نگاهی نو به صنعت خودرو با جدیدترین اخبار و تحلیل ها در حوزه خودرو با "پدال نیوز" همراه باشید      
۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
کد خبر: ۱۲۴۹۱۳
2020 May 27 - ۱۰:۲۶ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ تاریخ انتشار:
پدال نیوز: در حالی واریز ۵۰ درصد مبلغ ثبت نامی خودرو در طرح جدید فروش فوق العاده خودروسازان و همچنین پیش بینی زمان یک هفته ای برای بازگشت مبالغ واریزی پرسش هایی را مطرح کرده بود که در تازه ترین اقدام سرپرست وزارت صمت، پرداخت هرگونه مبلغی برای انجام پیش ثبت نام ممنوع اعلام شد این در حالیست که پیش از این کارشناسان صنعت خودرو بلوکه شدن این مبالغ در حساب بانک ها را فاقد توجیه عنوان کرده بودند.
به گزارش پدال نیوز به نقل از خودروکار، همزمان با اعلام خبر آغاز پیش فروش های جدید خودروسازان، زمزمه هایی مبنی بر چرایی واریز ۵۰ درصد از مبلغ قیمت خودرو و همچنین سرنوشت مبالغ پرداختی از سوی افرادی که نام آن ها در فهرست قرعه کشی قرار ندارد، شنیده شد.

در همین زمینه معاون‌مالی ایران خودرو با تاکید بر این که وجوه واریزی مردم در طرح فروش فوق العاده به حساب خودروسازان واریز نمی شود و امکان برداشت از آن هم وجود ندارد، عنوان کرده که مبالغ متقاضیان ثبت‌نام در طرح فروش فوق‌العاده گروه صنعتی ایران خودرو به حساب سه بانک ملت، تجارت و صادرات واریز می‌شود.

در چنین شرایط این پرسش مطرح می شود که چرا این مبلغ نباید در حساب خودروساز باقی بماند تا اگر سودی از این‌محل به دست می آید، نصیب خودروساز شود؟

این شرایط در نهایت منجر به صدور دستوری از سوی حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت شد. علاوه بر اینکه پیش ثبت‌نام جهت خرید خودرو در طرح ویژه فروش عید سعید فطر تا 14 خردادماه 99 ادامه دارد، خودروسازان حق دریافت هیچگونه وجهی را جهت حضور در قرعه‌کشی از متقاضیان نخواهند داشت.

بر اساس این تصمیم در هیچ یک از مراحل ثبت‌نام، متقاضیان خرید خودرو ملزم به پرداخت وجه نخواهند بود و واریز 100 درصد وجه خودرو تنها از سوی افرادی صورت خواهد پذیرفت که بر اساس قرعه‌کشی انجام شده، حائز شرایط تشخیص داده شوند.

به طور قطع با صدور چنین دستوری، شائبه ایجاد رانت و حاشیه های فروش تا اندازه زیادی کاسته خواهد شد.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این که روش خرید با قرعه کشی از اساس با چالش هایی مواجه می شود، می گوید: بدون شک این روش خرید برای مصرف کنندگان سرشار از سود است و باقی ماندن ۷ تا ۱۰ روزه مبلغ نزد بانک ها از عایدی مصرف کننده نمی کاهد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه می دهد: هم اکنون بدهی بین بانکی و همچنین بدهی بانک ها به سیستم بانک مرکزی در حال افزایش است و در چنین شرایطی احتمال بلوکه شدن منابع مالی از سوی بانک ها وجود داشت بنابراین در اختیار گذاشتن این منابع نزد بانک ها کار چندان درستی نبود.

زاوه با تاکید بر این که بهتر بود متقاضیان خرید خودرو نسبت به ثبت نام در سازمان حمایت اقدام می کردند و این سازمان با تکیه بر توانمندی خاص خود نسبت به عرضه خودرو اقدام می کرد، تصریح می کند: فروش خودرو با سیستم قرعه کشی بدون شک با حاشیه های متعددی همچنان دست به گریبان خواهد بود.

پیش از این نیز مهدی صادقی نیارکی، معاون وزیر صمت در تشریح دلایل واریز ۵۰ درصد وجه در این طرح اظهار کرده بود که دلیل اصلی این است که فقط متقاضیان واقعی ثبت نام کنند، زیرا با دریافت وجه تنها متقاضی واقعی وارد جریان خرید شده و تقاضای غیر واقعی کاهش می‌یابد.
حال باید دید با آغاز ثبت نام به روش قرعه کشی که از هته آینده آغاز می شود روند کار چگونه پیش خواهد رفت چرا که بدون شک تا پیشنهادی وارد فاز اجرایی نشود و تنها بر روی کاغذ باقی بماند، کاستی های آن مشخص نخواهد شد. به طور قطع این طرح هم نیاز به چکش کاری بیشتری برای مرحله های بعد دارد تا بتواند هدف اصلی خود که خارج کردن واسطه ها از بازار و باقی ماندن مصرف کنندگان واقعی است را محقق سازد.rbox
خبر فارسی
lbox
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_head
تازه های سایت
fr_head