نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
کد خبر: ۱۲۶۶۷۶
2020 June 29 - ۱۵:۳۷ - ۰۹ تير ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: مدیرعامل اسبق سایپا معتقد است: نظام قیمت‌گذاری و پرداخت تسهیلات بانکی از عوامل کمبود نقدینگی و افزایش بدهی‌ در خودروسازان است.
به گزارش پدال نیوز؛ سعید مدنی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: خودروسازی‌ها در حال حاضر با توجه به بازار، از آمادگی کافی برای افزایش تولید برخوردار هستند اما نظام قیمت‌گذاری، موجب بروز کمبود نقدینگی در خودروسازان گردید.

وی با بیان اینکه تامین نقدینگی خودروسازان و قطعه‌سازان موجب تداوم تولید خواهد شد، گفت: تولید در دو شرکت بزرگ خودروسازی در حال حاضر با زیان همراه است و به همین دلیل در سفارش‌گذاری، رسیدگی به قطعه‌سازان و تامین مالی آنها با مشکلاتی مواجه هستند.

مدیرعامل اسبق شرکت سایپا افزود: پرداخت وام بانکی به خودروسازان و تزریق مستقیم آن به صنعت قطعه‌سازی از سوی خودروسازان، طی سال گذشته صورت گرفت که تا حدودی موجب رونق تولید شد.

مدنی تاکید کرد: تزریق نقدینگی در سال جاری نیز می‌بایست تکرار شود و در غیر این صورت اصلاح قیمت‌ها باید در دستور کار قرار گیرد تا خودروسازان علاوه بر رفع مشکل نقدینگی، با زیان‌های پی در پی مواجه نگردند.

وی ادامه داد: در صورت تداوم قیمت‌گذاری تکلیفی، می‌بایست مابه‌التفاوت قیمت به خودروسازان پرداخت شود که البته قانون پرداخت آن را تحت عنوان سوبسید خودروساز به مصرف‌کننده، مقرر نموده است و نه به عنوان وام.

مدنی بیان کرد: تامین نقدینگی خودروسازان همواره به صورت پرداخت تسهیلات بوده که در کوتاه‌مدت مثمرثمر است اما در نهایت، بدهی خودروسازان به نظام بانکی محسوب می‌گردد که می‌بایست بازپرداخت شود.

مدیرعامل اسبق شرکت سایپا در پایان با اشاره به ظرفیت تولید خودرو بیش از یک میلیون و 700 تا 800 هزار خودرو در سال در داخل کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر واردات قطعات موردنیاز برای خودروهای سی کی دی، قطع یا کاهش یافته است اما در حوزه پلت فرم‌های داخلی که با تیراژهای بالا تولید و عرضه می‌شوند، خودروسازان در صورت تامین نقدینگی آمادگی کامل را برای افزایش تولید دارا هستند.
rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head