاهش قدرت خرید بوده این در حالیست که نبود ثبات اقتصادی و همچنین مشخص نبودن وضعیت بازار نیز از دیگر دلایلی بود که به کاهش تقاضا در بازار دامن زد.

در روزهای گذشته و پس از پایان فرصت سه ماهه خودروسازان برای تجدید نظر در قیمت های جدید با توجه به تورم بخش خودرو و همچنین اعلام تورم این بخش از سوی بانک مرکزی، زمزمه های افزایش قیمت خودرو در فصل تابستان دوباره مطرح شده اما با این وجود به دلیل نوسان نرخ ارز و افزایش بی رویه قیمت دلار و تاثیر آن بر بازار خودرو، این بازار همچنان بدون مشتری مانده و تقاضا در این بازار به شدت کاهش یافته است.

هرچند همزمان با فروش فوق العاده و همچنین طرح های پیش فروش خودروسازان، شاهد بیدار شدن تقاضای خفته بازار و ثبت نام های میلیونی بودیم اما این بازار تنها به ثبت نام خودرو ومحدود شد و به بازار کشیده نشد که این امر نشان داد تقاضای واقعی در بازار وجود نداشته و هیجانات مقطعی منجر به ایجاد تقاضاهای کاذب شده بود.

این روزها با مطرح شدن افزایش و اصلاح دوباره قیمت خودروها پیش بینی می شد که بازار خودرو با تحریک تقاضا روبرو شود اما به گفته فعالان بازار، این امر هم نتوانست شوکی به روند معاملات وارد کند چرا که انتظار برای برگزاری دوره های بعدی پیش فروش مانع از ایجاد تقاضا در بازار شده است.

در کنار این موارد نباید از تاثیر چشمگیر قیمت ارز بر بازار خودرو و نوسانات قیمتی آن نیز چشم پوشی کرد. در شرایطی که قدرت خرید به شدت کاهش یافته، افزایش حتی ۵ میلیونی قیمت ها در بازار خودرو به کاهش تقاضا منجر خواهد شد و در این شرایط متقاضیان خودرو به دنبال تامین نیاز خود از کارخانه خواهند بود که بر این اساس شاهد کاهش معاملات در بازار خودرو خواهیم بود.

با این روند ضروری می رسد با هدف شکست مقاومت خرید از سوی خریداران، بازار به فکر چاره باشد.

کاهش قدرت خرید از یک سو و افزایش بی رویه تورم از سوی دیگر این روزها بازار خودرو را بیشتر از هر وقت دیگری به رکود کشانده و پیش بینی می شود این روند تا زمان پیش بینی راهکارها و مشوق هایی برای ترغیب مشتریان ادامه داشته باشد.


rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head